Active Beauty
Plienky od dm: 10 prebaľovacích trikov pre rodičov

Plienky od dm: 10 prebaľovacích trikov pre rodičov

S bábätkom sa v dm nespájajú len  nákupy  plienok, ale zaoberáme sa množstvom otázok, týkajúcich sa plienok. Máme pre vás 10 najdôležitejších odpovedí na tému plienky!

Bábätko je na svete, prvé darčeky pre malý poklad vybalené – a presne s tým sú spojené aj mnohé otázniky ohľadom nového spolubývajúceho. Točia sa okolo tém ako teplota, detský čajík, plač či výchova bez kriku.

A aj z témy prebaľovanie sa dá spraviť celkom veda – nečudo, koniec koncov dieťatko spotrebuje okolo 4000 plienok. Nezáleží na tom, či  v predajniach dm kúpite cenovo výhodné plienky, plienky, čo výborne sajú, alebo plienky určené na plávanie alebo jednoducho len plienky na čas tesne pred odplienkovaním: prebaľovanie je jednou z tých aktivít, s ktorými zo začiatku mladí rodičia dosť bojujú, no po nejakom čase, povedzme mesiaci, sú pripravení prebaliť dieťatko aj v spánku a to v pravom zmysle slova.

Návod na používanie plienok: 10 rád z praxe

Nová plienka: ako často a kedy?

Ako často musíte dieťatko prebaľovať, to záleží od jeho veku, zo začiatku zhruba každé tri hodiny, čo značí spotrebu cca 8 až 12 plienok za deň. Po nociach deti netreba bezpodmienečne budiť, aby ste im dali čistú plienku – a ani pri stolici. Spánok je dôležitejší! Ak dieťatko práve nemá zapareniny alebo netrpí nepríjemnou plienkovou dermatitídou či neurodermatitídou, znesie jednu plienku aj celú noc.  Ak vám samozrejme dieťatko nehlási mokrú plienku plačom!

Plienkový zadoček

Ako musí plienka sadnúť? Ani ju nezapínajte príliš natesno, ani príliš voľno, aby sa dieťatku neskĺzla – časom sa vám to proste nejak dostane do rúk. Príslušná veľkosť plienky z dm je perfektná, ak končí tesne pod pupkom. Čo je dosť dôležité: aby z plienky nič neželané nevytieklo, musia dobre priliehať k nôžkam postranné volániky. Jednoducho pod volániky strčte prst a vytiahnite ho.

Správne nadvihnúť

Apropo nôžky: často to robia hlavne mladí rodičia, pri prebaľovaní dvíhajú detičkám nohy dohora, aby pod chrbátik dostali plienku. Prosím, nerobte to, bábätkám to nerobí dobre na bedrové kĺby! Pôrodné asistentky radia: jednou rukou siahnite pod jednu nôžku a prechyťte ňou aj druhú nôžku. Celkom automaticky si tak jednu nôžku opriete o predlaktie a keď ju nadvihnete nad plienku, bábätko automaticky zdvihne aj druhú nôžku, čím uchránite bedrové kĺby.

Body sa dá vyzliecť aj naopak

Niekedy je kojenecká stolica taká mäkká a je jej toľko, že sa z plienky vytlačí smerom hore (áno prosím, niekedy sa vyšplhá až k pleciam a tiež sem tam vytečie z body). A ak po takejto nehode chcete bábätko rýchlo vyzliecť, nech sa páči, cenná rada: body stiahnite bez toho, aby ste ho medzi nôžkami rozopli, dole cez plecia a nohy. Vyhnete sa tomu, aby ste zašpinené body museli preťahovať cez hlavu – novorodenci sú totiž všeobecnosti veľmi citliví na hlavu a prevliekanie oblečenia cez hlavu môže u nich vyvolať značný nepokoj.

