Menu

Pomočovanie: Keď školáci v noci ešte nosia plienky

Nosí vaše školopovinné dieťa na noc ešte plienky? Pomočovanie nie je nič zlé či nenormálne

Home » Rodina » Pomočovanie: Keď školáci v noci ešte nosia plienky - 04.2020

Jedna informácia vopred: áno, ste dobrá mama – aj keď vaše dieťa ešte v školskom veku nosí na noc plienky. Samozrejme, že ste. Lebo pomočovanie bezpochyby nemá nič spoločné s vašimi rodičovskými schopnosťami a už vôbec nie so schopnosťami, inteligenciou alebo ctižiadostivosťou vášho dieťaťa.

 

Pomočovanie: Zostať suchý nie je súťaž

Prirodzene, že sa tešíme, keď naši malí samostatne používajú toaletu. Logicky. Ale preto by sme pri téme „zostať suchý“ nemali pripustiť hektiku. Alebo ju vôbec spájať so súťažením. A výroky iných rodičov takisto vytrvalo ignorujme. Doprajme im rodičovskú pýchu, keď s vypnutou hruďou rozprávajú, že ich malý poklad už ako dvojročný nepotrebuje plienky. A ignorujme tú fádnu pachuť, ktorá predsa len niekde stále pretrváva. Predovšetkým, keď naše vlastné dieťa ešte nosí plienky.

 

Rodičia, nehanbite sa

Mnohým rodičom je to trápne, keď ich „veľké dieťa“ ešte potrebuje plienky. Pomočovanie pritom nie je ani v školskom veku žiadna rarita. Desať percent detí v mladšom školskom veku v noci ešte nosí plienky. A vo väčšine prípadov to nie je ani nenormálne ani povážlivé. A preto to už vôbec nie je dôvodom na hanbu. Je to dokonca naopak: rodičia, ktorí sa hanbia, sprostredkúvajú svojim deťom takisto pocit trápnosti. Z neho potom vzniká neistota – a tá ešte nevyriešila žiadny problém. Už vôbec nie s pomočovaním.

 

Zostať suchý: Odkedy úplne bez plienok?

V zásade sa u detí odohrávajú tieto vývojové kroky: až v druhom roku života je miecha po neurologickej stránke v takom stave, že deti vôbec dokážu pociťovať mechúr a nutkanie na močenie. Schopnosť kontrolovať aktivitu moču potom nastupuje spravidla v treťom roku života. Veľa detí vtedy už dokáže oznámiť, že potrebujú ísť na toaletu. Zadržiavanie moču funguje, avšak zväčša len na niekoľko okamihov. Vyzretú kontrolu mechúra, ako lekári označujú nepocikávanie sa, dosiahne veľa detí vo veku päť rokov. Kontrola stolice sa, mimochodom, vydarí zväčša oveľa skôr.

 

 

Pomočovanie v školskom veku: V čom môže spočívať príčina?

Údaje o veku v súvislosti s funkcionalitou a schopnosťou kontrolovať mechúr je potrebné vnímať vždy len ako orientačné hodnoty. Každé dieťa je iné – pri odúčaní od plienok nejestvuje predpísané tempo. Dokonca aj u detí, ktoré sa pocikávajú ešte v školskom veku, možno vo väčšine prípadov vylúčiť patologickú poruchu. Často potrebuje proces dozrievania mechúra skrátka trochu viac času. Deťom, ktoré plienky nosia predovšetkým v noci, niekedy chýba hormón, ktorý znižuje produkciu moču počas spánku. Tento hormón sa často začne tvoriť až okolo 6. alebo 7. roku.

 

Kedy by si mali rodičia robiť starosti?

Keďže dôvody, prečo deti v noci nezostávajú suché, môžu byť rôzne a nepatologické, v zásade si rodičia nemusia hneď robiť starosti. Namieste však môže byť opatrnosť a návšteva lekára. Ak deti po štvrtých narodeninách potrebujú plienku počas dňa, odporúča sa rozhovor s odborníkom, aby sa ubezpečil, že príčina si nevyžaduje liečbu.

 

Zachovajte pokoj: Všetky deti sa zbavia plienok

Inak môžu rodičia urobiť len jedno: zostať v pohode. Chodenie na toaletu by sa pre deti (a rodičov) nemalo stať stresujúcou témou. Aby ste sa dokázali uvoľniť a nemuseli sa každé ráno starať o mokrú posteľ, zaobstarajte si dobré vodoodolné podložky (aj do rodičovskej postele, ak vaše dieťa ešte neprespí celú noc…), existujú napríklad aj zapracované do ľanovej plachty. A bez obáv: doteraz sa plienok zbavili všetky deti!

Hore
OKViac informácií