Menu

Dokážete sa tešiť?

Portrét radosti.

Home » Život » Poradca » Dokážete sa tešiť? - 12.2016

Jedna osoba. Jedno domáce zviera. Jeden darček. Jede zážitok. Jedna spomienka. Jeden kúsok čokolády. Radosť má veľa foriem a podôb. Ale len jednu tvár. Usmiatu.

Úsmev sa prediera do kútikov úst. Ťahá ich, zdvíha nahor. Pery sú chvíľu zaskočené, no potom tiež pomôžu. Vytvarujú želaný polkruh, trochu sa otvoria. Zuby majú voľný výhľad. Niečo sa na tvári deje. Svaly sú zvedavé. Líca idú smerom nahor, takmer sa dotýkajú očí. Zahalia tvár do veselých vrások. Malé vejáriky zanechajú svoje stopy na očných kútikoch. A potom sa zdvihne ešte aj obočie. Sú strechou radosti. Tej pravej radosti. Tej srdečnej, ktorú nedokážeme ovládať. Pri ktorej nám vo vnútri skáču od radosti hormóny šťastia. Dopamín a serotonín si podávajú ruky a tancujú polku na nervových dráhach. Ak by bola táto radosť iba predstieraná, nedali by si tú námahu. Našu dušu by optimizmus nezasiahol. Ale takto má telo pocit ľahkosti. Starosti stratili svoju váhu. Čas zastal. Akú moc má tá radosť!

Smejúce sa MY

junge Frau mit roter Haube und roter Bluse die lachtRadosť robí z ľudí sociálne bytosti. Ako emócia vzťahov umožňuje sociálnu interakciu so skupinami. Vytvára dôveru. Pocit spolupatričnosti. To bolo pre evolúciu kľúčové. Preto je radosť aj vrodená. Nie naučiteľná. Bábätká sa tešia sami od seba. Nevedome. Ani inak nemôžu. Ak sa na dieťa usmeje mama, usmeje sa aj ono na ňu. Automaticky. Táto reakcia je naplánovaná od prírody a zvyčajne vydrží až do dospelosti. Vtedy sa naučíme jej význam a spoznáme jej spúšťače, a tak ju môžeme ovládať vedome. V pedagogike je v tejto oblasti jedna dôležitá zásada: naučiť deti tešiť sa. Radosť rastie spolu s nami. Bábätko sa obracia k priateľským osobám, na usmiatu tvár sa vydrží dlhšie sústrediť. „Úsmev od radosti na ľudskej tvári je najúčinnejší stimul, aký existuje,“ píše Michael Trimmer, profesor klinickej a zdravotnej psychológie. Radosť sa prejavuje v mimike, gestikulácii a v správaní. Každý človek ju dokáže jednoznačne spoznať, nezáleží na tom z akej kultúry alebo krajiny pochádza.

Dôvod na radosť

Niekedy to je tak, ako keby ste na radosť ani nepotrebovali dôvod. Stojí a žiari pred posteľou a jednoducho vraví ahoj, aj tebe pekný deň. Niekedy sa neukazuje rada. Musíme ju prilákať, čo nie je vôbec ťažké. Páčia sa jej už i základné ľudské činnosti: príjem potravy, rozmnožovanie a regenerácia spánkom a oddychom. Tieto základné veci môžeme pre ňu prikrášliť, tak sa do nášho života zakorení. Tajomstvom je vedomý život. Dávať pozor a načúvať, čo telo a duša potrebujú. To má rada aj radosť a teda pomôže.

Fröhlichkeit. Freude und Zeit gehen gern Hand in Hand. Hat man für nichts Zeit, bleibt auch die Freude auf der Strecke.

Veselosť. Radosť a čas idú spolu ruka v ruke. Ak nemáte na nič čas, aj radosť zastane na ceste k vám.

Dni radosti

Už samotná spolupráca s ňou je radostná. Nevtieravým spôsobom nám prezrádza, čo má rada, a to sa ukazuje už pri raňajkách. Má jednoduchý vkus, vždy chuť na niečo dobré a zdravé. K tomu si najradšej vypočuje to, čo najradšej počúvame, napríklad jeden z obľúbených albumov našej obľúbenej skupiny. Ak na to nemáme čas, vypočujeme si hudbu v aute. Je úžasný štýlový poradca a vždy nám ukáže outfit, v ktorom sa dnes budeme cítiť najlepšie. Keď vchádzame do kancelárie, zdraví s úsmevom. Počas dňa sa smeje tak často, ako to len ide. A smiechom nakazí aj ostatných. Najpriateľskejší vírus na svete. Šíri sa rýchlosťou blesku a plošne. Dlhý pracovný deň síce nevie skrátiť, ale po ceste domov nás poštuchne do malej obchádzky cez park. To je jej teritórium, tam má svoje prirodzené zdroje. Diriguje vtáčí štebot, uvádza na scénu krásu kvetov. Drží nás v pohybe. Ak práve nie je počasie na beh po parku, pretancuje nás k bežiacemu pásu. Vie, že po stresujúcom dni v práci potrebujeme vyváženie, a ona ho docieli. Večer rezervuje pre dvoch. Alebo pre rodinu. Láska, masáže a detský smiech, aj to patrí k prirodzeným zdrojom radosti.

