Menu

Rýchla pomoc pre suchú pleť

Keď je pokožka napnutá, svrbí, alebo sa vytvárajú šupinky, je potrebná rýchla pomoc.

Home » Krása » Rýchla pomoc pre suchú pleť - 12.2019

Je to ako vyrásť z vlastnej kože: takmer každý tretí dospelý človek má skôr suchú a citlivú pokožku než mäkkú a pružnú. Niektorí iba v zime, iní počas celého roka. Často býva postihnutých viacero častí tela. Dermatologička vysvetľuje, ako podať prvú pomoc.

Tvár

Hoci je o tvár zvyčajne lepšie postarané ako o zvyšok tela, aj tu sa môžu občas vyskytnúť suché miesta. Najčastejšie sa vytvárajú na čele a v oblasti lícnych kostí. „To najlepšie, čo môžete pre pleť urobiť, je dostatočná hydratácia a dôsledná UV ochrana aj v zime“, hovorí Ulrike Lanner, odborná lekárka pre dermatológiu a estetiku vo Wals-Himmelreich. „Ak to nestačí, môžete skúsiť masku z tvarohu.“ Tvarohová maska je najjednoduchší domáci spôsob, ktorý odporúča lekárka. V ťažkých prípadoch môžu utíšenie priniesť produkty starostlivosti s obsahom ovocných kyselín.

Pery

Najmä v zime bojujú mnohí ľudia so suchými perami, pretože pokožka nedokáže sama zabezpečiť potrebnú ochranu, aby dokázala pery ochrániť pred náhlymi zmenami chladného vonkajšieho vzduchu na teplý a suchý vzduch vo vykúrenom interiéry. Obliznutie pier pomáha iba na krátku dobu, pretože postupné odparovanie vody z navlhčených pier ich vysušuje ešte viac. Kto chce v týchto krušných časoch udržať svoje pery hodné bozkov, mal by siahnuť po produktoch s prírodným včelím voskom, panthenolom alebo propolisom, namiesto starostlivosti na báze glycerínu.

Ruky

Sotva je nejaká časť tela namáhaná viac ako ruky. Keďže je pokožka na rukách tenká a citlivá, vedie to k rýchlemu vysychaniu, prinajhoršom dokonca k ekzému. „Ruky si môžete chrániť napríklad tým, že to nebude preháňať s hygienou“, vysvetľuje dermatologička. „Agresívne čistiace a dezinfekčné prostriedky nie sú v každodennom živote potrebné.“ Rýchlo sa vstrebávajúca starostlivosť, ako napríklad maslá a krémy na ruky, sú ideálne na cesty, lebo nezanechávajú mastný film a môžete ich používať niekoľkokrát denne. Občas si môžete dopriať aj rozmaznávanie peelingom na ruky.

Vlasy & pokožka hlavy

Ak žľazy na hlave produkujú príliš malé množstvo mazu, pokožke hlavy a vlasom chýba pružnosť a lesk. Chemické látky v čistiacich, ošetrovacích a stylingových výrobkoch niekedy navyše dráždia pokožku. Tento problém môže podľa odborníka zhoršiť aj každodenné umývanie vlasov a sušenie horúcim fénom.  Pomôcť môžu hydratačné masky a kúry na vlasy, ktoré stimulujú krvný obeh a zanechávajú na pokožke hlavy pocit čerstvého vzduchu, ktorý teraz v období čiapok a klobúkov tak veľmi potrebuje.

Ruky & Nohy

„V niektorých častiach tela je pod pokožkou málo tukového tkaniva, čo sťažuje reguláciu a pokožka má tendenciu odmasťovať sa,“ hovorí Ulrike Lanner. Lýtka a predlaktia sú typickými miestami. Pomôcť môže, ak sa pokúsite vyhnúť príliš dlhým a horúcim sprchám a kúpeľom. Záchranou je však najmä používanie vhodných kozmetických výrobkov. „Nestačí, ak je pH krému neutrálne,“ hovorí dermatologička. „Malo by byť menej ako 5,5, takže v kyslom prostredí, napríklad ako pH kože.“ Ideálne sú produkty s rastlinnými olejmi, ktorých lipidové látky pripomínajú kožnú bariéru.

Chodidlá

Na rozdiel od iných častí tela nemajú nohy vlastné mazové žľazy, ktoré by im poskytovali ochranný tukový film. Okrem toho je koža na chodidlách často zhrubnutá a vonkajšia starostlivosť preto nie je účinná. Vznikajú malé trhliny, ktoré sa môžu stať vstupnými portálmi pre plesne. Podľa doktorky Lanner sú výbornou prevenciou prípravky na chodidlá s močovinou. Vďaka nim koža opäť zmäkne a dokáže prijať aj iné ošetrujúce látky.

Hore
OKViac informácií