Active Beauty
Prečo teraz tak obľubujeme čistiace oleje

Prečo teraz tak obľubujeme čistiace oleje

Aký je najdôležitejší krok každodennej starostlivosti o pokožku? Nepochybne čistenie pleti. Okrem pien, gélov, vôd a mliek nám pri tom teraz pomáhajú aj čistiace oleje. Prezradíme vám, čo dokážu a prečo ich musíte mať.

Pekná pleť nie je žiadna náhoda – to vieme už dávno. Okrem správnej starostlivosti veľkú úlohu zohráva aj každodenné čistenie pleti. Pri nej sú už istý čas dobrými pomocníkmi čistiace oleje. Ale pozor! Držte sa hesla „Menej je viac“, pretože zatiaľ čo tradičné produkty na čistenie pleti vo forme peny, gélu alebo mlieka buď odstránia z pleti povrchové nečistoty alebo ju vysušia a podráždia, oleje dodajú pleti pri čistení aj cenné výživné látky.

Prečo nepoužívať rovno prírodný olej? 

Poďme rovno k veci: čistiace oleje nie sú žiadne konvenčné rastlinné oleje. Olivový alebo kokosový olej by ste teda radšej nemali používať na čistenie pleti. Make-up a nečistoty by sa síce zmiešali s olejom na pokožke, odstrániť ich by však nebolo jednoduché. Na rozdiel od prírodných olejov totiž čistiace oleje z dm obsahujú emulgátor. Až vďaka nemu sa dá potom make-up a nečistoty zmyť vodou. Preto sa takéto oleje označujú aj ako hydrofilné.

3 dôvody, prečo teraz nedáme dopustiť na čistiace oleje

  1. Vhodné pre každý typ pleti

Či už pri nerovnomernostiach pleti, mastnej alebo suchej pleti, čistiace oleje z dm fungujú tak dobre, ako nikdy predtým. Je to preto, že čistiaci olej má na jednej strane antibakteriálne účinky a reguluje produkciu kožného mazu, vďaka čomu je možné predchádzať vyrážkam a čiernym bodkám. Na druhej strane takýto olej odstraňuje nadbytočnú mastnotu bez tenzidov a zároveň pokožku pri čistení zvlhčuje.

Tip na veľmi suchú pleť: olej je lepšie zotierať iba kozmetickým tampónom ako zmývať vodou (pokiaľ je to uvedené na obale).

  1. Jemné zloženie, čistenie do hĺbky pórov

Až keď sa z pleti odstráni make-up, pot a maz – teda prirodzené ložiská mazu – dokážu krémy a séra vďaka svojmu zloženiu prenikať do kožných buniek a pôsobiť tam. Problém pri mnohých bežných čistiacich produktoch s jemným zložením spočíva v tom, že nečistia hĺbkovo. Čistiace oleje z dm sú síce rovnako jemné k pleti, ale čistia podstatne účinnejšie, keďže viažu okrem nečistôt aj zvyšky na báze oleja a odstraňujú ich z pleti.

  1. Už žiadne napínanie či vysúšanie

Pri čistení pleti platí, že je potrebné zachovať rovnováhu: pleť by sa mala na jednej strane zbaviť make-upu, nečistôt, krému na opaľovanie atď. Na druhej strane sa ale nesmie vysúšať ani zbaviť príliš veľkého množstva mazu. Inak hrozí jej prílišné vypnutie a podráždenie, teda niečo ako choroba letušiek. Príčina: tenzidy, ktoré sú prítomné v mnohých čistiacich produktoch, čistia síce účinne, ale zároveň narúšajú ochranný kyslý plášť pokožky. Pokožka stráca rovnováhu.

Ako na to: používajme čistiace oleje správne

Na vlhkú pleť: čo sa týka používania, hydrofilné odličovacie oleje z dm sa od ostatných čistiacich produktov nelíšia. Po zmiešaní s vodou emulgujú do mliečnej substancie, ktorá sa vmasíruje do pokožky. Potom sa opláchnu vodou. To dodá pleti vlhkosť priamo pri čistení.

Na suchú pleť: niektoré čistiace oleje sa (tradične podľa kórejskej kozmetickej rutiny) nanesú na suchú pleť a vmasírujú. Potom sa jednoducho odstránia vatovým tampónom alebo zmyjú vodou.