Active Beauty
Šupky zo semien skorocelu indického: čo všetko dokážu

Šupky zo semien skorocelu indického: čo všetko dokážu

Na veľkosti predsa nezáleží. Pomáhajú pri chudnutí, vyčistia črevá a dajú naše zažívanie do poriadku: prečo sú šupky zo semien skorocelu indického novou (starou) superpotravinou?

Šupky zo semien skorocelu indického (psyllium) sa popri bobuliach*, chia semenách, ľanových semenách a maca radia medzi superpotraviny. Šupky zo semien skorocelu indického podporujú najmä zdravie čriev a dokážu pomôcť pri syndróme dráždivého čreva, zápche a hnačke. A to je dostatočný dôvod na to, aby sme ich občas zamiešali do nášho jedla. Tieto zázračné semená pomáhajú ešte aj pri chudnutí.

Čo sú šupky zo semien skorocelu indického?

Šupky zo semien skorocelu indického viažu vodu, tým napučia a majú slizkú konzistenciu. Tieto nestráviteľné slizké látky a vláknina podporujú trávenie a preto sú  také obľúbené. Aj samotné semená  sú vďaka vysokému podielu oleja veľmi zdravé. V Európe  je  táto superpotravina ľahko dostupná (napríklad v dm).

 

 

Prečo miluje naše telo šupky zo semien skorocelu indického:

  1.  Pretože obsahujú vlákninu

Šupky zo semien skorocelu indického sú skutočné bomby plné vlákniny. Rakúska spoločnosť pre stravovanie (ÖGE) odporúča 30 gramov vlákniny na deň, šupky zo semien skorocelu indického obsahujú na 100 gramov asi 70 gramov vlákniny.

Pre porovnanie: šupky semien skorocelu indického pozostávajú z 85 percent z rozpustnej vlákniny, to je skoro dvakrát viac ako chia semená a trikrát viac ako ľanové semená!

  1. Pretože podporujú činnosť  čreva

Sliz šupiek zo semien skorocelu indického sa uloží na steny čriev ako povlak a pôsobí ako prevencia pred podráždením. Tým, že sú  schopné dobre  nasať vodu, dokážu šupky  pri hnačke ako  aj pri zápche, robiť zázraky. Taktiež čistia črevá a odbúravajú z tela jedy a iné škodlivé látky.

  1. Pretože pomáhajú pri chudnutí

Vysoký obsah vlákniny sa postará o dlhodobý pocit nasýtenia a eliminuje pocit hladu. A okrem toho: jeden gram šupiek zo semena viaže 40 až 50 gramov vody, teda štyridsať až päťdesiatnásobok vlastnej hmotnosti. Šupky zo semien skorocelu indického v žalúdku napučia a postarajú sa tak o dlhodobý pocit nasýtenia.

  1.  Pretože sú prirodzeným liečivým prostriedkom

Šupky udržiavajú našu hladinu inzulínu konštantnú a tým odbremeňujú pankreas. Preto sa dajú použiť aj pri diabetes typu 2. Osoby s vysokou hodnotou cholesterolu profitujú z užívania rovnako ako prekyslené telo. Antioxidanty dodatočne pomáhajú chrániť srdcový krvný obeh.

Koľko šupiek zo semien skorocelu indického zjesť za deň?

Ako bežná denná dávka sa odporúča jedna až maximálne tri čajové lyžičky (5-15 gramov). Pred konzumáciou ich môžete nechať napučať vo vode, pri akútnej zápche môžete jednoducho jesť samotné. Pokiaľ vám šupky chutia príliš neutrálne, tak ich môžete zamiešať  do raňajkových müsli alebo do jogurtu. Šupky zo semien skorocelu indického sa dajú skvelo použiť aj na zahustenie omáčok alebo v chlebovom ceste.

Jediné pravidlo, ktoré sa musí dodržiavať – je  jedno, ako budete šupky zo semien skorocelu indického konzumovať a do čoho ich primiešate:  zapite to veľkým množstvom vody, aby ste sa vyhli zápche alebo dokonca nepriechodnosti čreva!