Menu

Oddych podľa regiónov

Regionálne wellness pobyty sú v kurze. Ponúkame zaujímavé príklady.

Home » Pôžitok » Wellness » Oddych podľaregiónov - 08.2016

Tŕnistou cestou sa človek zvyčajne dostane ďalej ako po rovnom chodníčku. A hrubé poznámky občas tiež prospejú. V kocke vám prinášame wellness ponuky v Rakúsku.

Boli časy, keď sa wellness ponuky orientovali najmä na Áziu. Žiadané boli indické masážne techniky a exotické voňavé esencie. Dnes kráča trend smerom k regiónom. Spomíname si na staré, ústne zachované poznatky z liečiteľstva a pokúšame sa využiť to, čo nám dáva naše okolie. Hoci je Rakúsko v porovnaní s inými malou krajinou, mnohé regióny si vyvinuli špeciálne lokálne wellness tradície.

Ťažké časy

Okolie Millstattského jazera je bohaté na prirodzene sa vyskytujúce kamene granátu. Naozaj slávny je granát z Radentheinu. Tomuto drahokamu sa pripisujú blahodarné účinky na telo a dušu. Údajne posilňuje srdce, podporuje mentálnu výkonnosť a pozitívne pôsobí na krvný obeh. Ale aj v korutánskych Gurktalských Alpách a v teplých kúpeľoch vo Villachu stavili na silu minerálnych kameňov.

junge Frau liegt auf einem Felsen in der Sonne

Prirodzene. Veľa regionóv má svoje vlastné wellness tradície. Využívajú to, čo príroda ponúka.

Tipy & adresy v Korutánsku

 • Kúpeľný dom Badehaus pri Millstattskom jazere ponúka špeciálne granátové masáže. Pri nich sa granát ručne naostrí, zohreje a pokvapká éterickými olejmi. Týmito teplými, hladkými kameňmi sa potom prechádza po celom tele. Kombinácia tepla, masážnej techniky a bylinkových olejov uvoľňuje psychicky aj telesne.
 • V biogranátovej saune v romantickom hoteli Seefischer v Döbriachu sa vypotíte pri teplotách 65 až 70 ˚C. Podobá sa na starú banícku štôlňu a tvoria ju prírodné materiály ako kameň, drevo a granátový kameň.
 • Skutočne tajný tip je 500 rokov starý Karlbad-Hof s 300-ročnou kúpeľnou tradíciou v korutánskych Gurktalských Alpách. Staré sedliacke kúpele sú v Rakúsku posledné svojho druhu. Už hodiny pred začiatkom kúpania sa minerálne kamene nahrejú a striedavo ukladajú na seba spolu s vrstvami dreva. Potom sa rozdúcha oheň. Po viac ako dvoch hodinách sa dávajú rozpálené kamene do vaní s ľadovou pramenitou vodou s obsahom radónu.
 • Teplé kúpele vo Villachu sú známe liečivou silou termálnej vody obohatenej o minerály ako kalcium a magnézium. Tie sú výborné predovšetkým na kĺby, svaly, krvný obeh a prekrvenie. Jedinečný je teplý prameň Maibachl, ktorý má 29 ˚C a vytvára v lese prírodnú liečivú nádrž: ukáže sa len po topení snehu a dlhšom daždi. Táto prírodná nádrž vzniká v dutinách villašského horského pasienka, kde sa voda zohrieva a obohacuje o minerály. Minerály hrajú dôležitú úlohu aj v hoteli Warmbaderhof, ktorý patrí k termálnym prameňom. Špeciálne vyvinutá kúra kombinuje masáž ručne vyrobenými korutánskymi vrecúškami s mastencom a telový zábal z horskej kryštálovej soli, bielej minerálnej liečivej pôdy a mastencového prášku.

V opojnej nálade

Vraví sa, že hroznové jadrá obsahujú antioxidačné látky chrániace bunky, upokojujúce pokožku a prečisťujúce. Vo forme oleja a múčky z hroznových jadier sa používajú pri wellness kúrach, napríklad ako ošetrujúce oleje alebo mlieka. Výlisky, vysušené zvyšky po lisovaní, sa hodia na peeling.

Nass. Der Blick aufs Wasser beruhigt. Vor allem, wenn man gerade eine Massage genossen hat.