Biológia radosti

Je vedecky dokázané, že radosť predlžuje život. Je biologicky zakotvenou emóciou a posilňuje telesnú odolnosť. Zvyšuje vitalitu a psychickú pohodu. Vysoká hladina dopamínu a serotonínu v tele zvyšuje očakávania od života. Prenosné látky sú životne dôležité a zodpovedné za prenos informácií v mozgu. Sú režisérmi nášho života. freude Dopamín v spojení s noradrenalínom vedie ku kreativite, k radostnému očakávaniu, motivácii, povzbudeniu, pozornosti, nadšeniu a záujmu. Povzbudzuje nás. Nenechá nás skysnúť v kúte. Pomáha nám počas upršaných dní. Bez dostatku dopamínu v našich synapsách by nad organizmom zavládla depresia. Tento nedostatok často odbavia ako preťaženie alebo psychickú poruchu, a bojujú s ním liekmi. Dôležitejšie by bolo priviesť znova radosť do života. S veľkým množstvom pohybu. A možno aj s koreňom žen-šenu, ktorý je známy ako smejúce sa šťastie, pretože povzbudzuje tvorbu dopamínu. Serotonín má podobné účinky. Ovláda telesný stav, teplotu tela, spánkový rytmus, kontrolu chutí a funkciu žliaz. A je rozhodujúci pre pohlavný pud človeka. Ak ho máme nedostatok, môžeme depresii predchádzať, ak budeme na dennom svetle a doplníme si serotonín z uhľohydrátov a cukru v potrave.

Súrodenci radosti

Radosť má jednu veľkú rodinu. Aby o sebe dala vedieť, vyšle najskôr radostné očakávanie, najkrajšie zo všetkých. Čierna ovca tohto optimistického príbuzenstva je škodoradosť. Je to nezvyčajný veselý špunt, vo svojej podstate ľudský, aj keď často nie primeraný. Ale tiež patrí k životu, a je len na nás, či ho privoláme alebo skrotíme. Radosť z utrpenia iných nie je vrodená. Vzniká až v spoločnosti ostatných ľudí. Keď sa vynára otázka statusu a umiestnenia medzi ostatnými, tak vo svojich základoch vzniká už na základnej škole. Škodoradosť vzniká v mozgu v centre odmeňovania. A vynára sa, keď sa nejakej osobe, ktorú nemáme radi, stane nejaké nešťastie. Alebo ak sa stane nehoda, najmä v oblasti, v ktorej chceme byť sami úspešní. Ak napríklad kolega v práci, ktorý striehne na každú chybu, sám nejakú spraví. Škodoradosť má však aj pozitívne stránky. Pôsobí ako ventil. Po psychickej stránke je uvoľňujúca, pretože, pri všetkej zlomyseľnosti, pozdvihuje ego. Pokiaľ ide o spoločnosť, dokáže megalomanov opäť priviesť na dno, do reality. Preto majú dvorný šašo, kabaret alebo fašiangy veľkú odozvu. Zlý kráľ, ktorého medzi riadkami zhadzujú z trónu. Politik, ktorému držia pred očami zrkadlo. „Nešťastie ostatných dokáže potešiť rovnako ako darček,“ vraví psychológ Manfred Holodynski..

Karl Barth, teológ

»Radosť je najjednoduchšou formou vďačnosti.«

„Počula som dobre, darček?“ hlási sa radostné očakávanie. Má neuveriteľne dlhý dych. S ním prežijeme všetko možné, pretože nás nikdy nenechá zabudnúť na to, že na konci nás čaká niečo veľké. Exotická cesta. Milovaná osoba. Naplánované stretnutie. Jedinečná svadba. Vianoce. Udalosti, ktoré ešte len prídu, v nás vyvolávajú pozitívne pocity. Hladina endorfínu stúpa každým dňom. Pri príchode udalosti nás radostné očakávanie dá do rúk radosti. Plnej nádeje, že sa to čakanie oplatilo. A úsmev sa tisne do ústnych kútikov.

Čo máte radšej: darovať alebo byť obdarovaný?

darovať

alebo

byť obdarovaný
Tieto veci nás robia šťastnými

co-nam-robi-radost-sk

Hore
OKViac informácií