Active Beauty
Sprej na vlasy, penové tužidlo alebo vosk?

Sprej na vlasy, penové tužidlo alebo vosk?

 

 

Účes skrátka nemá žiaden objem? Vlasy pôsobia sucho? A rozlietané pramene vlasov nedokážete dostať pod kontrolu? Ak sa vám vlasový styling jednoducho nedarí, tak to má väčšinou príčinu v nesprávnom produkte na styling.

Či už kučery alebo cop: to, ako pevne účes napokon drží a pôsobí, závisí predovšetkým od použitého stylingového produktu. Vlasový sprej, vosk na vlasy, penové tužidlo či iný produkt? Keď stojíte pred regálom v dm, tak sa vám zdá byť výber prostriedkov na styling vlasov nekonečný. A často aj trochu mätúci. My vám však konečne prinášame riešenie: sprievodca stylingom.

Správny prostriedok pre váš vlasový styling

Vlasový sprej: nielen na fixáciu

Vlasový sprej sa nachádza skoro v každej domácnosti. Nečudo: je praktický, ľahko sa nanáša a dobre drží. Čo ale väčšina pri použití nevie: vlasový sprej sa nemusí používať iba na fixáciu, ale aj na to, aby ste účesu dodali väčší objem. Pritom sa vrchné vlasy oddelia, držia nahor a vlasový sprej sa nanesie odspodu s odstupom cca 20 cm na korienky a po celej dĺžke. Efekt: čiastočky vlasového spreju sa usadia ako malé podpery medzi pramene a okamžite dodajú výzoru viac plnosti.

Ak chcete nastylovať účes dohora, vrkoč alebo cop, postriekajte vlasy po dĺžke a korienky vlasov vlasovým sprejom. Sprej dodá vlasom viac objemu a účes lepšie drží.

Ak by ste chceli použiť vlasový sprej ako ochranu pred rozlietanými vlasmi, musíte postupovať inak. Sprej sa nenastrieka tak ako zvyčajne na vlasy, ale vo veľkom množstve na dlane a rozotrie sa po vrchných vlasoch.

Tiež je dôležité: pre každý účes a každý typ vlasov existuje vhodný vlasový sprej. Pozorne si prečítajte údaje na produkte. Ako lak na vlasy sa označuje vlasový sprej, ktorý pôsobí extrémne fixujúco. Čím je stupeň fixácie nižší, tým sa vlasy môžu viac hýbať. Platí jednoduchý vzorec: účesy dohora potrebujú silnú fixáciu; účesy, ktoré sa nosia rozpustené, by s lakom na vlasy pôsobili stuhnuto a neprirodzene – tu postačia nižšie úrovne fixácie.

Penové tužidlo: objem, pevnosť a starostlivosť

Penové tužidlo neslúži len na to, aby zabezpečilo fixáciu, ale dodáva vlasom aj starostlivosť a objem. Tým, že jednotlivé pramene vlasov obalí svojimi účinnými látkami, tak ich spevní a dodá im väčší priemer, teda automaticky viac objemu. Okrem toho obsahuje dôležité ošetrujúce látky, ktoré podporia vlasy pri stylovaní a ochránia ich proti vysokej teplote.

Na rozdiel od vlasového spreja penové tužidlo vlasy nefixuje, ale dodá im pevnosť, ktorá umožní prirodzený pohyb vlasov. Penové tužidlo sa hodí rovnako na účesy dohora a copy, tak aj na stylovanie rozpustených vlasov.

Mimochodom, pomocou špeciálnych penových tužidiel na kučery sa dajú vyčarovať pekné vlny. Jednoducho naneste na vlhké vlasy, pramene vlasov dôkladne zatočte a následne vyfénujte difúznou násadou alebo na vzduchu.

Pri použití platí: penové tužidlo sa vždy nanáša na vlhké vlasy a rozotiera sa čo možno najpravidelnejšie. Dobrou pomôckou môže byť aj hrebeň so širokými zubami.

Vosk na vlasy: pre flexibilnú tvarovateľnosť

Vosk na vlasy má mastnú konzistenciu. Vlasy síce vyzerajú plnšie a zdravšie, ale pôsobí aj tak trochu ťaživo. Najmä pri jemných vlasoch môže použitie vosku na vlasy viesť k strate objemu. Produkty s voskom preto dávkujte iba úsporne; množstvo vo veľkosti lieskového orecha postačí väčšinou aj na dlhé vlasy.

Malý tip, aby ste sa vyhli strate objemu: nenanášajte vosk po dĺžke vlasov, aby ste ich zbytočne nezaťažili. Aby ste vlasom dodali viac sily a objemu, úplne postačí vmasírovať minimálne množstvo ku korienkom. Ďalšia mini porcia na končeky sa postará o konečný vzhľad.

Vosk na vlasy neslúži na fixáciu, ale na formovateľnosť vlasov. Jednotlivé pramene vlasov sa môžu cielene upravovať bez toho, aby pôsobili nepoddajne. A najlepšie na tom je: účes sa dá z času na čas znova upraviť. Jednoducho natriasť, jednotlivé pramienky pokrútiť a upraviť natiahnutím: vosk na vlasy necháva všetky možnosti otvorené.

Gél na vlasy: tu sa už nič nepohne

Jednoducho povedané, gél na vlasy pôsobí ako sprej na vlasy, iba má inú konzistenciu. Gélová pasta sa dá naniesť na jednotlivé pramene vlasov, ale aj na celý účes (napr. pri vzhľade mokrých vlasov). Gél má vysoký stupeň fixácie, takže pramene sú pevné a môžu byť cielene nastylované. Gélom na vlasy sa dajú dobre vytvarovať najmä krátke vlasy. Dlhé vlasy sú často príliš ťažké, takže gél v tomto prípade nemôže zabezpečiť obzvlášť dobrú fixáciu.

Dôležité vedieť: keď vlasový gél schne, tak sú vlasy síce pevné, ale nemali by ste sa ich už dotýkať. Pohyby, ktoré vzniknú pri dotyku alebo točení hlavou spôsobia, že sa častice gélu na účese polámu a tým sa zníži fixácia.

Čo sa týka starostlivosti, aj  pri vlasovom géle je potrebné dbať na jednu vec. Keďže sa produkuje na báze alkoholu, pôsobí na vlasy vysušujúco. Preto neodporúčame denné používanie najmä pri jemných alebo veľmi suchých vlasoch. Okrem toho platí: ak používate gél, mali by ste si vlasy večer dôkladne umyť a dodať im vyživujúcu starostlivosť.  Napokon chcete mať krásne vlasy čo najdlhšie.