Menu

S úsmevom k šťastnému životu

Kto sa smeje, žije dlhšie a šťastnejšie. A to nie je jediný dôvod!

Home » Život » S úsmevom k šťastnému životu - 09.2019

Smiech vyvoláva dobrú náladu. Dokonca i keď sa usmievate bezdôvodne, po určitom čase sa budete cítiť lepšie. Zdá sa, že mozgu je jedno, či na radosť jestvuje dôvod – kým sa črty tváre nachádzajú v tej správnej pozícii. Čo to znamená pre bežný deň?

Ak často cestujete verejnou dopravou, poznáte to. V sivé pondelkové ráno nastúpite do preplneného autobusu, práve sa hneváte na email od šéfa a tvárite sa rovnako namrzene ako všetci ostatní naokolo. Všetci ostatní? Nie, je tu predsa tento malý človek v detskom kočíku, nemá mobilný telefón, na ktorom by mohol surfovať, a nemá ani noviny, v ktorých by listoval. Napriek tomu sa nenudí ani sa nehnevá, ale so záujmom sleduje svet okolo seba. A odrazu si vás všimne. A potom sa usmeje.

Malé deti stále znova dokazujú, že je veľmi jednoduché dovoliť slnku, aby vyšlo. Stačí na to len trošku nadvihnúť kútiky úst. „Úsmev stojí menej než elektrina, a dáva viac svetla“, tak znie známy citát od Abbé Pierrea, zakladateľa hnutia Emmaus, ktoré od štyridsiatych rokov podporuje bezdomovcov v návrate do pracovného života. Úsmev v temných chvíľach dokáže skutočne pomôcť. A nielen im. Štúdia Univerzity v Toronte napríklad ukázala, že pozitívne naladení a priateľsky sa tváriaci ľudia dopadli pri kreatívnych úlohách výrazne lepšie než tí, ktorí sa tvária namrzene a naznačujú zlú náladu. Teraz si určite mnohí pomyslia: To je predsa logické. Kto je na tom dobre, má aj lepšie nápady! Samozrejme, šťastné osoby vidíme smiať sa častejšie než ich smutných spolupútnikov. Napriek tomu nemusí byť človek šťastný na to, aby vyťažil z výhod smiechu. Stačí, ak jednoducho zmeníte mimiku. Lebo celé to funguje aj opačne: Smiech vyvoláva dobrú náladu. A zdá sa, že mozgu je jedno, či na radosť jestvuje dôvod – kým sa črty tváre nachádzajú v tej správnej pozícii.

S úsmevom na tvári ľudia vnímajú svet pozitívnejšie

Veselý výraz tváre predlžuje nielen život, ale aj manželstvo. Vieme to najneskôr odvtedy ako Matthew Hertenstein z americkej univerzity DePauW skúmal súvislosť medzi detskými fotografiami a mierou rozvodovosti. Jeho záver: Kto sa málo usmieval už v mladosti, v dospelosti sa s trojnásobne väčšou pravdepodobnosťou rozišiel so svojou lepšou polovičkou.

To by mohlo byť zodpovedné za to, že usmievaví ľudia majú aj dlhší život. Ernest Abel a Michael Kruger z Wayne State University v Michigane pri štúdii rozdelili podpisové kartičky 230 hráčov bejzbalu z raných 50. rokov minulého storočia do troch skupín. Hráči na kartičkách prvej skupiny mali na perách letmý úsmev, druhá skupina široký úsmev a tretia sa tvárila vážne. Následne bádatelia rozobrali dĺžku života tých 150 hráčov, ktorí už zomreli, a zistili: Hráči so širokým úsmevom žili v priemere o sedem rokov dlhšie ako ich neusmievajúci sa športoví kolegovia.

Kto sa usmieva, tomu dlhšie vydrží manželstvo

Veselý výraz tváre predlžuje nielen život, ale aj manželstvo. Vieme to najneskôr odvtedy ako Matthew Hertenstein z americkej univerzity DePauW skúmal súvislosť medzi detskými fotografiami a mierou rozvodovosti. Jeho záver: Kto sa málo usmieval už v mladosti, v dospelosti sa s trojnásobne väčšou pravdepodobnosťou rozišiel so svojou lepšou polovičkou.

Je možné, že veselí ľudia majú už od začiatku väčšiu šancu nájsť toho pravého partnera. Koniec koncov, úsmev je to najkratšie spojenie medzi dvoma ľuďmi. Nečudo: Zvyšuje sympatie, pôsobí dôveryhodne a potláča agresiu. Usmiate indivíduá sú navyše – prinajmenšom v našich zemepisných šírkach – hodnotené ako inteligentnejšie. To by mohlo byť zasa vysvetlenie toho, že aj po kariérnom rebríčku stúpajú rýchlejšie. Newyorská profesorka psychológie Alice Isenová v jednej štúdii dokázala, že dobrá nálada a pracovný úspech patria neodlúčiteľne k sebe. Lebo veselí ľudia sú nielen obľúbenejší medzi kolegami, ale bývajú aj viac zaťažovaní a v priemere tak dosahujú vyššie mzdy.

Kedy je úsmev úprimný?

No ako rozoznáme silený úsmev od úsmevu od srdca? V prípade pochybností z brucha. Vrásky okolo očí boli síce dlho považované za znak prirodzeného úsmevu, ale to už neplatí. Dnes vieme, že účasť oblasti očí síce niečo vypovedá o intenzite úsmevu, no či sú ústa roztiahnuté len zo zdvorilosti alebo dokonca z vypočítavosti, to sa z nich odvodiť nedá. Malá indícia by však pri rozlišovaní mohla pomôcť: Úprimný úsmev vzniká pomalšie – a taktiež miernejšie doznieva.

A čo je potrebné urobiť, aby sa kútiky úst dvíhali samé od seba? Vlastne vôbec nie veľa. Často stačí aj pekná spomienka. Alebo aby si človek pomyslel na niečo, za čo je vďačný: pekné počasie v jesenný deň, vlastné zdravie či šťastie, že žije v krajine bez vojny a katastrof. Pomôcť môže i obľúbená pieseň alebo film s vtipnými pointami. Rovnako aj dobre naladení priatelia. Dobrá nálada iných ľudí je podľa štúdie University College v Londýne vysoko nákazlivá.

A keď nič z toho nepomáha? Tak potom ešte vždy zostáva nádej na preplnený autobus v sivé pondelkové ráno. Britskí bádatelia totiž zistili, že deti sa usmievajú 400-krát za deň – to je takmer 30-krát častejšie než dospelí.

Hore
OKViac informácií