Menu

Konzultácia: Zápal močového mechúra

5 otázok. A 5 odpovedí od urologičky, Dr. Dary Lazar.

Home » Život » Konzultácia: Zápal močového mechúra - 02.2017

Dr. Dara Lazar, odborná lekárka – urologička vo Viedni, vysvetľuje najčastejšie príčiny zápalu močového mechúra – a čo proti tomu môžeme robiť.

Aké sú najčastejšie príčiny zápalu močového mechúra?

Väčšinou sa za tým schováva viac príčin. Od stresu v partnerstve cez nedostatok spánku až po niektoré druhy antikoncepcie a menopauzu. To, že väčšina infekcií močových ciest postihuje ženy, má čo do činenia s anatómiou ženskej močovej rúry. Má len niekoľko centimetrov, baktérie sa ľahko dostanú do močového mechúra. Najčastejšie je za tieto infekcie zodpovedná coli baktéria Escherichia-coli. Pri prvých náznakoch by ste si mali dopriať pokoj a teplo a piť veľa močopudného čaju – napríklad zlatobyľ, praslicu alebo čaj z listov hrušky.

Môže zápal močového mechúra vyvolať aj chlad?

Áno, možné to je. Najmä ženy, ktoré ľahko dostanú zápal močového mechúra, by mali v chladných ročných obdobiach dbať na teplé oblečenie a teplú stravu a nápoje – takže na raňajky žiadna studená pomarančová šťava, ale teplá ovsená kaša s čajom. Aj teplé polievky, hrejivý zázvorový alebo zelený čaj namiesto studenej vody podporujú obranyschopnosť v močových cestách. Ďalšie možnosti prevencie sa posudzujú individuálne, napríklad akupunktúru uší alebo púšťanie žilou v tradičnej čínskej medicíne.

Aké sú možnosti liečby?

Liečba infekcií močových ciest by mala prebiehať individuálne a pod dohľadom odborníka. Ak sú nutné antibiotiká, musia sa užívať presne podľa lekárskeho predpisu a nesmú sa vysadiť skôr. Inak je možné, že baktérie ostanú proti antibiotikám rezistentné, čiže imúnne. Len lekár vie rozhodnúť o tom, ktoré antibiotiká sa hodia na ktorých pôvodcov ochorení. Dodatočne odporúčam po liečbe probiotiká, ktoré obnovia črevnú a vaginálnu flóru a mali by sa užívať minimálne niekoľko mesiacov.

Na čo by si mali ženy ešte dávať pozor, aby predchádzali zápalu močového mechúra?  

Dôležité je najmä zdravé pošvové prostredie. Hodnotu pH môžu ovplyvniť rôzne faktory. V ideálnom prípade udržiavajú kyslé prostredie vo vagíne baktérie kyseliny mliečnej, takže sa tam neusídlia žiadni pôvodcovia ochorení. Váš urológ by mal vedieť aj o účinkoch vašej antikoncepcie. Spermicídne látky v kondómoch, čapíkoch a v pesare môžu vaginálnu flóru tiež vyviesť z rovnováhy, rovnako ako niektoré anti-baby tabletky. Pri pohlavnom styku sa do pošvy dostávajú baktérie takmer automaticky, čo môže u citlivých žien viesť rýchlo k zápalom. Preto by mali ženy po styku pošvu vyprázdniť a podľa možností prijať tekutiny.

Musia sa vždy predpisovať antibiotiká?

V ľahších prípadoch môže stačiť, ak si doprajete pokoj a teplo a veľa (teplých) tekutín ako zelený čaj alebo čaj zo zlatobyľa. Toto všetko by ale malo byť nasadené už pri prvých príznakoch. Ak to nepostačuje, mali by ste prekonzultovať ďalšie možnosti liečby so skúseným urológom. On môže rozhodnúť, či môžete vyskúšať liečbu bez antibiotík – napríklad s protizápalovými liekmi.

Hore
OKViac informácií