Menu

Stredomorie v horách: Dolu na Ohridskom jazere

Severné Macedónsko od Ohridského jazera až k národnému parku Galicica - ideálna dovolenka.

Home » Inšpirácia » Stredomorie v horách: Dolu na Ohridskom jazere - 07.2019

V Severnom Macedónsku patria oslíky a kone ako dopravné prostriedky ešte aj dnes ku každodennému životu. Nielen preto je táto krajina ideálna na pohodlný a ekologický turizmus – od Ohridského jazera až po národný park Galicica.

V jeden letný deň schádzajú pri západe slnka zo svahu kopca dve jazdkyne. Deň bol pekný, modrú oblohu prekrýva len niekoľko veľkých oblakov. Cesta oboch jazdkýň sa vinie okolo vrcholu skaly a na jednej strane ju chránia naukladané drevené brvná. Na druhej strane sa pred nimi v hlbokej doline rozprestiera svetlé jazero s domami na pobreží. Tu hore je samý les a dole sa leskne pokojná vodná hladina, akoby bola posiata miliónmi svetiel. Kone spokojne fŕkajú. Čierne uzdy sú zdobené plieškami a sponami, ktoré sa v odraze slnečných lúčov lesknú ako zlato. Na tvárach žien možno pozorovať jemný úsmev a dobrú náladu, myšlienkami sú už pri dobrej večeri v nejakej útulnej krčmičke.

Pokojný turizmus na bicykli

Predbehne ich mladý, dlhovlasý muž, ktorý na horskom bicykli zíde po svahu rýchlejšie ako kone. Táto krajina je ideálna na túry na pestrých bicykloch, ktoré nedôverčivo pozorujú najmä starší obyvatelia. Len v polovici 90. rokov minulého storočia sem boli importované prvé horské bicykle z Talianska. Odvtedy sú symbolom pokojného turizmu okolo Ohridského jazera.

Toto jazero sa považuje za jedno z najstarších jazier na svete. Vzniklo vraj pred 2,6 miliónmi rokmi, iné odhady však hovoria o 5 miliónoch rokoch. Dnes sa nachádza 700 metrov nad morom, je 30 km dlhé, 15 km široké a takmer 300 m hlboké. Dodnes sú v ňom také formy života, ktoré v iných jazerách už dávno vymreli, a preto sú na celom svete jedinečné, ako napr. ohridský pstruh. Voda v jazere je krištáľovo čistá a údajne pochádza z vyššie položeného Prespanského jazera, ktoré je napájané z 270 prítokov. Nevie sa to však určite. Mnoho vedcov predpokladá, že existujú malé podzemné zdroje zásobujúce jazero, ktoré sa prostredníctvom regulovanej hrádze postupne vylieva do rieky Čierna Drina a cez Albánsko tečie do Jadranského mora.

Pobrežné mesto Ohrid na severnom pobreží jazera, súčasť svetového dedičstva UNESCO, láka najmä v letných mesiacoch malým historickým starým mestom, peknou promenádou a presvedčivými cenami čoraz viac turistov z celého sveta. Tí ho radi porovnávajú s talianskym Gardským jazerom a sú nadšení mediteránskou atmosférou okolo Ohridského jazera. A skutočne je čo obdivovať: snehovobiele domčeky, chrám sv. Jána na Kaneu, grécky amfiteáter, skanzen Plocha Michov Grad na vode alebo kláštor Sveti Naum. Mesto sa dostalo v cestopise „Lonely Planet“ medzi prvých 10 destinácií. Nemajte však žiadne obavy: V Ohride je momentálne všetko ešte pomerne pokojné.

Skromnosť a rešpekt

„Staré kamene rozprávajú staré príbehy najlepšie“, ako radi hovoria domáci obyvatelia. V trojuholníku medzi Albánskom, Severným Macedónskom a Gréckom sa rozprestiera malý región, ktorý pozostáva z hôr a dolín. V skromných osadách, ktoré už po celé storočia uctievajú Boha, sa ešte aj dnes prejavuje zádumčivý a počestný charakter rôznych etnických skupín a národností, ktoré tu našli domov pre svoje sny: Albáncov, Turkov, Srbov, Bosniakov, Valachov a Rómov. Celá oblasť je najlepším dôkazom toho, koľko sa dá – aj v málo kultivovanej a drsnej krajine – dosiahnuť miernymi zákonmi, pokiaľ každý rešpektuje svojich susedov a vo svojom srdci prechováva záujem o blaho všetkých. Po snahách prvých osídlencov presvetliť túto divočinu nasledovala neúnavná usilovnosť majiteľov pôdy a snaha všetko zlepšiť. Súčasnosť priniesla regionálnych manažérov, ktorý vo väčšej miere priniesli do krajiny turizmus a z jedinečnosti tejto provincie chcú vybudovať udržateľnú dovolenkovú destináciu.

Cestovanie s nízkou ekologickou stopou

Nádherné túry v národnom parku Galicica, túry na horskom bicykli cez pahorkaté krajiny, romantické výlety na koňoch a osloch, plávanie a potápanie v Ohridskom jazere – rámcové podmienky dovolenky, ktorá príliš nezaťažuje prírodu, nemôžu byť lepšie.

Riziko „Overtourism“ – vývoja, ktorý hovorí o konfliktoch medzi domácimi a turistami – prináša tiež nové nápady na cestovanie. Stále viac turistov chce navštíviť skôr neznáme miesta, autenticky zažiť krajiny mimo hlavných turistických cieľov. A v Severnom Macedónsku je to napriek zvyšujúcemu sa záujmu stále možné.

