Menu

Rastlinná farba na vlasy: Takto sa používa henna a spol.

Na čo si musíme dávať pozor pri farbení rastlinnou farbou na vlasy?

Home » Krása » Rastlinná farba na vlasy: Takto sa používa henna a spol. - 04.2020

Už naše pramatky pred 3000 rokmi rady dodávali farbe svojich vlasov vzrušujúci farebný lesk pomocou rastlinnej „prafarby“ na vlasy – henny. A takisto ešte aj dnes jestvuje veľa dôvodov na vylepšenie koruny krásy pomocou farieb z prírody.

Odborníčka z dm, Renate Harrerová, nám prezradí, kedy by sme pri domácom farbení vlasov mali vsadiť na prírodnú kozmetiku a na čo by sme si pritom mali dať pozor.

Farbenie vlasov s rastlinným extraktom: Na čo si dať pozor

Pani Harrerová, ako presne sa vlastne dá definovať „rastlinná farba na vlasy“? 

Rastlinná farba na vlasy je vystavaná výlučne na prírodnom základe a rozmiešava sa vždy len horúcou vodou. Neobsahuje žiadny amoniak či iné chemické zložky. K pravej rastlinnej farbe okrem toho nepatrí, na rozdiel od chemickej farby, žiadny vyvíjač.

A čo odlišuje rastlinnú farbu na vlasy od bežnej farby?

Rastlinná farba sa uloží okolo vlasov. Bežné farby, naopak, narúšajú štruktúru vlasov – a preto sú trvalejšie. Prirodzený farbiaci prostriedok funguje bez chémie a pre dosiahnutie farebného efektu je veľmi pekný. Ak však chcem intenzívnejšiu zmenu farby, musím siahnuť po bežnej farbe.

Prečo by sme si mali vyberať rastlinné farby? Sú pre pokožku hlavy a vlasy zdravšie?

Áno, samozrejme, sú zdravšie pre hlavu i vlasy, pretože neobsahujú žiadne chemické substancie. Zato však musíte počítať s nižšou účinnosťou prekrytia a užším výberom farieb.

Je rastlinná farba vhodná i pre alergikov?

Rastlinná farba na vlasy je v zásade veľmi vhodná pre alergikov, s výnimkou prípadov, ak sú alergickí na určité látky, ako je napr. henna. V princípe teda môže vzniknúť alergická reakcia ako pri každom produkte, ale to je, samozrejme, veľmi zriedkavé.

Pojem „rastlinná farba na vlasy“ to napovedá. Je však skutočne vegánska?

Áno, všetky, ktoré poznám, sú vegánske. Ale medzičasom už jestvuje také široké spektrum rastlinných farieb, že nedokážem vylúčiť, že niektoré také nie sú.

 

Úplne konkrétne: Aké rozdiely sú pri použití v porovnaní s chemickými prostriedkami?

  • Pri miešaní: Rastlinná farba sa viac drobí a ťažšie sa vymieša než chemická. Rozmieša sa horúcou vodou.
  • Pri nanášaní: Rastlinná farba sa aj ťažšie nanáša, pretože je to hustá pasta.
  • Pri pôsobení: Farba na vlasy na rastlinnom základe musí pôsobiť dlhšie. Vždy podľa želanej farby a intenzity od 45 minút do jednej hodiny. Počas pôsobenia farby sa vlasy navyše zavinú do papierovej utierky na podporu tvorby tepla. Pri bežnej farbe na vlasy si hlavu neprikrývame.

Na čo si musím dať v prípade rastlinnej farby pozor, aby som dosiahla želaný farbený výsledok?

Veľmi dôležitá je východisková pozícia. Musím zohľadniť: Aký podiel šedín mám? Ktorý odtieň je môj prirodzený? A ktorý farebný odtieň si vyberiem pre svoju prirodzenú farbu vlasov resp. východiskovú pozíciu? Ak som prirodzene veľmi tmavá a dám si červenú farbu, nebude nikdy taká intenzívna ako keby som bola stredne blond.

Okrem toho by ste mali vziať do úvahy, že permanentné farby na rastlinnom základe ani tak dlho nedržia a časom sa zväčša ľahko vymývajú. Trvácnosť teda nie je taká ako u chemickej farby.

Dá sa zafarbením na rastlinnom základe nafarbiť každá farba?

Možné farby, ktoré sú vhodné na rastlinné farbenie, sú predovšetkým teplé farby. Studené farby ako sivá, modrá či fialová vôbec nefungujú. Rastlinné farby siahajú zväčša do oblasti medenej, aj hnedé, červené a zlaté odtiene sa dajú dobre farbiť prírodnými farbami na vlasy. Blond, žiaľ, nie je možná. Len ten, kto je prirodzene blond, môže pomocou rastlinnej farby vlasy rozjasniť. Vlasy sa tým však nezosvetlia. Ešte neexistuje taký produkt, ktorý by pomocou prírodných látok vlasy zosvetlil.

Ako to vyzerá s prekrytím sivých vlasov?

Sivé vlasy pre nás kaderníkov neexistujú. Vlasy len vyzerajú sivé, keď ešte čiastočne obsahujú pigmenty a sčasti už nie. My kaderníci preto hovoríme o bielych vlasoch a pravá rastlinná farba na vlasy ich len obalí, ale neprekryje ich. To znamená, že farba vlasy len obalí plášťom, ako keby ich len pokryla. Preto už nevyzerajú ostro bielo, ale sú len zľahka nafarbené, nie zafarbené. Ak ich chcete mať prekryté, musíte siahnuť po chémii.

Na čo si musíme dať pozor, ak máme chemicky zafarbené vlasy a chceli by sme prejsť na prírodné prostriedky? Môžeme farbu jednoducho naniesť na pôvodnú?

Závisí to od toho, čo chcete dosiahnuť, nedá sa to zovšeobecniť. Principiálne by sa nemalo nič veľmi pokaziť, ak zohľadníte to, čo som už vymenovala. Vtedy môžem bez okolkov prejsť na rastlinnú farbu na vlasy. Čo by ste však mali zohľadniť, keď prechádzate z rastlinnej farby na chemickú: Ak som farbila vlasy rastlinnou farbou a potom farbím chemickou na blond, môže sa stať, že mi vlasy zozelenejú. V takom prípade by ste museli proti tomu zapracovať doplnkovú farbu. Na mieste je teda opatrnosť.

Na čo si treba dávať pozor pri kúpe? Podľa čoho zákazníčky spoznajú, že ide skutočne o čisto rastlinnú farbu?

Pre zákazníčky je dôležité vedieť: Rastlinná farba na vlasy je prášková a pridaním horúcej vody sa stáva pevnou a kompaktnou masou. Významným znamením je, keď je potrebné spolu zmiešať dve veci okrem horúcej vody. Teda akonáhle musíte do rastlinnej farby primiešať inú tekutinu alebo krém, je v nej niečo syntetické. V takom prípade to nie je pravá rastlinná farba na vlasy

 

Hore
OKViac informácií