Rozprávajte sa s bábätkom

Či už dieťatku vymieňate plienku, obliekate ho, hráte sa s ním alebo ho kúpete: rozprávajte mu o tom, čo práve robíte! Rovnako dobré pre jeho neurologický vývin: prihovárajte sa svojmu dieťatku z rôznych strán, najprv zľava, potom sprava a takto trénujte, dieťatko sa tým učí načúvať z oboch strán. Pretože bábätká majú tendenciu počúvať len z jednej strany, z tej obľúbenej!

Dievčatká treba správne poutierať

Keď si novopečení rodičia donesú z pôrodnice dievčatko, sú si niekedy neistí: ako veľmi sa treba sústrediť na intímnu starostlivosť vagíny? Smú sa vôbec pysky rozťahovať a čistiť? V zásade platí: predtým, ako dáte dievčatku čistú plienku, tak ju vždy vyutierajte spredu dozadu, určite nie naopak smerom k pošve! Ak sa náhodou dostane do pošvy stolica, opatrne ju vytrite vlhčenou utierkou. Pysky pošvy u novorodenca by sa nemali čistiť tak, že sa roztvárajú, jedine, že by boli znečistené stolicou. A aj v tom prípade postupujte najjemnejšie ako sa dá a pozorne ju očistite.

Prebaľovanie v kočíku

Ak ste s bábätkom často na cestách, určite sa nevyhnete prebaľovaniu na zvláštnych miestach. V reštaurácii na toaletách nie je prebaľovací pult, alebo je, ale je  nevhodný? Tak prebaľte svoje dieťatko jednoducho v kočíku! Minimálne pri menších detičkách to funguje super (pokiaľ samozrejme nemáte športový kočík, kde je dieťa v sede, ale hlboký).

Látkové plienky a vrecká na cesty

Či už ho máte v taške na plienky z dm alebo vo svojej kabelke či len tak napchaté v úložnom priestore v kočíku: vždy noste so sebou pre dieťa náhradné oblečenie. Keď sa vám stane nepríjemná nehoda, po ktorej bude váš miláčik potrebovať novú plienku a od hlavy po päty aj nové oblečenie, určite oceníte, keď budete mať poruke veľkú látkovú plienku. Dieťatko ňou jednoducho nahrubo poutierate a čistiacu misiu potom v kľude doladíte vlhčenými utierkami. A aby sme nezabudli: plastové uzatvárateľné vrecko výborne poslúži na premočené veci, je dobré ho nosiť so sebou.

Menej je viac

Pri prebaľovaní platí: menej je viac a zvlášť pri novorodencoch. Ak má bábätko zdravú pokožku, nepotrebuje nejakú extra starostlivosť. Keď má bábätko začervenaný zadoček, najlepšie ho je len opláchnuť teplou vodou a poutierať froté uteráčikom. V prípade, že používate ochranný krém, chránite tak aj ochranný kyslý plášť na povrchu kože. Ak vaše dieťatko trpí plienkovou dermatitídou  doslovne pomáha, ak sa postihnuté miesta vetrajú – nechajte bábätko sem tam pokojne s holým zadočkom v dobre vykúrenej izbe, nech si ležká a kopká. A pomáhajú tiež masti s obsahom zinku, krásne upokoja pokožku.

Prebaľovanie postojačky a plienkové nohavičky

Všetko ide s deťmi postupom času ľahšie, aj prebaľovanie. Zrazu už nepotrebujete prebaľovací pult, pretože rovnako ako ostatné väčšie bábätká ani to vaše nechce pri prebaľovaní ležať – ľahká pomoc – prebaľte dieťatko postojačky! Keď je vaše dieťa už na najlepšej ceste byť bez plienok alebo sa učí chodiť na nočník či záchod, majú plienkové nohavičky z dm určite význam. Tip od rodičov z praxe: aby ste takto mohli vymeniť plienku, musíte dieťatko komplet povyzliekať – a potom zas nohavice, ponožky či pančušky znova obliecť. Plienkové nohavičky preto odporúčajú používať skôr v lete, keď je dieťa oblečené ľahko alebo doma, kde je poruke nočník.

NÁŠ TIP:

Plienky na každý detský zadoček a vlhčené utierky, tašku na plienky a mnohé iné nájdete na pultoch dm.