Menu

Pomoc pre mužskú pleť

Tipy na starostlivosť.

Home » Krása » Pomoc pre mužskú pleť - 06.2018

Vie byť poriadne rozmarná, má svoje slabiny a nechá sa príliš ľahko vyviesť z miery: mužská pleť.

Minimálne podľa dermatológov sú muži ešte stále silnejším pohlavím: od prírody majú hrubšiu a pevnejšiu kožu, ktorá nepotrebuje toľko starostlivosti ako ich ženský protipól. „Konkrétne mužská koža je o 20 % hrubšia a má odlišnú väzivovú štruktúru“, hovorí viedenský dermatológ Nicolaus Sandor. Vďaka tomu si ľahšie poradí so slnkom, chladom či suchosťou. Vie lepšie viazať vodu, a preto mužské tváre pôsobia vždy trochu hladšie a začínajú starnúť až o desať rokov neskôr.

Mužská pleť však nemá iba samé prednosti. „Zvýšená hladina testosterónu spôsobuje o 30 % vyššiu produkciu mazu, ktorý je príčinou zväčšenia pórov a problematickej pokožky“, hovorí Sandor. A k tomu sa ešte pripája každodenná tortúra s holením. Každý muž sa za svoj život oholí asi 16 000 krát. A s každým holením vzniká nebezpečenstvo menšieho až výrazného podráždenia pleti.

Rovnako aj nezdravý životný štýl a nesprávna starostlivosť spôsobujú suchosť a šupinatosť pleti. Kto verí tomu, že si vystačí s občasným použitím krému svojej partnerky, mal by radšej siahnuť po produktoch starostlivosti určených špeciálne pre mužov, ktoré sú vyrobené podľa požiadaviek jednotlivých typov pleti.

Podráždenie po holení

Podráždenie je síce každodenná súčasť mokrého holenia, nemalo by byť však rutinnou záležitosťou. Príčina spočíva v samotnom holení. Buď sa používa nesprávna technika alebo žiletka už nie je dostatočne ostrá. V súvislosti s podráždením pleti po holení hovoria lekári o „pseudofolliculitis barbae“. Ide o nepríjemné, často zapálené začervenanie a podráždenie, ktoré sa objaví bezprostredne po holení najčastejšie v oblasti krku. Niekedy sa objaví istý druh vyrážky, ktorý spôsobuje pálenie a svrbenie trvajúce niekoľko dní.

Dermatológ Nicolaus Sandor vysvetľuje: „Treba si to predstaviť takto – pri každom holení sa odstráni alebo minimálne poraní najvrchnejšia vrstva kože. Úlohou tejto vrstvy je chrániť nižšie uloženú vrstvu kože, ktorá dorastá a predovšetkým je stále živá. Odkrytím tejto vrstvy môžu dráždivé látky ľahšie prenikať do kože a spôsobovať jej poškodenie.“

Tip na čítanie: Viac na tému podráždenej mužskej pokožky si môžete prečítať tu.

Ak už pri samotnom čítaní začínate pociťovať svrbenie, je tu pre vás dobrá správa: podráždenie po holení sa dá nielen rýchlo zmierniť, ale pomocou správnej starostlivosti pred holením, počas holenia a po holení sa mu dá aj výborne predchádzať:

Pred holením:
Príprava pleti.
Kto si dopraje čas pred mokrým holením, nebude ľutovať. Najlepším riešením je nechať si na jednu až dve minúty na tvári priložený vlhký, teplý uterák. Póry sa otvoria a fúzy zmäknú. Kto nemá toľko času, mal by nechať dostatočne dlho pôsobiť aspoň penu, mydlo alebo gél na holenie. Pomôcť môže aj olej pred holením alebo olej na holenie. Na pleti pôsobí ako ochranná vrstva a postará sa o to, aby sa čepeľ bez problémov kĺzala po pleti. Tak sa minimalizuje riziko poranenia.

Ostré žiletky. Bez ohľadu na to, či ide o jednorazové strojčeky alebo špeciálne britvy: ak je vybavenie čo len trošku tupé, podráždenie po holení je naprogramované vopred. Namiesto hladkého rezania tupé čepele chĺpky trhajú. Práve to môže viesť k bolestivým poraneniam.

Počas holenia:
Dôležitý je smer. Platí tu vlastne len jedno pravidlo: nikdy nehoľte proti smeru! Pravdepodobne to je najčastejšou príčinou zápalu korienkov a zarastania chĺpkov. Výnimočne je to dovolené na miestach, ktoré neboli dokonale oholené. Na takýchto miestach je dovolené holenie vylepšiť a žiletkou prejsť aj proti smeru rastu chĺpkov. A ešte jeden tip: tlak uvoľnite hocikde inde, ale nie pri holení!

Po holení:
Starostlivosť. Po odstránení zvyškov holenia teplou vodou vyžaduje pleť ošetrenie. To správne ošetrenie závisí v plnej miere od typu pleti. Produkty s obsahom alkoholu a vonných látok nie sú veľmi dobre tolerované. Namiesto nich je lepšie používať prípravky po holení, ktoré pôsobia protizápalovo, pleť ošetrujú a upokojujú. „Hojivé látky ako aloe vera, pantenol alebo podľa individuálnej tolerancie nechtíková masť sa v takých situáciách väčšinou osvedčia“, hovorí Nicolaus Sandor.

