Menu

Pravidlá pre detské ihrisko: čo by mali rodičia vedieť

Na ihrisku sa vyžaduje rodičovský jemnocit. 6 tipov na stretnutie na ihrisku.

Home » Rodina » Dieťa » Pravidlá pre detské ihrisko: čo by mali rodičia vedieť - 11.2020

Medzi škriepiacimi sa deťmi a vystresovanými rodičmi sotva nájdete náznak idylky na pieskovisku. Čo teraz pomôže? Zostať pokojný. Tu sú tipy na skutočné pohodové popoludnie na ihrisku.

 

 

Počas tažkých časov korony sme naše deti zabávali doma už dosť dlho. O to väčšia je radosť z toho, že sú ihriská konečne opäť otvorené a drobci sa tu môžu poriadne vyblázniť. Ale pozor, až také ružové, ako si to predstavujete, to medzi šmykľavkou a pieskoviskom nie je. Rodičia musia dokázať, že majú trpezlivosť a obratnosť. Takto dostanete situáciu pod kontrolu.  6 typických situácií na ihrisku:

 

Typické situácie a rady, ako ich vyriešiť

Hádka: čo robiť, keď sa deti hádajú?

Pravidlo číslo jedna neplatí iba na ihrisku, ale všeobecne vtedy, keď si deti skočia do vlasov: nemiešajte sa do toho okamžite. Hádka je normálna vec a môže ponúknuť dobrý priestor na sociálny rozvoj. V každom prípade vtedy sa deti naučia riešiť situáciu samostatne. Samozrejme, že to funguje o to lepšie, čím sú deti staršie a skúsenejšie. Ale učenie sa začína skoro. Až keď rodičia zistia, že drobci sami nenájdu žiadne riešenie alebo hrozí, že sa konflikt vyostrí, musia zasiahnuť dospelí rozhodcovia.

Hojdačka je obsadená: kto je na rade?

Počkať nie je vždy jednoduché, ale nevyhnutné. A práve čakanie na hojdačku poskytuje dobrú príležitosť sa to naučiť. Ale kedy sa prekročia medze trpezlivosti? Náš tip: keď vidíte, že vaše dieťa neprišlo na rad, môžete ho vyzvať, aby oslovilo toho, kto hojdačku obsadil. Často stačí iba priateľská prosba a hojdačka sa uvoľní. Pokiaľ ani tak nechce vytrvalý hojdajúci sa ustúpiť, má väčšinou väčší vplyv priateľská prosba z úst dospelého. A ak nepomôže ani to, existujú dve možnosti: poproste rodičov toho dieťaťa o podporu. Alebo ukážte vášmu dieťaťu inú skvelú alternatívu na hru. Či by mal múdrejší skutočne vždy ustúpiť, alebo sa uprednostní priebojnosť, to je napokon celkom osobné rozhodnutie z hľadiska výchovy. A taktiež to závisí od situácie.

Moje dieťa sa bije: hranice musia byť

Strkanie, kopanie a akýkoľvek druh násilia sú tabu. To je jasné. Ale ako sa majú správať rodičia, keď ich vlastné dieťa nezvláda zlosť práve najlepšie? Po prvé platí ako vždy: zostať pokojný. Dokázať sa emocionálne kontrolovať je proces učenia sa a vývoja, ktorý nefunguje vždy na prvý raz. Po druhé: zakročiť a vysvetliť. V ideálnom prípade sa vám podarí urovnať spor u oboch detí. Ťažké, ale dôležité: nemá zmysel robiť z takej situácie aféru. Detailné a objektívne vysvetlenie sporu často nie je práve u malých detí možné. Najlepšie bude, ak rodičia zostanú vecní, struční a zdôraznia, že násilie nikdy nie je riešením.

Iní rodičia sa miešajú do vecí

Deti sa hrajú príliš divoko, navzájom si robia zle alebo sa hádajú, ale z vášho pohľadu neexistuje žiadny dôvod sa miešať do vecí. Iní rodičia to môžu vidieť inak. Keď sa iní rodičia zamiešajú do vecí a pritom do toho zatiahnu vaše dieťa, ste nútení zasiahnuť. Ako vždy platí: zostať priateľský, vecný a pokojný. Väčšinou sa dá situácia rýchlo upokojiť, keď druhých rodičov požiadate, aby ste buď našli spoločné riešenie, alebo, pokiaľ to nie je možné, aby nepreberali cudziu zodpovednosť za výchovu. V každom prípade by ste nemali deti nechať v takejto situácii samotné. Pri konfrontácii s cudzími dospelými potrebujú podporu – vašu!

Korona pravidlá: odstup napriek blízkosti

Pri spoločnom naháňaní sa, šantení a šmýkaní na šmykľavke sa opatrenia proti korone ako odstup a hygiena na ihrisku nedajú vždy ľahko dodržiavať. Avšak, rodičia sa môžu pokúsiť upozorniť na dôležité opatrenia a vysvetliť ich na základe alternatív a príkladov. Môžete napríklad vlastné dieťa upozorniť na to, aby si nedávalo ruky a prsty do úst. Podľa veku a vyspelosti môžu deti rešpektovať aj pravidlá na dodržiavanie odstupu. Najlepšie je, ak idú dospelí dobrým príkladom: dodržiavajú odstup, majú pri sebe dezinfekčné prostriedky a sú obozretní.

Zlé pohľady: milí rodičia, ostaňte pokojní!

Nielen drobci stoja na ihrisku z času na čas pred sociálnymi výzvami. Aj ako mama a otec môžete mať na pieskovisku spor. Cudzí rodičia sa miešajú do vašej výchovy („Nebuďte predsa taký prísny k svojmu dieťaťu. Iba sa hralo.“ alebo: „Nebuďte taký. Zopár keksov ešte nikomu neuškodilo“). Niektorí nevplývajú aktívne, ale pasívne pohľadmi, krčením čela alebo šepkaním. A potom je tu ešte vlastný tok myšlienok, ktorý kladie otázky: som dobrou matkou, hoci som v rýchlosti zobrala iba zopár keksov namiesto najrôznejších bio snackov? Alebo si chcete iba chvíľu posedieť na lavičke namiesto toho, aby ste celé hodiny boli na nohách? My tvrdíme: áno, samozrejme, že ste dobrá matka alebo dobrý otec. Prečo? Celkom jednoducho: pretože sa nenecháte priviesť do šialenstva, ale zostanete pokojní. Ste perfektní takí, akí ste. Presne ako vaše dieťa.

Hore
OKViac informácií