Active Beauty
Pôvab v zelenom: Líčenie s prídodnými produktmi

Pôvab v zelenom: Líčenie s prídodnými produktmi

Výrazné farby, hodvábny lesk a dlhotrvajúci lak na nechty? Samozrejme! Dekoratívna kozmetika z prírody má zelenú. A dokáže viac než kedykoľvek predtým.

Jedno je isté: Časy, keď bola prírodná kozmetika menejcenným produktom, sú preč. Či už ide o rúž, šampón alebo opaľovacie prípravky, medzičasom vznikla široká ponuka prírodných alternatív, ktoré s klasickými výrobkami držia krok.

A keďže majú prírodné maskary, make-upy a pod. navyše aj mimoriadne ošetrujúce účinky a sú šetrné k pleti, čoraz viac spotrebiteliek ich začína používať.

„Často vidíme, že zákazníčky, ktoré doteraz používali len klasickú kozmetiku, sú skeptické, čo sa týka účinku a trvanlivosti prírodnej kozmetiky. Keď ju však vyskúšajú, sú veľmi milo prekvapené, ako dobre fungujú tieto produkty“, hovorí Daniela Hinkel z oddelenia produktového manažmentu alverde dm drogerie markt. A niet sa čo čudovať, pretože práve v dekoratívnej kozmetike sa v posledných rokoch udialo mnoho.

Od prírody na mólo

„V posledných rokoch v prírodnej dekoratívnej kozmetike vývoj napredoval a dnes už máme vo všetkých oblastiach veľmi dobré alternatívy k tradičným produktom“, hovorí Hinkel.

„Okrem nových výrobkov vieme držať krok aj s novými trendmi, ako sú napr. metalické efekty“, pokračuje Hinkel. Zvýšená rôznorodosť produktov je tiež jedným z dôvodom, prečo tvorcovia fotoprodukcií a módnych prehliadok ako Michalsky Style Night dôverujú prírodnej kozmetike. Niektorí vizážisti používajú výlučne ekologické líčidlá. A aj modelky, ktoré sa musia viackrát denne nalíčiť, vedia oceniť túto alternatívu bez chémie.

Prírodná kozmetika môže byť tak pestrá

Aby ste okolie opticky očarili lepšími výsledkami, musíte použiť rôzne (prírodné) triky. Modré indigo je prírodný rastlinný farebný odtieň, ktorý sa získava z rovnomennej rastliny pomocou fermentácie. Mnoho žltých, červených a čiernych odtieňov pochádza z minerálnych oxidov železa. Lesklé prvky sa dajú dnes vyrobiť z rastlinnej celulózy, ktorá je biologicky odbúrateľná.

A dokonca aj pre tradične chemické výrobky ako sú laky na nechty existujú prírodné alternatívy. Vyrábajú sa na báze Shellacu, teda živice, ktorú vylučujú vošky, vysvetľuje Daniela Hinkel. Aby produkty dlho vydržali aj bez chémie, pracuje sa s éterickými olejmi, ktoré majú konzervačné účinky. Špeciálne navrhnuté obaly pomáhajú chrániť pred baktériami. V závislosti od výrobku sa tak dá dosiahnuť približne dvojročná trvanlivosť.

 

Ako zelená je vlastne zelená?

Na rozdiel od iných štátov súd v Rakúsku pojmy prírodná a bio kozmetika veľmi jasne zadefinoval. Názov prírodná kozmetika predpokladá, že použité látky skutočne pochádzajú z prírody. Chemické procesy sú zakázané aj pri samotnom spracúvaní. U bio produktov platí navyše podmienka, že 95 % rastlinných alebo živočíšnych látok musí pochádzať z ekologickej produkcie a zadefinované je aj to, koľko iných prísad sa smie použiť. Dobrou orientačnou pomôckou sú značky kvality prírodnej kozmetiky NaTrue, BDIH alebo Cosmos, ktorých požiadavky dokonca sčasti presahujú rámec zákona. V Európe sú tak či tak pri kozmetických výrobkoch a ich zložkách zakázané pokusy na zvieratách.

Nároky na kozmetiku sa vo všeobecnosti zvýšili, potvrdzuje Daniela Hinkel. „Spotrebiteľky sa čoraz viac zaoberajú zložením výrobkov a chcú presne vedieť, čo si dávajú na tvár.“ Trend sa pritom jednoznačne vyvíja smerom k prírodnej kozmetike. V ankete medzi členmi dm uviedlo 89 % zákazníkov, že nechce mať vo svojich výrobkoch žiadne chemikálie s hormonálnymi účinkami. 84 % odmieta syntetické prísady ako sú silikóny, parabény alebo parafíny.

Okrem zdravotných aspektov zohráva pre zákazníkov a firmy vždy dôležitejšiu úlohu ochrana životného prostredia, udržateľnosť a férové výrobné podmienky. V alverde dávame napr. pozor na to, aby boli prepravné trasy čo najkratšie, produkty sa vyrábajú hlavne v Nemecku a obalový materiál nakupujeme prevažne v Európe namiesto Ázie .

Budúcnosť

A čo prinesie budúcnosť? Podľa expertov sa do roku 2025 trh s prírodnou kozmetikou v porovnaní s rokom 2017 zdvojnásobí. Hlavne v dekoratívnej oblasti sa očakáva ešte veľký rozvoj. K najdôležitejším témam patria inovatívne suroviny a ďalšia optimalizácia dizajnov výrobkov,tvrdí Daniela Hinkel.

Vodoodolná maskara sa v súčasnosti nedá tak jednoducho vyrobiť s prírodnými zložkami tvoriacimi filmotvorné látky. Rovnako ako udržateľnosť výrobkov, aj ochrana pred UV žiarením a modrým svetlom z obrazoviek bude v budúcnosti oveľa dôležitejšia.

Mikroplasty a palmový olej sú čoraz častejšie nahrádzané čistými alternatívami. Ale aj tu, v konvenčnej kozmetike pozorujeme zmenu myslenia.