Active Beauty
Pohodová oslava detských narodenín

Pohodová oslava detských narodenín

Blížia sa narodeniny dieťaťa? Ostaňte v pohode! Vďaka týmto 7 tipom sa nedostanú do stresu z oslavy ani deti, ani rodičia a party sa stane hitom.

Rodinná poradkyňa Linda Syllaba si myslí, že domáca oslava narodenín dieťaťa nemusí byť pre rodičov náročná. Jej odporúčanie: „Menej je viac!“ – teda redukovaný program a zmysluplné darčeky namiesto divokej party. Takto zostanete pred a po oslave v pohode:

7 tipov na oslavu detských narodenín bez stresu

Skontrolujte si vnútorné nastavenie

Máte pri oslavách narodenín detí pocit, že ste v súťaži o najdrahšiu a najdivokejšiu oslavu? Vtedy podľa odborníčky pomôže iba jedno: odstúpte! Teda namiesto vysokých nárokov na samých seba sa radšej riaďte vlastnými pocitmi. Toto snáď bude stačiť na niekoľko nenútene strávených hodín namiesto premyslenej päťhviezdičkovej party.

Spoločné prípravy

Vyzvite vaše dieťa, ak chce,  aby samé rozhodlo o hosťoch, priebehu a torte. To zvýšší  radostné očakávanie. Vzdajte sa povinných pozvánok, vek je dobrým indikátorom pre maximálny počet hostí. Nemusí byť ani žiadne party motto – ale je milé, ak zodpovedá záujmom dieťaťa, od hľadania pokladu po vesmír. Vaše dieťa rado majstruje pozvánky alebo dekorácie na party? Super! Pokiaľ nie, tak sú v poriadku aj pozvánky cez WhatsApp a spoločne zavesené balóny.

Obmedziť darčeky

Odborníčka odporúča: povedzte rodičom malých hostí minimálny a maximálny príspevok na darček – alebo ich požiadajte o spoločné podieľanie sa na oslave, ktoré nemusí nič stáť. Od cca 6. narodenín dokážu deti pochopiť myšlienku spoločného darčeka.

Aj darčeky, ktoré očakávajú niektorí hostia, ako výslužku vo forme balíčkov so sladkosťami alebo hračkami nie sú podľa odborníčky zmyslom oslavy: „Aj tu by mal byť oslávenec stredobodom pozornosti“. Výnimkou sú veci, ktoré si deti na oslave vyrobia samy, alebo sú súčasťou party dekorácie, ako napríklad balóny s menami hostí.

Zakomponovať pohyb

Vyblázniť sa je vždy dobré, najmä na začiatku oslavy. V lete postačí vodná bitka na záhrade alebo na ihrisku, ktoré je vekovo vhodné. Okrem toho sú aj vnútorné ihriská alebo hala s trampolínami dobrým miestom. Ak je aj ďalší priebeh oslavy divoký, tak to znamená: „A teraz poďme všetci spolu von!“ – napríklad do blízkeho parku, na ihrisko alebo do lesa.

Redukujte konzumáciu sladkostí

Oslava narodenín = sladké orgie? Radšej nie, radí odborníčka. Pretože to predstavuje oslavu, ktorá sa vymkne spod kontroly. Samozrejme, že bude torta (nie príliš sladká), ale k tomu aj zeleninové čipsy, slané praclíky alebo chlebíky s nátierkou. Neskôr možno jednoduché jedlo ako cestoviny, pizza, párky alebo toast – väčšinou však deti na party nejedia vôbec nič viac. Čo sa týka nápojov, postačí krčah s riedeným džúsom a krčah s vodou. Ak sa vyskytnú protesty, povedzte celkom pokojne: „Takto je to u nás, nemáme nič iné.“

Nechajte voľný priebeh

Mnohým deťom postačí len hrať sa, najmä ak sa môžu hrať vonku. Zopár jednoduchých nápadov na hru nie je na škodu. Najlepšie bez konkurencie a s radosťou, hovorí odborníčka: „Schovávačka funguje u mladších detí vždy alebo hry na rozvíjanie zručností ako odhryznutie z jablka, ktoré je v miske s vodou, so zviazanými rukami.“

Pokojné riešenie konfliktov

A ak niektorý hosť začne kritizovať? „Ostaňte pokojní a uvoľnení“, radí odborníčka. „Čarovné slovíčko pre rodičov znie: ,,Škoda!, že sa ti to nepáči. Môžeš pokojne robiť niečo iné, my ideme ďalej oslavovať.“ Pri konfliktoch medzi mladšími hosťami pomôžu pravidlá, pri starších zasiahnite až vtedy, keď hrozí nebezpečenstvo. Telefonát rodičom je núdzovým riešením.