Menu

Stres z postavy po tehotenstve: 3 tipy, ako nepriberať

So správnym myslením a vhodnými tipmi z vás kilá opadnú veľmi ľahko.

Home » Život » Zdravie » Stres z postavy po tehotenstve: 3 tipy, ako nepriberať - 06.2020

Popri šialenstve s plienkami a veľkom množstve času venovanom deťom, zostáva na vlastné telo pravdepodobne len veľmi málo času. No väčšina žien raz dospeje k bodu, kedy by sa napriek tomu rady zbavili jedného či viacerých kíl nadobudnutých v tehotenstve. A aj keby v okruhu vašich známych bol niekto, kto kilá po tehotenstve zhadzuje zjavne bez námahy, doprajte svojmu telu čas. Každý človek je iný, a teda aj každé telo. Preto sú i ťažkosti v tehotenstve celkom odlišné. Pre zdravie matky ako aj pre zdravie nenarodeného dieťaťa je východzia hmotnosť pred tehotenstvom rozhodujúcejšia než nárast hmotnosti počas neho. Čakať bábätko neznamená musieť jesť za dvoch. Potreba kalórií počas tehotenstva stúpa len málo (asi o desať percent) a mala by sa primerane (najlepšie po porade s lekárom) prispôsobiť východiskovej hmotnosti.

Pomocou vhodných tipov zvládnete opäť vyrovnať prípadné nárasty hmotnosti, avšak za jedného predpokladu: s triezvym myslením. Majte trpezlivosť sama so sebou a svojím telom a doprajte procesu dostatok času. A ak niekedy stratíte motiváciu, nezabúdajte – telo dokáže robiť skutočné zázraky. Najlepší dôkaz vám pravdepodobne práve leží v náručí…

 

3 tipy, ako bojovať proti priberaniu po tehotenstve

1. Správny čas

Aby ste po tehotenstve nemuseli začínať opäť od nuly, mali by ste aj počas tehotenstva športovať, ak je to z lekárskeho hľadiska v poriadku. Joga a ľahký fitnes tréning udržiavajú telo vo forme. Prvých 12 týždňov po narodení dieťaťa je vhodných na regeneračnú gymnastiku, pri ktorej sa napraví panvové dno. Potom možno začať s nenáročnými druhmi športu ako je turistika alebo ľahký silový tréning. Približne po pol roku možno opäť začať aj s behaním. Dôležité: vždy počúvajte svoje telo! Keď naň toho bude priveľa, dá vám jasné signály. Vtedy treba spomaliť. Všeobecne, a najmä ak si nie ste istá, sa radšej ešte poraďte aj so svojím pôrodníkom/pôrodníčkou či odbornou trénerkou/trénerom.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Vhodný druh športu

Zlaté pravidlo v športe – či už s bábätkom alebo bez neho – znie: hlavne nech vás baví. Okrem toho by ste si mali vopred ujasniť, aké ciele by ste chceli dosiahnuť. Bicyklovanie sa napríklad výborne hodí na opätovné vybudovanie kondičných rezerv. Nordic walking taktiež zľahka trénuje výdrž a navyše aj posilňuje hornú časť tela. Medzičasom už ale existuje aj veľa možností trénovať spolu s bábätkom, ako napríklad kanga tréning, pri ktorom máte bábätko na sebe v šatke, alebo cvičenia vonku s detským kočíkom.

3. Zdravá výživa

V prípade výživy je kľúčom k úspechu správna príprava. Lebo počas všedných dní mamy (plných stresu) dávate pozor predovšetkým na to, aby ste zaopatrili dieťa a sama potom často zjete len niečo, čo je rýchlo hotové, zasýti a pravdepodobne nie je najzdravšie – klasický náhly hlad. Aby ste sa tomu vyhli, mali by ste si raz týždenne dopriať trochu času a napísať plán na celý týždeň, podľa ktorého aj nakúpite. V ideálnom prípade okrem toho využijete aj nejaký čas cez víkend, aby ste si vopred navarili zopár vecí. Tie potom môžete počas týždňa rýchlo zohriať.

Hore
OKViac informácií