Tých pár rokov turizmu tu vyvolalo menej zmien, než by človek očakával. V rámci programu „Podpory ekonomickej diverzifikácie na vidieku južnej Európy“ (SEDRA) prichádza napríklad veľká podpora rozvoja vidieckeho turizmu práve z Nemecka. Cieľom tejto spolupráce je vytvoriť pracovné miesta pre miestne obyvateľstvo a zabezpečiť mu tak pravidelný príjem a zároveň podporiť ochranu prírody a kultúry. Z toho dôvodu bol vybudovaný horský a vidiecky turizmus v šiestich medzinárodných regiónoch. Program využíva už existujúce ponuky, ako sú transnárodné turistické chodníky „Peaks of the Balkans“, „Balkan Hiking Adventure“ a „High Scardus Trail“. Okrem toho sa však vytvárajú aj nové turistické ponuky, ktoré majú prispieť najmä k miestnej tvorbe hodnôt. V záujme zlepšenia kvality turizmu v Severnom Macedónsku sa zavádzajú regionálne štandardy pre ubytovanie a stravovanie, sprievodcovskú činnosť, riadenie rizík a bezpečnosť.

Krajina, ktorá vás uchváti

Pre domácich obyvateľov priniesli nové stratégie doteraz len málo nového. Cudzinec však nemôže prehliadnuť krásnu scenériu, ktorá ho úplne uchváti. Váš pohľad s údivom preletí od severu na juh, od západu na východ, budete obdivovať slnko, ako sa za jazerom a domami dotýka horizontu a zahalené tmavým tieňom divokej jedle pomaly mizne za kopcami.

Severné Macedónsko na vzostupe

Po 2. svetovej vojne bolo Macedónsko jednou z republík Juhoslávie a v roku 1991 sa stalo Macedónskou republikou. Avšak aj Grécko má na svojej štátnej hranici na severe veľkú a významnú provinciu s názvom Macedónsko, čo vyvolalo ostrú hádku medzi susedmi. Len prednedávnom bol tento konflikt urovnaný viacerými zmluvami. Od 12. februára 2019 sa nazýva štát s približne dvomi miliónmi obyvateľov Severomacedónska republika. Národná hrdosť však nezabezpečí žiadne pracovné miesta. Preto sa kladú nádeje do turizmu. Nie sú tu síce žiadne pláže pri mori, ale zato lyžiarske oblasti a národné parky. Aj Ohridské jazero, ktoré je súčasťou svetového dedičstva UNESCO, priťahuje čoraz viac turistov z rôznych štátov sveta.

 

 

 

 

Udržateľnosť na koľajniciach

Najekologickejším spôsobom, ako sa dostať do Severného Macedónska, je železnica. Trasa vlakom z Viedne do hlavného mesta Skopje trvá cez Budapešť a Belehrad 22 hodín a 35 minút a už sama o sebe je hodná cesty. Mestá Skopje a Ohrid boli v rokoch 1923 až 1966 spojené úzkorozchodnou železnicou. Na 167-kilometrovú trať potreboval vlak takmer 24 hodín, pretože cestujúci museli v horách na strmých úsekoch vystúpiť a pomáhať tlačiť. Dnes existuje zo Skopje do malebného banského mestečka Kičevo len jedno jediné vlakové spojenie za deň. Odtiaľ môžete za dobrú hodinu viackrát za deň prejsť autobusom zvyšných 61 km do Ohridu.

Jedlo a pitie pri jazere

Severné Macedónsko je kultúrnou zmesou s albánskymi, tureckými, srbskými, bosnianskymi a valašskými koreňmi, ktoré sa prejavili aj v kulinárstve. V Ohride nájdete veľa dobrých kaviarní, barov, lokálov a reštaurácií. Reštaurácia „Kaneo“ ponúka pekné priestory, priateľskú obsluhu a terasu pri jazere. Jej špecialitou je ohridský pstruh. Z reštaurácie „Gladiator“ pri amfiteátri je nádherný výhľad na mesto a jazero. Servírujú tu tradičnú balkánsku kuchyňu. Mali by ste ochutnať aj macedónsky hamburger plnený syrom. „Doctor Falafel“ v Ohride sa označuje na online portáloch ako „kulinársky objav“. V tomto stánku s občerstvením predávajú len falafel a hummus, sú však také dobré, že hostia o nich básnia.

 

Ubytovanie pre každú peňaženku

Na Ohridskom jazere sú už aj hotely s hviezdičkami na medzinárodnej úrovni. Obrovské betónové bloky, ako v Španielsku alebo Bulharsku, tu našťastie nepostavili ani v komunistických časoch. Turisti často nocujú v lacných súkromných izbách v starom meste, napr. v „Mango Apartments“. Ten, kto očakáva hotelový servis, sa môže ubytovať v 4-hviezdičkovom hoteli „Aleksandar Villa & Spa“ s wellnessom, záhradou a bazénom. Tajným tipom je vínna reštaurácia. V cenovo výhodnej „Villa Mesokastro****“ v centre starého mesta Ohridu, majú vyššie položené izby s balkónom krásny výhľad na jazero. „Germanoff House“ sa vyznačuje peknými, tichými izbami s výhľadom na jazero a priateľskou obsluhou. Lacné raňajkové lokály sú ľahko dostupné pešo. Ďalšie tipy a informácie nájdete na stránke: ohrid.com.mk.

 

 

V Severnom Macedónsku budete mať o čom rojčiť. Ohridské jazero, na pobreží ktorého je chrám sv. Jána na Kaneu, patrí k najstarším jazerám sveta.

Tu zatiaľ nestretnete otravné masy turistov. Namiesto toho môžete v kľude spoznávať túto malú krajinu. Milovníci horských bicyklov nájdu okolo Ohridského jazera jednoduché, ale aj náročné trate.

V historickom starom meste Ohridu nájdete aj pôvabné obchodíky so severomacedónskym ľudovým umením.

Hore
OKViac informácií