Produktové tipy:

Upokojenie. Upokojujúci balzam po holení Sensitiv pre mužov od alverde MEN zásobuje pleť hydratáciou a bráni jej vysušovaniu.

Chladenie. Balzam po holení Sensitive Cooling od Nivea MEN upokojuje a ochladzuje pleť ihneď po holení.

SOS: Ak je podráždenie po holení už viditeľné a citeľné, pomôže, ak pleť ochladíte studenou vodou alebo kockami ľadu zabalenými do čistého uteráka.

Mastná a problematická pleť

V skutočnosti trpia na mastnú, problematickú pleť viac muži než ženy, a to nielen v období dospievania. U mužov prebieha totiž produkcia mazu veľmi búrlivo. Môže to súvisieť aj s ich výraznou záľubou konzumovať alkoholické nápoje či jedlá rýchleho občerstvenia, ale zvyčajne býva príčina hormonálneho charakteru. „Mastná, problematická pleť priamo súvisí s hormónom testosterónom a mužov sprevádza väčšinou až do času, keď hladina testosterónu začne klesať“, tvrdí dermatológ Nicolaus Sandor.

Trochu mazu ale potrebuje každý typ kože, aby sa nevysušovala. U mužov je však jeho produkcia niekedy enormná, čo vedie k obrazu mastnej, lesknúcej sa pokožky so širokými pórmi. Maz sa rozmiestni po koži, upchá póry a podporuje tvorbu vyrážok. Pre baktérie je to perfektná živná pôda, v ktorej sa im dobre darí a majú možnosť rýchlo sa množiť. Mastná pleť však predsa len má jednu podstatnú výhodu: Starne pomalšie.

Správne ošetrovanie mastnej pleti

Aby bolo možné aspoň bojovať proti prejavom mastnej, problematickej pleti, treba dbať na pravidelné čistenie a následné ošetrenie. Prebytočný maz sa odstráni a vyčistia sa upchané póry.

 • Peniť do čista. Jemným, hydratačným umývacím gélom alebo penou treba pleť čistiť ráno aj večer.
 • Rozjasniť. Čisteniu pleti pomôže použitie pleťovej vody bez obsahu alkoholu jedenkrát denne, v najlepšom prípade aj s antibakteriálnym účinkom.
 • Pravidelne hydratovať. Ľahký hydratačný fluid alebo gél sa postarajú o to, aby pleť nebola znovu rýchlo mastná a zároveň majú zmatňujúci efekt.
 • Obrusovať. Jemný peeling raz do týždňa vyčistí póry a odstráni šupinky.
 • Harmonizovať. Čistiace masky s obsahom aktívneho uhlia alebo ílu pomáhajú pleť zmatňovať.

Produktové tipy:

Upokojujúce. Póry zjemňujúci hydratačný fluid od lavera viditeľne zjemňuje a zmatňuje mastnú pleť a redukuje akné.

Čistiace. Denný umývací gél Vulcano od Balea MEN pomáha špeciálne proti vyrážkam, uhrom, začervenaniam, upchatým pórom a mastnej pleti.

Citlivá, suchá pleť

Vplyv životného prostredia, nerovnováha medzi pracovným a osobným životom, sklon užívať si a samozrejme denné holenie. Už toto všetko si vyžaduje tú najodolnejšiu mužskú kožu. Ak sa k tomu ešte pripoja agresívne produkty pleťovej starostlivosti, môže sa citlivá pleť podráždiť. Je napnutá, svrbí a páli a trpí pre nedostatočnú hydratáciu. Nesprávna starostlivosť môže poškodiť kyslý ochranný plášť kože, z kože sa uvoľnia lipidy (tukové bunky) a kožná bariéra sa poruší. Porušením prirodzenej tukovej vrstvy dochádza k vzniku suchej kože, ktorá naproti tomu starne rýchlejšie a skôr. Ošetrovanie citlivej pleti vyžaduje veľa citu a empatie.

Správne čistenie citlivej pleti

 • Šetrnosť. Príliš veľa starostlivosti môže prispieť k ešte väčším škodám. Zdržanlivosť je na mieste.
 • Pristupovať k nej triezvo. Umývacie gély a starostlivosť po holení sú dostupné aj bez obsahu alkoholu.
 • Dbať na vnútorné hodnoty. Používajte produkty s neutrálnou hodnotou pH.
 • Štedrosť. Pleť musí byť dostatočne zásobená hydratáciou, aby netrpela suchosťou. Hydratačné emulzie sú najvhodnejšie.
 • Bez experimentov. Citlivá pleť by podľa možností nemala prichádzať do kontaktu so syntetickými konzervačnými látkami, mydlom ani vonnými látkami.
 • Teplá sprcha. Pre citlivú, suchú pleť je najvhodnejšia výlučne vlažná voda.

Produktové tipy:

Jemne. Tuhé mydlo s neutrálnym pH 5,5 od Balea Med bez obsahu mydlových zložiek je navrhnuté špeciálne pre potreby citlivej pokožky.

Starostlivo. Umývací gél Hydro Nature od alverde MEN chráni kožu pred vysušovaním a ošetruje ju pomocou Aloe vera.

Hore
OKViac informácií