Menu

Konzultácia: Rozacea

4 otázky a 4 odpovede od dermatologičky

Home » Život » Konzultácia: Rozacea - 01.2017

Dermatologička vysvetľuje, čo sa dá robiť proti ružovke a začervenaniam na tvári.

Čo sa môže ukrývať za pretrvávajúcimi začervenaniami na tvári?

Vracajúce sa červené miesta na lícach, čele a brade sú typické príznaky kožného ochorenia ružovky. Veľmi často sa začína príležitostnými začervenaniami, ktoré sú sprevádzané rozšírenými cievkami. Väčšinou sú postihnuté obe polovice tváre, často dokonca symetricky, napríklad vo forme červených líčok. V pokročilých štádiách sa môžu pridružiť aj pupienky a zapálené uzlíky. V tomto štádiu sa ružovka často zamieňa s akné. Rozdiel je v tom, že pri ružovke sa nevyskytujú uhry. Pre akné zasa nie sú typické plošné začervenané miesta na tvári.

Existujú nejaké špeciálne spúšťače ružovky?

Presná príčina ružovky nie je jasná. Isté je len, že určitú úlohu zohrávajú aj genetické faktory, pretože 40 percent postihnutých má v rodine príslušníka, ktorý takisto trpí ružovkou. Často sa dajú počas dňa odpozorovať konkrétne spúšťače, ktoré začervenanú pleť znásobujú. Patrí k tomu všetko, čo povzbudzuje prekrvenie a rozširuje cievy: pobyt na slnku, zmena teploty, určité potraviny ako pálivé jedlá alebo mentol (napríklad v žuvačke, cukríkoch proti kašľu, zubnej paste a pod.), horúce nápoje a alkohol, kozmetika a aj emocionálne vplyvy. Ľudia by sa mali okrem vhodného ošetrenia pokúsiť čo najviac sa vyhýbať týmto spúšťačom.

Ako by som si ju mala správne ošetrovať?

Rosacea sa nedá vyliečiť, ale dá sa ju správne ošetrovať. Pri ľahkých formách väčšinou stačí vonkajšie ošetrenie krémom a pleťovým mliekom, kožný lekár určí podľa typu kože najvhodnejší prípravok. Ak je ružovka v pokročilom štádiu, môže byť nevyhnutné doplniť vonkajšie ošetrenie tabletkami, vďaka čomu rýchlejšie zmiznú červené fliačiky alebo vyrážky. Okrem iného sa používajú aj veľmi nízke dávky antibiotík. Laserové zákroky môžu pomôcť pri rozšírených cievkach. V ordinácii častokrát úspešne nasadzujem aj prečistenie čriev.

Aké produkty by som mala pri ružovke používať?

Ľudia postihnutí ružovkou majú veľmi citlivú pleť, ktorá na určité látky reaguje citlivo. Samy najlepšie vyskúšajte, ktoré veci znášate dobre. U každého reaguje pleť rôzne. Náznaky ako pálenie alebo svrbenie poukazujú na to, že by ste sa danému produktu mali vyhnúť. Pleť si umývajte vlažnou vodou a jemnými syndetmi bez obsahu mydla, aby ste ju zbytočne nedráždili. Syndety sú substancie rozpúšťajúce špinu, ktorým sa pripisuje mimoriadne blahodárne pôsobenie na pleť a ktoré sú vhodné pre alergikov. Make up by ste mali odstraňovať pomocou nedráždivých produktov, ktoré majú zľahka kyslé pH (menej ako 7). Obyčajné mydlo by ste nemali používať, ani bežné peelingy nie sú vhodné, pretože drsné drhnutie dráždi pokožku. Enzymatické produkty ako peelingy s ovocnými kyselinami sú naopak vhodné, pretože pleť ošetrujú jemne a bez podráždenia. Na dennú starostlivosť sa odporúčajú nedráždivé krémy alebo mlieka, ktoré obsahujú jednoznačne viac vody ako oleja. Stráňte sa studeno-horúcich striedavých kúpeľov alebo sáun, aby ste zabránili náhlym začervenaniam kože. Na osušenie stačí jemne poklepkať uterákom – silné drhnutie je tabu.

Hore
OKViac informácií