Active Beauty
Ako na vydarené rodinné fotografie

Ako na vydarené rodinné fotografie

Obsah
Osvetlenie a načasovanie
Zdieľanie a archivácia
Najlepšie aplikácie

Sviatky a rodinné oslavy, ako napríklad Deň matiek, ponúkajú množstvo príležitostí na pekné momentky. Avšak ako sa tieto spomienkové fotografie najlepšie podaria?

Triky na osvetlenie, načasovanie a panorámu

To správne osvetlenie

Či cez deň na voľnom priestranstve, alebo večer pri umelom osvetlení: svetlo by nemalo byť oslepujúce. Do očí by nemalo svietiť ani vám, inak spravíte snímku proti svetlu, na ktorej toho rozoznáte pravdepodobne málo. A nemalo by do očí svietiť ani fotografovaným, inak budú mať všetci na snímke zatvorené oči. Dobré je, ak svetlo dopadá na modely sprava zhora a v ich očiach vidno odraz­ svetla. Tak bude snímka živšia.

Správne načasovanie

Konečne sú všetci pri sebe tak, že sa zmestia na fotku. Konečne deti nestrúhajú grimasy. Konečne sa všetci pozerajú na fotoaparát a vravia hlasné syyyr. Alebo ako po novom radia fotografi: peniaze. A v tom sa fotka rozmaže. Aby sa to nestávalo, oprite si ruky o kolená, boky alebo nejaký stabilný predmet a predtým, ako stlačíte spúšť, sa nadýchnite. Ak chcete byť ako profesionálka, vezmite si statív. Jednoduché modely sú dostupné aj za málo peňazí.

Ako na vydarené panoramatické fotografie

Na rodinných fotkách sú centrálnym motívom ľudia. No predtým, ako začnete­, pozrite sa aj na okraje vystrihnutého obrazu. Často sa sem prepašujú odpadkové koše, pouličné nápisy alebo ďalšie neatraktívne kulisy, ktoré sa pri spracovaní fotky ťažko odstraňujú. Ak je to možné, tak ich posuňte alebo zmeňte perspektívu.

Zdieľajte s rodinou
Samozrejme, že je praktické vyvesiť fotky na Facebook alebo Instagram, aby ich tam mohli rodinní príslušníci obdivovať. V každom prípade by ste si mali vopred ujasniť, či všetci zúčastnení súhlasia s takým zverejnením. Rovnako aj vtedy, ak fotky zdieľate iba s malou skupinou vybraných osôb. Napriek tomu musíte fotky väčšinou poslať cez mail alebo nahrať na nejaký online priečinok. Pretože ak si ich chce niekto stiahnuť do svojho archívu, rád by ich mal vo vyššom rozlíšení ako je na sociálnych médiách.

Fotky bezpečne archivujte
Vďaka digitálnym fotoaparátom je dnes fotografovanie omnoho lacnejšie ako kedysi. O to rozsiahlejšie je, samozrejme, aj množstvo obrázkov, ktoré sa hromadí v mobiloch a v počítačoch. Aj keď programy ako iPhoto, XnView MP alebo Photoshop Lightroom umožňujú fotky jednoducho a prehľadne archivovať, aj tak sú množstvá dát často pozoruhodné. Nielen z tohto dôvodu sa odporúča zálohovať si databázu fotiek na externých médiách, ale aj preto, aby ste mali pre istotu aj kópiu fotky. Môžete využiť lacné až bezplatné online pamäte ako iCloud, Dropbox, Google fotky alebo MyTuxedo. Avšak tieto médiá sú bezpečné len do tej miery, ako ich zabezpečí daný poskytovateľ. O niečo drahšou alternatívou sú externé disky, na ktoré môžete bez námahy presunúť fotky, či už cez Windows Explorer alebo Mac Finder. V každom prípade ani tieto harddisky nevydržia večne. Preto sa odporúča z času na čas fotky prekopírovať na druhý disk.

Najlepšie appky na fotografovanie

Filtre a efekty:

Mnohé smartphony sú dnes vybavené veľmi dobrými foto aplikáciami. Napriek tomu sa často oplatí stiahnuť si alternatívne appky na fotografovanie, pretože vám môžu ponúknuť funkcie, možnosti nastavenia a filtre navyše. Android ponúka Open Camera, Google Kamera, Camera Zoom FX, Hipstamatic. iPhone ponúka Camera+, ProCamera, Hipstamatic.

Na dodatočné zlepšenie:

Aktuálne appky a programy na spracovanie fotiek dokážu veľa. Pár klikov a fotka je perfektná. Pixlr: odstráni červené oči alebo zostaví koláže. SKWRT: opraví perspek­tívu fotiek. Snapseed: upraví farby, ponúka filter a efekty zaostrenia. Photoshop: dokáže takmer všetko. S touto výbavou vydolujte z každej fotky optimálny výsledok.