Active Beauty
Senná nádcha: týchto 7 prostriedkov by mohlo pomôcť

Ako zmierniť jej alergické prejavy

Senná nádcha: týchto 7 prostriedkov by mohlo pomôcť

Senná nádcha je nepríjemná a človeka nesmierne obťažuje.

Sennú nádchu môže dostať každý – a kedykoľvek. Niektorí ňou trpia už v detstve, iní ju schytajú až v 50-tke. Poradíme vám, ako zmierniť jej alergické prejavy.

Čo je senná nádcha?

Pri sennej nádche telo alergicky reaguje na bielkovinové zložky peľu. Telo potom uvoľňuje do tkanív  zápalového posla, histamín.

Symptómy peľovej alergie sú vždy rovnaké: plný upchatý nos, silné kýchanie, opuchnuté a slziace oči, sťažené dýchanie a pocit.

Čo pri peľovej alergii zaberá?

Jediná možná terapia konvenčnej medicíny, ktorá je nasadzovaná pri sennej nádche, je tzv. desenzibilizácia a hyposenzibilizácia: telo si pomaly zvyká na peľ, ktorý je spúšťačom alergickej reakcie a masívna reakcia imunitného systému časom následne oslabne. Zlou správou je: terapia trvá od troch do piatich rokov.

Avšak dobrá správa: existujú aj osvedčené babské recepty, ktoré sľubujú pri príznakoch sennej nádchy okamžité zmiernenie alebo aspoň zmiernenie v blízkej dobe.

12

Týchto 7 prostriedkov zaberá pri sennej nádche

  1. Jogurt

Určité probiotiká majú pozitívny vplyv na črevnú flóru a tým pádom aj na imunitný systém, zmierňujú alergickú reakciu. Pri liečbe sennej nádchy sa ukázal ako účinný obzvlášť kmeň Lactobacillus paracasei. Táto baktéria sa nachádza napríklad v prírodnom jogurte, zelenine a mäse. Vedci zistili, že kombinácia laktobacilov a bifidobaktérií okrem iného zvyšuje počet T-lymfocytov. T-lymfocyty sú protilátky, ktoré potláčajú príznaky alergie ešte skôr ako vzniknú.

 

  1. Morská soľ

Skutočným zázrakom pri sennej nádche by mala byť zmes morskej soli a vody. A síce na streknutie do nosa. Na výrobu zmesi potrebujete asi pol litra horúcej vody, do ktorej pridáte dve čajové lyžičky soli. Soľný roztok môžete buď desať minút inhalovať alebo ho nechajte vychladnúť a použite ho na výplach nosa. To by malo zmierniť pocit svrbenia a zvlhčiť sliznicu nosa.

Neznesiete soľ v nose? Tak potom si namiesto toho nasypte asi kilo morskej soli do vane a doprajte si desaťminútový kúpeľ. Najlepšie dvakrát do týždňa.

 

  1. Éterické oleje

Typické pre peľovú alergiu: najprv sekrét z nosa, potom upchatý nos úplne. Na doplnenie k morskej soli môžete do kúpeľa pridať éterické oleje alebo si vyrobte takúto zmes, ktorú potom môžete inhalovať. Myrta a eukalyptus rozpúšťajú hlien a umožnia vám znovu sa nadýchnuť. Mäta má protizápalové a dekongestívne účinky. Jednoducho pridajte pár kvapiek do kúpeľa z morskej soli alebo horúci výluh z mäty inhalujte.

 

  1. Brokolica

Brokolica môže zmierniť príznaky sennej nádchy dvoma spôsobmi: po prvé je to zelenina bohatá na vitamín C. Vitamín by mal mať, na základe zistenia vedcov, protizápalové účinky a zmierňovať tak alergické symptómy peľovej alergie. Okrem toho brokolica obsahuje glukorafín, ktorý ako silný antioxidant dokáže spriechodniť prínosové a nosové dutiny.

 

  1. Jablkový ocot a žihľavový čaj

Pitný režim je dôležitý. A pri sennej nádche je mimoriadne dôležité hlavne to, čo pijete. Či už na zmiernenie príznakov alebo ako opatrenie proti ich vzniku – jablčný ocot dokáže pribrzdiť symptómy  peľovej alergie. Pretože pôsobí protizápalovo pri hlienoch, kašli, svrbení v nose a pri bolestiach hlavy.

Žihľavový čaj je paradoxne dobrým osvedčeným prostriedkom v boji so sennou nádchou. Pretože: žihľavový čaj obsahuje samotný histamín – žihľava tak pôsobí ako prírodný antihistamín. Lepšie povedané: presne kvôli tomu. Telo si môže časom na histamín privyknúť. To znamená: ak popíjate žihľavový čaj dlhšiu dobu, v žihľave obsiahnutý histamín dokáže blokovať histamín produkovaný telom.

 

  1. Med

Ďalší výborný domáci prostriedok na predídenie silnej alergie je: med. Účinky síce nie sú vedecky podložené, ale mnohí alergici naň nedajú dopustiť.

Med by mal pomáhať významne zlepšovať symptómy alebo ľudí alergie úplne zbaviť. Výnimočné účinky by mal mať med z manuky z Nového Zélandu, ale tiež med vyprodukovaný v našom regióne. Teda: tento med obsahuje jedinečné peľové zložky z nášho okolia a pri terapii desenzibilizáciou poslúžia ako zlato.  Ale opatrne: ak je v mede zastúpená peľová zložka vo väčšom množstve, žiaľ, alergia sa môže zhoršiť. Preto je vhodné konzumovať ho s mierou.

 

  1. Sprej do nosa, kvapky do očí, tabletky a spol.

Aj v lekárni nájdete prostriedky proti sennej nádche. Mimoriadne osvedčené sú spreje do nosa, kvapky do očí a tabletky s účinnou látkou azelastín, loratadín alebo levokabastín. Tieto látky zabraňujú pôsobeniu histamínu na rozvoj alergických reakcií. Spreje a kvapky do nosa účinkujú po aplikácii už po 15 minútach. Antihistamínové tabletky dobre zaberajú na silné prejavy alergie a účinkujú dlhšie ako spreje alebo kvapky. Ale na nástup účinku si musíte počkať, možno až hodinu.

Dôležité: nezáleží, pre ktorého pomocníka sa rozhodnete, vopred ho určite prekonzultujte so svojím lekárom.