Menu

Spotrebujte len potrebné

active beauty mesiaca: Martina Novotová

Home » Inšpirácia » Spotrebujte len potrebné - 02.2019

SPOTREBUJ LEN POTREBNÉV dnešnej dobe obrovského konzumu je priam nevyhnutné smerovať človeka k uvedomelejšiemu správaniu.

 

„Spotrebuj len potrebné“ je heslo, ktoré sa Martina Novotová snaží aplikovať do všetkých sfér jej života. Prílišný konzum a zahltenie zbytočnými vecami vnímala v posledných rokoch veľmi intenzívne. Množstvo odpadu, ktoré zahlcuje našu planétu a spôsobuje jej nenávratné škody, považuje za problém, pred ktorým už nemožno zatvárať si oči. Do tohto kolobehu sa preto rozhodla neprispievať ako spotrebiteľ a bežný človek. Naviac chcela uľahčiť bežné nákupy a chod domácnosti aj ostatným, ktorí si to uvedomujú tiež. Veľmi prirodzene tak vznikol koncept bezobalového obchodu, ktorý si so svojím snúbencom otvorili v Trenčíne.

 

 

Spotrebujte len potrebnéPod značkou BEZOBALiS predávajú potraviny na váhu, čapujú drogériu, krájajú kozmetiku a ponúkajú aj rôzne alternatívy k jednorazovým produktom. Odpad tak eliminujú nielen vo svojej domácnosti, ale aj na úrovni podniku. „Zodpovednosť za odpad preberáme prostredníctvom obchodu z pliec zákazníka, ktorý si domov odnesie naozaj len samotný produkt a svoj odpadkový kôš tak odľahčí“, hovorí Martina.

 

Úctu k prírode a dobrovoľnú skromnosť má v sebe vštepenú odmalička aj vďaka detstvu na dedine, správnemu prístupu rodičov a šetrnosti starých mám. Teší ju, že téma ekológie a udržateľnosti sa začína v poslednom období otvárať čoraz viac a dúfa, že ľudia si uvedomia, ako veľmi môžu prispieť svojím každodenným správaním. Každému, kto nevie ako začať, vždy obaja radi poradia. Šírenie osvety považujú za kľúčové, a tak okrem samotného predaja organizujú rôzne workshopy a zúčastňujú sa prednášok. BEZOBALiS na Braneckého ulici v Trenčíne čoskoro oslávi rok a teší sa narastajúcemu záujmu ľudí, ktorí prídu bezobalovo nakúpiť, prísť sa poradiť alebo len tak na chvíľu spomaliť a porozprávať sa.

BUCH TIPP Domácnosť bez odpadu

„Toto nie je kniha o dosiahnutí absolútne nulového odpadu vo vašej domácnosti“, tvrdí jej autorka Bea Johnson. O čom teda je? Napríklad aj o tom, že životný štýl zero waste môže priniesť mnoho zdravotných benefitov, časových a finančných úspor a mať svoj šmrnc.

 

Hore
OKViac informácií