Mokro. Pohľad na vodu upokojuje. Predovšetkým po dobrej masáži.

Tipy & adresy v Dolnom Rakúsku

 • Bazén hotela Steigenberger v Kremsi leží uprostred vinohradov vo Wachau. Je dostatočne blízko na to, aby mohli byť kúpeľní hostia rozmaznávaní „Wine Fine“ ošetreniami. Pri ošetrení tváre sa víno Gratia používa spolu s olejom z hroznových jadier a pomletými hroznovými jadrami a výliskami, aby sa chránili bunky pred poškodením. Ďalšie vínne kúry: zábal z masla z hroznových jadier zvlhčí pleť, peeling z hroznových jadier povzbudzuje prekrvenie, kúpeľ nôh s vínnymi esenciami pôsobí osviežujúco. A k celkovému kúpeľu s vínnymi výťažkami podávajú pohár vína.
 • Althof Retz vo štvrti Weinviertel stavili na masáže a procedúry s vlastnoručne vyrobenou vínnou kozmetikou. Jej základ tvoria prírodné výrobky priamo z vinohradov: za studena lisovaný olej z hroznových jadier, výťažky z červeného vína a hroznových jadier z regiónu.

Uvoľníte sa lepšie doma alebo v exotike?

doma

alebo

exotika

Zelená až za ušami

Živica, arnika, nechtík. Ľubovník, baza, bylinky. Skorocel, myší chvost, žihľava. Papradie a borievka. To je len pár z množstva rastlín a ingrediencií, ktoré nachádzajú uplatnenie v kúpeľoch v Salzbursku. Éterické oleje byliniek šíria svoj účinok v masážnych olejoch alebo v saunových odvaroch. Možné sú aj masáže bylinnými vrecúškami, ktoré podporujú prekrvenie. Teplo a sila byliniek ako levanduľa alebo medovka podporujú imunitný systém a blahodarne pôsobia na pleť.

genuss-wellness-8-ab_2016-06

Pokoj. Pozerať na vodu, nechať oddychovať dušu a voľne poletovať myšlienky.

Tipy & adresy v Salzbursku

 • Naboso sa prechádzať po tymiane, kúpať sa v prírodnom jazere obklopenom kvetmi a bylinkami: Landhotel Rupertus v Leogangu, člen klubu biohotelov, sa celkom upísal bylinkovému wellnessu. Rastliny používané do vôní a odvarov pochádzajú z okolitých pasienkov. A hostiteľka Nadja Blumenkamp je pravá bylinkárka: vyučila sa v Traditioneller Europäischer Heilkunde, v tradičnom európskom liečiteľstve.
 • Takisto v Leogangu pracovníci biohotela Forsthofalm vlastnoručne zhotovujú výrobky na kúpeľné procedúry. Napríklad na masáže s bylinkami, divokými rastlinami a kvetmi. Expertka na bylinky Claudia Widauer vie, kedy sa ktorá rastlina musí zberať, aby sa dosiahol jej najlepší účinok.
 • Nielen v kuchyni, ale aj vo wellnesse sa používajú bylinky z okolia hotelu Ebners Waldhof pri jazere Fuschlsee. Majú tu vlastnú bylinkovú kuchyňu, v ktorej sa spracovávajú alpínske bylinky destiláciou vodnej pary na hydroláty a následne na oleje, masti a tinktúry. Kto chce, môže sa pozrieť na výrobu ešte predtým, ako si dopraje bylinkový kúpeľ.

Na drevenej ceste

Borovica je známa ako strom s výnimočnou vitalitou. Mnohé hotely v celom Rakúsku ju rady používajú ako materiál do spální, pretože tomuto drevu sa pripisuje upokojujúci účinok zároveň dodávajúci energiu. Éterické oleje smrekovca majú podporovať prekrvenie a odhlienenie.

Heiß. Die Zirbe wirkt entspannend und energiefördernd zugleich. Eine Sauna aus Zirbenholz ist besonders effektiv.

Horúco. Borovica limba pôsobí uvoľňujúco a zároveň dodáva energiu. Sauna z borovicového dreva je obzvlášť efektívna.

