Menu

Starostlivosť o telo s rastlinami a bylinkami

Liečivé a ošetrujúce vlastnosti byliniek a rastlín

Home » Život » Starostlivosť o telo s rastlinami a bylinkami - 02.2019

Jarnú prechádzku by sme mohli podniknúť aj každý deň. Čerstvý vzduch dodáva novú energiu, prvé slnečné lúče zahrejú telo a nabudia ducha. Vtáčí štebot zlepší náladu a puky, ktoré všade vyháňajú, sprostredkúvajú pocit nového začiatku. Príroda však nie je len obdiv. Veľa rastlín obsahuje vzácne látky, ktoré sa i v kozmetike používajú stále viac. Vďaka rastlinám tak môžeme mať jar doma po celý rok.

Konope

Ošetrujúci konopný olej je vyrobený zo semien úžitkového konope, neobsahuje žiadne THC, a teda nemá omamujúci účinok. Zoznam látok, ktoré obsahuje, siaha od omega 3 resp. 6 mastných kyselín cez vitamíny B1, B2 až po minerálne látky ako draslík, vápnik, horčík, železo a zinok. Vďaka esenciálnym mastným kyselinám v konopných semenách sa dokážu tieto látky plnohodnotne vstrebať do pokožky. Podráždené miesta na pokožke sa vďaka protizápalovému a antiseptickému účinku zmiernia, podráždená pokožka sa upokojí. Kyselina linolénová viaže vodu v bunkách kože a dokáže tak vyhladiť aj malé vrásky.

Rumanček

Kvietok, ktorý pozná každý, predovšetkým pri bolesti brucha. Táto známa liečivá rastlina patrí k astrovitým rastlinám a vyskytuje sa najmä v Strednej Európe, Západnej a Strednej Ázii. Podporuje hojenie a bráni zápalom a preto sa často používa v kozmetike. Obsahuje bisabolol, ktorý podporuje vstrebávanie účinných látok do kože. Táto kvetinka sa používa aj pri dermatitíde, ekzémoch, pri mastnej a nečistej pleti. Dokáže regenerovať tkanivo a privádza pleť opäť do prirodzenej rovnováhy. Aj pleť, ktorá svrbí sa dokáže vďaka rumančeku upokojiť. Okrem toho, pôsobí pozitívne aj na premenu látok v koži.

Žihľava

Takmer každý sa na nej už popŕhlil. Avšak za pálivými vláskami a pálivou tekutinou sa schováva naozaj skvelý charakter. Žihľava pôsobí na telo celistvo, zvnútra i zvonku. Obsahuje vitamíny A a C, ako aj minerálne látky a serotonín. V kozmetike sa žihľava často používa na vlasovú starostlivosť. Tam pomáha pri mastných vlasoch alebo pokožke so sklonom k lupinám. Má vysoko očisťujúci účinok a posilňuje vlasy. Okrem toho podporuje rast vlasov a stará sa aj o pokožku hlavy.

Medovka lekárska

Už starí Gréci ošetrovali rany, ako napríklad pohryznutie psov, touto bylinou. Hildegard von Bingen ju odporúčal pri nervozite. Dnes vidieť medovku stále častejšie aj v prírodnej kozmetike. Dodáva vitamín C, neutralizuje oxidatívny stres ako UV žiarenie, znečistenie vzduchu alebo cigaretový dym a zodpovedá za ochranu buniek. Medovka spomaľuje proces starnutia, pretože podporuje produkciu kolagénu a elastanu. Okrem toho dodáva pleti veľa vlhkosti.

Rozmarín

Táto bylina sa postará o mediteránsku náladu najmä v kuchyni. Niet sa čomu diviť, pochádza z oblasti Stredomoria a tam zlepšuje pocit zdravia a pohody už dlho. Nielenže vraj pozitívne ovplyvňuje telo, ale aj výkonnosť pamäti. Rozmarín dodáva pleti horčík, draslík, železo, vápnik, vitamín C a stopové prvky. Aj mastnú a nečistú pleť dostáva opäť do rovnováhy. Okrem toho je táto bylina veľmi antioxidatívna a povzbudzuje látkovú premenu. Lepšie prekrvenie a antibakteriálne účinky zlepšujú navyše i pleťový obraz.

Cropped Hand Holding marijuana leaf Against colored background
Beautiful young woman in a field of wild flowers.
Photo Taken In So Paulo, Brazil
Hore
OKViac informácií