Active Beauty
Tehotenská cukrovka: čo musíte vedieť

Tehotenská cukrovka: čo musíte vedieť

Tehotenská cukrovka môže prebiehať bez symptómov a zistí sa až pri predpísanom glukózovom teste. Preto sa však svet ešte nezrúti. Predsa by ste však mali na cukrovku správne zareagovať.

Tehotenská cukrovka je choroba, ktorá postihuje viac žien, ako by ste si pomysleli: sú ňou postihnuté štyri z desiatich tehotných žien. Zatiaľ čo sa mnohé tehotné ženy sťažujú na problémy so spánkom, nevoľnosť, pálenie záhy a iné ťažkosti, tehotenská cukrovka, nazývaná aj gestačný diabetes, prebieha často bez symptómov. A zistí sa až po povinnom orálnom glukózovom tolerančnom teste, ktorý je predpísaný v materskej knižke a prebieha medzi 25. a 28. týždňom tehotenstva. Táto choroba môže postihnúť každú nastávajúcu matku a pokiaľ sa nelieči, môže mať vážne následky pre matku aj dieťa. Preto vám povieme, čo všetko o nej musíte vedieť.

Tehotenská cukrovka: čo to vlastne je?

Tehotenská cukrovka je porucha látkovej výmeny cukru, ktorá sa prejaví najskôr počas tehotenstva. Hladina glukózy v krvi sa zvýši počas tehotenstva u každej ženy, to je úplne normálne a je následkom hormonálnej zmeny a zmien v látkovej výmene.

Kvôli tejto zmene vzniká narastajúca rezistencia na inzulín. To znamená, že bunky horšie reagujú na inzulín, čím sa do buniek dostáva menej cukru a tak zostáva viac cukru v krvi.

Asi od 20. týždňa tehotenstva potom pankreas produkuje viac inzulínu, aby túto intoleranciu na inzulín vyrovnal. Pokiaľ to nestačí na to, aby sa cukor v tele dostatočne spracoval, tak hladina glukózy v krvi ďalej stúpa a vtedy hovoríme o tehotenskej cukrovke.

Príčiny tehotenskej cukrovky

Presné príčiny tehotenskej cukrovky neboli doteraz zistené, ale vychádza sa z toho, že sú podobné príčinám diabetes mellitus 2. typu. To sú okrem iného nadváha, nedostatok pohybu, fajčenie, strava bohatá na tuky a cukry, ale obsahujúca málo vlákniny, užívanie liekov, ktoré zhoršujú látkovú výmenu cukru, ako sú lieky na zníženie tlaku, ale aj dedičnosť.

Symptómy: podľa čoho zistím, či mám tehotenskú cukrovku?

To, či máte tehotenskú cukrovku, môže ešte pred glukózovým testom rozpoznať váš gynekológ alebo gynekologička podľa nasledovných symptómov:

  • vysoký krvný tlak
  • opakujúce sa vaginálne infekcie alebo infekcie močových ciest
  • výrazné zvýšenie hmotnosti a rýchly rast nenarodeného dieťaťa
  • zvýšené množstvo plodovej vody
  • okrem toho môžu tehotenskú cukrovku indikovať únava, veľký smäd, slabosť, časté močenie a závraty

Aké nebezpečenstvo hrozí matke a dieťaťu?

1. Možné následky pre matku

Tehotenská cukrovka často prebieha bez ďalších komplikácií, môže však mať v jednotlivých prípadoch ťažké následky. Okrem infekcií v močovom trakte môže byť cukor príčinou vysokého krvného tlaku, u postihnutých žien je okrem toho vyššia pravdepodobnosť, že neskôr ochorejú na diabetes 2. typu, alebo že budú mať počas ďalšieho tehotenstva s 50 percentnou pravdepodobnosťou opäť tehotenskú cukrovku.

2. Možné následky pre bábätko

Keďže je krv matky prostredníctvom placenty privádzaná k dieťaťu, zvyšuje sa aj u dieťaťa produkcia inzulínu. Inzulín nielenže znižuje hladinu cukru v krvi, ale plní aj funkciu rastového hormónu. Dieťa je preto o dosť väčšie a ťažšie. Okrem toho je u tehotných žien s tehotenskou cukrovkou zvýšené riziko predčasného pôrodu. Novorodenci často trpia na hypoglykémiu – zníženie glukózy v krvi pod bežnú hodnotu – a zvýšenú spotrebu kyslíka. Okrem toho sú neskôr náchylnejší na vyvinutie poruchy látkovej výmeny a nadváhu.

Tehotenská cukrovka: čo robiť

1. Lekárska starostlivosť/terapia

Vo väčšine prípadov sa dá tehotenská cukrovka zvládnuť zmenou stravovacích návykov. Okrem toho je dôležité: dostatok pohybu, napríklad vo forme chôdze, bicyklovania alebo plávania. Ak nič z toho nepomôže, predpíše lekár alebo lekárka inzulínové injekcie.

2. Správne stravovanie

Koľko jesť? Za deň by mala tehotná žena s tehotenskou cukrovkou prijať od 1800 do 2400 kalórií a to najlepšie rozdelené do piatich až siedmich malých jedál. Vďaka mnohým malým jedlám sa vyhnete výkyvom hladiny cukru – cukor v krvi sa po celý deň udrží zhruba na rovnakej úrovni.

Čo jesť? Pri správnom stravovaní počas tehotenstva je potrebné dbať na mnohé veci. U žien s tehotenskou cukrovkou sa žiaľ pravidlá ešte sprísnia: správne zloženie jedál pozostáva zo 40 až 50 percent uhľohydrátov, 30 percent tukov a 20 až 30 percent proteínov. Mali by sa uprednostniť celozrnné produkty. Tabu sú ovocné šťavy a sladkosti, rastlinné tuky sú vhodnejšie ako živočíšne a pri prísune bielkovín platí: siahať po nízkotučných produktoch.

To najlepšie nakoniec: vo väčšine prípadov táto diabetes po pôrode zmizne a látková výmena sa opäť dostane do normálu celkom sama.