Active Beauty
Šťastní aj bez detí: ženy a páry, ktoré nič neľutujú

Rozhodnite sa vy

Šťastní aj bez detí: ženy a páry, ktoré nič neľutujú

Bez detí sa nedá prežiť život plnohodnotne? Ide pomerne o jednostranne zaujatý názor, pretože: veľa žien či párov, ktorí sa rozhodli ostať bezdetní, sú naozaj happy. A dokonca veľmi šťastní. A majú na to dobré dôvody.

S narodením dieťaťa sa všetko zmení. Ale čo vtedy, keď po takýchto zmenách jednoducho netúžite? Nikdy ste v sebe tú túžbu po deťoch nepocítili? Nikdy ste nepočuli to pomyselné tikanie biologických hodín? Faktom je: mnohé páry sú šťastné aj bez detí.

Žiaľ, nie vždy chcú ľudia uveriť, že tieto páry sú naozaj šťastné. Páry a hlavne ženy, ktoré sa rozhodli deti nemať, musia svoje rozhodnutie neustále zdôvodňovať. Nie je to fér. Plánovanie rodiny by predsa malo byť výhradne súkromnou záležitosťou. Či už ste žena alebo pár a rozhodli ste sa byť bezdetní, potrebujete dobré argumenty, aby ste svojmu okoliu mohli raz a navždy objasniť, o čo vám ide: tu sú!

 

8 dôvodov, prečo môžete byť šťastní aj bez detí

Životné nastavenie sa predsa nedá porovnávať

Každý človek je iný a jedinečný. Máme svoje vlastné jedinečné DNA, svoje unikátne odtlačky prstov, vlastnú farbu očí a presne tak isto máme aj svoju vlastnú predstavu o životnom šťastí a naplnení. V živote sa v žiadnom prípade nedá nič paušalizovať. A už vôbec nie, keď sa jedná o takú zásadnú životnú otázku, akou je plánovanie rodiny.

Moderné materské ideály: ako vysoko je nastavená latka?

Počet detí na jednu rodinu sa za posledné desaťročia znížil. Nároky na rodičov, ako aj potomkov sa však zvýšili. Od hodín predpôrodnej jogy cez vzdelávanie detí v ranom období ich života až po organizovanie skvelých narodeninových detských osláv: matky sa stali superhrdinkami, ktoré by mali všetko robiť na jednotku. Takto spoločnosť na matky často vyvíja psychologický tlak a potom sa nemôžeme čudovať, že psychické preťaženie sa stáva spoločníkom mnohých z nás.

Dieťa nie je len panáčik, ktorý okolo nás pobehuje a nevyžaduje si našu pozornosť. Dieťa je skôr vlajkovou loďou rodičovských výkonov. Prirodzene, nikto nikoho nenúti, aby k tejto horlivosti prispieval. No niekedy nie je ľahké tomu uniknúť. Či je to však pádny dôvod na to, aby sme sa zriekli dobrovoľne rodičovstva? Možno nie bezpodmienečne. Uvedomiť si to však nie je vôbec na škodu.

Byť šťastní aj bez detí nie je egoistické

Že bezdetné ženy vždy myslia len na seba? Takéto predsudky sú ťažké, ale žiaľ o nich počuť v spoločnosti zas a znova. Takéto výroky sú predovšetkým: absolútne nesprávne. Práve naopak: ženy, ktoré po deťoch netúžia a ani ich nemajú, robia službu nielen sebe, ale aj svojim „potencionálnym deťom“.

Keby si aj napriek ich vnútornému hlasu predsa len založili rodinu, cítili by sa emocionálne rozorvané, možno preťažené alebo dokonca vnútorne nešťastné – a takisto aj rodičia, ktorí si neželajú mať deti. Nie nadarmo sa v týchto dobách čoraz viac vynára aktuálna téma „oľutovanie materstva“ : ženy, ktoré verejne oľutovali, že sa stali matkami. (Môžeme sa na to pozerať, ako chceme, ale faktom je: je to spoločenská téma.)

Aj žena, ktorá nemá deti, je stále ženou

Kto kedy vlastne povedal, že ženy sa naozaj stanú ženami len vtedy, keď porodia dieťa? Spájať ženskosť s materstvom je prežitok. Každá žena, ktorá sa cíti byť ženou, aj ňou je. Nabetón. A na tom nezmení nič ani dieťa. Ženy sa s príchodom dieťaťa stávajú matkami. Ale žena je ženou a ňou aj ostane. Takéto je to jednoduché..

Radšej zostať párom než sa stať rodičmi

Každý, kto v živote našiel veľkú lásku, si ju tiež chce vychutnávať plnými dúškami a vo dvojici. A práve táto túžba robí mnohých šťastnými aj bez detí. Majú jeden druhého. Môžu svoj vzťah stavať do popredia a rozvíjať. A sú spolu vo dvojke dokonale šťastní a spokojní. Pekná predstava, čo poviete?

Rodičovská láska: čo strácam?

Láska, ktorá spája rodičov s deťmi je jedinečná, neopísateľná a pre mnohé matky a otcov je najväčším šťastím na svete. Áno, bez detí nebudeme mať šancu spoznať presne tento druh lásky. To je pravda. Ale stratíme tým niečo? Argumentom môže byť: ako nám môže chýbať niečo, čo človek nepozná a po čom vlastne ani nikdy netúžil? A čo láska k partnerovi? Aj táto môže byť predsa absolútna. A láska sa odškriepiť nedá. Fakt, že zo šťastia rodičov po druhom dieťati ubúda, čo často vedie k rozvodom, dokazujú aj štatistiky…

Dieťa a kariéra: nevylučujú sa, no je to výzva

Kariérny úspech mnohých emocionálne napĺňa. Ale čo vtedy, keď príde do života dieťa? Začína sa rozkol medzi dieťaťom a kariérou, ktorý vyvstáva pomerne často a nie je ľahké ho vyriešiť. Faktom je: pracovne aktívni rodičia sú často vystresovaní. V mnohých prípadoch sa ženy radšej stiahnu do úzadia a vzdajú sa kariéry kvôli deťom. No každý(á) to tak nechce!

Šťastne bezdetní = osamelí v starobe?

„V starobe zostaneš sama.“ Týmto oponujú ľudia mnohým ženám, ktoré sa rozhodli nestať sa matkami. Nespravodlivé! Veď predsa mnoho bezdetných párov má pomerne veľký okruh priateľov. A aj tak, keď deti vyletia z hniezda, vyvstáva podobný „problém“ aj ich rodičom. A okrem toho: koľko poznáte okolo seba ľudí, ktorých deti sa v dospelosti odsťahovali do zahraničia? Alebo koľkí dali rodičov z rôznych dôvodov vo vyššom veku do domova pre seniorov? Neexistuje záruka, že raz človek neskončí sám. Ľudia to vedia len ťažko ovplyvniť, akokoľvek sa na to pozrieme.