Tipy & adresy v Tirolsku

 • V borovicovej saune sa pri 90 ˚C môžete vypotiť v novom hoteli Outside vo Východnom Tirolsku, ktorý sa nachádza v lone prírody.
 • Sila smrekovca je všadeprítomná v bio hoteli Holzleiten na náhornej plošine Mieminger Plateau. Budova sa predsa nachádza v strede najväčšieho smrekovcového chráneného územia v Rakúsku. V kúpeľoch sa používajú domáce výrobky drevenej kozmetickej línie, napríklad smrekovcovo-horcový olej alebo smrekovcové mlieko. Veľmi účinná je panenská živica zo smrekovca.

Posolstvá jadier

V štajerskej kuchyni sú jablká a tekvice známe a obľúbené regionálne suroviny. Niet sa čomu  diviť, veď jablko priemernej veľkosti obsahuje viac ako 30 vitamínov, stopových prvkov  a hodnotných minerálov. Aj tekvica obsahuje mnoho vitálnych látok. Obe sa preto hodia nielen na jedenie, ale prospievajú aj telu a duši.

genuss-wellness-9-ab_2016-06

Pôžitok. Aby sme sa uvoľnili, nepotrebujeme cestovať ďaleko.

Tipy & adresy v Štajersku

 • Liečivé termálne kúpele Bad Waltersdorf sa upísali Tradičnej štajerskej medicíne (TSM®). Prečisťujúca masáž s jablkovou šťavou a ľanovým olejom má podporiť prekrvenie a pokožku. Čerstvo lisovaná jablková šťava sa zmieša s ľanovým olejom a zohreje.
 • Štajerská tekvica olejná slúži ako základ bohatého telového zábalu v hoteli v kúpeľnom parku Bad Radkersburg: tí, ktorí hľadajú pokoj, sa natierajú zmesou z tekvicovej múčky a tekvicového oleja. A kým zábal pôsobí, oddýchnu si na vodnom lôžku. Procedúra pôsobí odvodňujúco, čistí pokožku a zároveň odbúrava tuky.

Wellness u susedov: Čítať ďalej

Rádónová kúra v Čechách

V rámci Európskej únie majú Čechy najviac certifikovaných liečebných zariadení. Popri historických termálnych kúpeľoch, ako sú Karlove Vary, sú aj menej pompézne zariadenia. Medzi pahorkami českých Krušných hôr sa nachádzajú aj radónové liečebné kúpele Jachymov. V roku 1864 narazili robotníci pri ťažbe rudy náhodou na pramene vody. Hodnota vody s obsahom radónu stúpla až vtedy, keď tu manželský pár Curie objavil v roku 1898 prvok rádium. Prvé a dodnes najväčšie radónové kúpele na svete vznikli práve tu. Radónová kúra sa považuje za veľmi prospešnú a využíva sa najmä pri problémoch s pohybovým aparátom.

Nachbarschaftlich. Erleben Sie Entspannung mal anders.

U susedov. Zažite relax trochu inak.

Ošetrenie liečivým plynom v Maďarsku

Maďarsko je známe predovšetkým mnohými historickými a prepychovými termálnymi kúpeľmi v Budapešti. A miestom Heviz, kde sa nachádza najväčšie termálne jazero na svete. Jedinečné v Maďarsku je aj ošetrenie liečivým plynom kysličníkom uhličitým v Matraderecske. Tento liečivý plyn pochádza z tisíc metrovej hĺbky. Pri suchom kúpeli v kysličníku uhličitom rozvíja plyn svoj účinok tak, že sa cez kožu dostáva do krvného obehu. Táto procedúra sa odporúča pri chronických ochoreniach tepien.

Sila morskej soli v Slovinsku

Slovinsko je bohato obdarené prírodnými liečivými prameňmi, na termálne kúpele natrafíme všade v krajine. Pozdĺž takmer 50 kilometrového jadranského pobrežia sa v talasoterapii špecializujú na procedúry s morskou soľou. Napríklad aj v talasocentre Strunjan, kde základ procedúr tvoria morská klíma, morská voda, morská pena, riasy a soli.

Maria Kapeller

S maskou na oči zabalenou v batožine sa táto cestovateľka najradšej pohybuje na potulkách svetom autobusom a vlakom, menej radšej lietadlom. Doma v Rakúsku šliape rada do pedálov alebo cvičí jogu, ak práve nepíše texty do médií a agentúr alebo pre svoj cestovateľský online magazín.

Hore
OKViac informácií