Menu

Príliš veľa darčekov: Dá sa to s hračkami prehnať?

Nájsť správnu mieru - bez toho, aby sme prišli o radosť z obdarovávania.

Home » Rodina » Deti » Príliš veľa darčekov: Dá sa to s hračkami prehnať? - 12.2020

Deti teoreticky nepotrebujú žiadne hračky. Dokážu sa celé hodiny zabaviť aj s rolkou toaletného papiera. Alebo sa hrať vonku na záhrade. Prečo to ale v praxi nefunguje: Prezradíme vám to! Bábätko ešte ani neprišlo na svet a už sa v jeho izbe hromadia plyšové zvieratká a hračky. Budúci rodičia jednoducho nedokážu odolať pokušeniu. Starí rodičia, tety a priatelia už vôbec nie. Ale skutočne tým bábätku prospievame? A ako je to neskôr: Nie je príliš veľa darčekov pre dieťa škodlivé?

Príliš veľa darčekov: Bábätkám stačí pokrčený papier

Odborníci hovoria, že deti nepotrebujú príliš veľa darčekov. Od troch mesiacov bábätká síce začnú prejavovať záujem o veci okolo seba a chcú sa ich dotýkať, ochutnať a cítiť, ale ak im dáte kuchynskú utierku, pokrčený papier alebo kefu na vlasy, tak budú rovnako šťastné, ako keby ste im do ich malých ručičiek dali drahého macka. Čím je dieťa staršie, tým viac mu rastie jeho chuť hrať sa. Vo veku pol roka sú zaujímavé hračky, ktoré fungujú na princípe príčina – následok. Ak potiahne za šnúrku, tak drevená figúrka zdvihne ruky a dieťa sa teší. Ak stlačí modrý gombík, hračkárske auto začne blikať – a dieťa je šťastné. Ale ani na dosiahnutie tohto šťastia nepotrebuje v podstate žiadne hračky. Bábätká žiaria aj vtedy, keď zhodia (plastový) pohár zo stola a počujú zvuk, ktorý vydáva. Alebo keď celé hodiny otvárajú a zatvárajú zásuvky. Alebo trhajú novinový papier. Alebo. Alebo. Alebo.

Nekonečný výber: Pre každý vek vhodná hračka

A čo malé deti? Väčšinou sa najskôr prejavia motorické záujmy (dieťa ukladá veci na seba alebo ich triedi). Radi sa hrajú s kľúčmi a presýpajú napríklad ryžu alebo fazuľu, alebo neuvarené cestoviny z jednej misky do druhej (alebo na zem…). Neskôr deti napodobňujú okolie (hrajú sa na obchod alebo momentálne je trendové sa preobliekať). Niekedy sa radi vžívajú do iných rolí a hrajú sa s postavičkami a bábikami. V hračkárstvach pre všetky tieto fázy hrania nájdete nekonečné množstvo vhodných hračiek. Ale musí to byť? Odborníčky a odborníci hovoria jasné nie. Detská fantázia je taká obrovská, že si pre každú hru dokáže vymyslieť vhodné nástroje. Z kartónov sa stanú hrnce na varenie, z otcových topánok plachetnica a aj s veľkými košmi na bielizeň sa dá skvelo zabaviť.

Napriek tomu: Obdarovávanie robí (nielen deťom) radosť

Podľa teórií teda hračky nie sú potrebné. V praxi však sotva existuje lepší prostriedok, ako rozžiariť detské očká. A keď deti výskajú od radosti, tak rodičovské srdce plesá od šťastia. Faktom je: Darčeky prinášajú radosť; tomu, kto obdarúva, niekedy dokonca ešte väčšiu ako obdarovanému. A čo je zlé na tom, prinášať radosť? Správne: Vôbec nič! Radosť je dobrá. Darovať je tiež dobré. Odborníci preto nevarujú pred darčekmi ako takými, ale iba pred tým, aby ich nebolo príliš veľa.

Príliš veľa hračiek: Menej môže byť viac

Záplava darčekov pôsobí na deti iritujúco. Rýchlo stratia záujem o jednu vec, prejdú k inej a často sa tak nedokážu zahĺbiť do hry. Kvôli prílišnému množstvu hračiek sa stráca želané nadšenie a čaro. Čiže stav, v ktorom sú deti tak veľmi zahĺbené do sveta svojej fantázie, že strácajú kontakt s okolitým svetom. Tento stav je dôležitý. Nielen, že dieťa veľmi baví, ale slúži aj na kognitívny vývoj. A ešte niečo môže nadmerná ponuka hračiek znížiť; a to rozvoj vlastnej kreativity. Škatuľa od topánok sa už nemusí stať hriankovačom, keď má dieťa v kuchynke na hranie vernú kópiu skutočného hriankovača.

Rozpoznať, kedy je to príliš

Ak svoje dieťa pozorujete pri hraní, rýchlo zistíte, kedy má príliš veľa hračiek. A to vtedy, keď sa nedokáže do žiadnej hry zahĺbiť. Napriek tomu to nie je dôvod na obavy. Pomôcť môže jeden trik: ak zistíte, že vaše dieťa viacero dní po sebe nemá záujem o žiadnu zo svojich hračiek, pošlite tieto hračky jednoducho na určitý čas na dovolenku. Po pár dňoch alebo týždňoch, ktoré tieto hračky strávia v pivnici, keď sa opäť objavia, budú zaujímavejšie.

Výber hračky: niektoré veci budú zaujímavé dlho

O tom, či dieťa bude mať o hračku dlhodobo záujem, mimochodom nerozhoduje len množstvo, ale aj druh hračiek. Na rozdiel od toho, čo si človek myslí, najmä hlučné alebo blikajúce elektrické hračky strácajú rýchlo svoje čaro. Keďže elektrické hračky vydávajú stlačením tlačidla vždy rovnaký zvuk alebo robia rovnaký pohyb, sú predvídateľné a tým postupne nudné. Deti chcú byť kreatívne. A to môžu byť najmä s hračkami, s ktorými sa dá hrať tak, aby sa s nimi stále dali zažívať nové dobrodružstvá. Príkladom pre takúto hračku sú stavebné kocky. Alebo bábiky. Ale aj domiešavače a lego kocky. Výber je veľký. Radosť z obdarovávania taktiež. Preto si sebe aj svojim deťom sem-tam doprajte nejaké prekvapenie. Prečo nie?

Hore
OKViac informácií