Active Beauty
Strihanie vlasov: výhradne u kaderníka?

Strihanie vlasov: výhradne u kaderníka?

V podstate sme už experti. Už vieme, ako máme naše vlasy sami nafarbiť, alebo ako ich perfektne ošetriť. Ale čo sa týka strihania vlasov, dôverujeme iba profesionálom. Prečo vlastne?

Do rúk dôveryhodných profesionálov nás neženú iba najtrendovejšie účesy roka alebo túžba po zmene, ale predovšetkým skutočnosť, že sa pri strihaní vlasov cítime akosi bezmocne. Veď dobrý strih je kráľovskou disciplínou kaderníckeho umenia.

Strihanie vlasov: čo vie profesionál lepšie?

Strihanie vlasov nie je ťažké, ale je to remeslo. A ako také je potrebné sa ho vyučiť a získať prax. Pri profesionálnom strihu nejde iba o to, aby sa vlasy skrátili, ale úlohou je aj dodať im tvar a udržať ich zdravé. A to v súlade s individuálnymi potrebami zákazníka. Kaderníci a kaderníčky sa vyznajú v rôznych štruktúrach vlasov. Vedia odhadnúť, akým smerom sa vlasy uberú a ako môžu účes ovplyvniť. Efekt: profesionálom ostrihaný účes si laici doma dokážu ľahko dodatočne stylovať. Odhliadnuc od toho je pri strihaní okrem cviku a rutiny dôležité aj dobré vybavenie. Predovšetkým potrebujeme veľmi kvalitné nožnice, aby sa nám podarilo končeky hladko odstrihnúť a nie ich skriviť a tým poškodiť. Ďalšou výhodou profesionálneho strihu je: kaderníčky a kaderníci sa k účesu dobre dostanú zo všetkých strán. A práve toto je pri strihaní vlasov doma najväčší problém.

 

Strihanie vlasov: čo sa dá urobiť doma

Profesionálne ostrihaný účes dostane z vlastnej štruktúry vlasov to najlepšie, opticky dodá hlave harmonický tvar a umožní nositeľovi, aby ho ľahko upravil. Avšak nikto netvrdí, že si nemôžme urobiť niečo aj sami. Práve naopak: príležitostné pristrihnutie udrží účes a zdravie vlasov. Pri strihaní vlasov doma nejde o to, aby sme dali účesu tvar (ten sa žiaľ väčšinou smerom dozadu vytratí), ale o to, aby sme čo možno najdlhšie udržali profesionálny strih vo forme. Cieľom je odstrihnúť vytŕčajúce alebo polámané končeky – bez toho, aby sme zmenili základný tvar strihu. Efekt: účes opäť vyzerá upravene a sviežo. A vlasy sú chránené pred ďalším lámaním a strapatením.

Ako často by ste mali vlasy strihať?

Pravidelný strih je potrebný nielen preto, že vlasy neustále rastú a účes sa časom dostane z formy, ale predovšetkým preto, že končeky sa sušením alebo oterom o oblečenie môžu lámať. Tu je však potrebné rozlišovať: profesionál nemusí účes upraviť – podľa typu vlasov – častejšie ako každých šesť až osem týždňov. Takzvaný „dusting“, teda korigovanie vyrastených koncov by sa naproti tomu malo robiť každé tri týždne. Toto funguje u vlasov od dĺžky po plecia, jedno či kučeravých alebo rovných.

Dusting: geniálny trik na strihanie doma

Za účelom príležitostného dustingu nepotrebujete profesionála, ale iba dobrú techniku. Pomocou tohto triku funguje pristrihnutie končekov veľmi ľahko: vlasy zopnite do pevného konského chvosta. Dôležité pritom je: konský chvost musí byť v absolútnom strede záhlavia. A teraz potiahnite vlasy priamo a napnuté nad hlavu. Končeky, ktoré vytŕčajú nerovnomerne a/alebo rozstrapkane z konského chvosta pomocou ostrých nožníc skráťte. Dusting je hotový. A už môže ďalší termín u kaderníka ešte chvíľu počkať. Samozrejme, ak to tak človek chce. Pretože mnoho zákazníkov sa nevie ďalšej návštevy u profesionála – vrátane masáže hlavy a efektu blaha – dočkať. Ak chcete chodiť k profesionálovi častejšie, ako každých šesť až osem týždňov, pokojne choďte. Vtedy sa o dusting postará on. A samozrejme aj o váš rozmaznávací program. Božské!

Strihanie vlasov doma: na čo si dať bezpodmienečne pozor

+ Strihať nasucho: Suché vlasy v zásade padajú inak ako mokré. Laici si strihanie uľahčia, ak vlasy strihajú suché, pretože tak môžu hneď vidieť, ako bude účes vyzerať.

+ Predtým umyť: Mastné korienky vlasov spôsobia, že účes vyzerá rovnejšie a vlasy nepadajú tak jemne a pravidelne ako po umytí. Preto by ste si pred strihaním mali vlasy umyť. Potom ešte poriadne dosucha vyfénovať a môžete začať.

+ Použiť profesionálne nožnice: Dobrý nástroj je skutočne dôležitý. Rovné a ostré čepele, ktoré vlasy perfektne odstrihnú, majú iba špeciálne nožnice na strihanie vlasov. Táto investícia sa vyplatí.

+ Nožnice správne držať: Nožnice by ste nemali nikdy držať vodorovne ku končekom vlasov, ale vždy horizontálne. Pretože vtedy miesto strihu nepôsobí úplne hladko, ale trochu prirodzenejšie a predsa rovnomerne.