Menu

Tehotenský test: 7 najdôležitejších otázok

Tehotenský test: mnoho žien stojí pred regálom a nevedia si vybrať.

Home » Rodina » Tehotenský test: 7 najdôležitejších otázok - 08.2020

Kúpiť si tehotenský test  – to znie ako jednoduchá úloha. Ale nie vždy to tak je, preto vám objasníme najdôležitejšie otázky.

Úľava, radosť, sklamanie alebo strach – odpoveď na otázku: „Som, či nie som tehotná?“ vždy prebúdza u žien emócie. Často je to práve tehotenský test, ktorý dá na túto otázku odpoveď a výber testov je veľký: testovacie pásiky, tyčinky, kazetový test, s digitálnym vyobrazením alebo pásikmi. Mnoho žien si chce kúpiť tehotenský test, stoja pred regálom a nevedia si vybrať. Aby ste si vedeli pre seba vybrať ten správny test a mohli sa do toho pustiť s dobrým pocitom, máme odpovede na vaše otázky.

Tehotenský test: toto musíte vedieť

  1. Prečo existuje tak veľa tehotenských testov a ako si mám vybrať ten správny?

Najprv dobrá správa: všetky tehotenské testy (vrátane skorých tehotenských testov) fungujú na rovnakom princípe. Pretože: každý tehotenský test meria hladinu tehotenského hormónu hCG (ľudského hormónu produkovaného placentou krátko po oplodnení) vo vašom moči. Pred kúpou by ste si však mali napriek tomu niektoré veci premyslieť.

Ak je vám nepríjemné sa vymočiť priamo na tehotenský test, je pravdepodobne vhodnejší kazetový test, pretože tu sa moč zbiera do nádoby a následne sa pipetou nanáša do oddelenia testovacej kazety. Kazetové testy sú označené na obale.

Okrem toho hrá úlohu, či chcete pomocou testu jednorazovo vylúčiť možné tehotenstvo, alebo či plánujete mať dieťa – a preto sa budete testovať pravidelne a budete potrebovať tehotenský test častejšie. Pretože existujú testy s digitálnym vyobrazením, na ktorých môžete jasne odčítať „tehotná“ alebo „nie tehotná“. Tieto sú ale drahšie ako veľké balenia s viacerými testami a môžu pri pravidelnom nakupovaní celkom pekne zaťažiť vašu peňaženku.

  1. Nakoľko je výsledok spoľahlivý?

Všetky tehotenské testy, ktoré môžete zakúpiť v dm, v iných drogériách, ako aj v lekárňach, sú spravidla veľmi spoľahlivé, a to od 90 do 99 percent. Čím dlhšie tehotenstvo trvá, tým je výsledok tehotenského testu spoľahlivejší – to platí aj pri skorom tehotenskom teste.

Od čoho to závisí? Hodnota hCG sa počas prvých dvanástich týždňoch tehotenstva neustále zvyšuje. Ak je tehotenský test negatívny, môže to byť spôsobené tým, že je hodnota hCG stále taká nízka, že sa v moči ešte nedá zistiť.

  1. Oplatí sa robiť viac testov?

Váš tehotenský test je negatívny, ale vy máte pretrvávajúce typické príznaky tehotenstva? Tak môžete po niekoľkých dňoch test zopakovať. Hodnota hCG sa totiž po dvoch až troch dňoch zdvojnásobuje (počas prvých dvanástich týždňov tehotenstva – potom začne opäť pomaly klesať).

Robiť viacero testov v ten istý deň preto nemá zmysel, pretože výsledok sa zrejme nezmení.

Tip: pokiaľ by ste aj po viacerých negatívnych testoch pochybovali o výsledku alebo by ste si neboli celkom istá, požiadajte vášho gynekológa o krvný test. V krvi sa dá hCG dokázať už po šiestich až deviatich dňoch po oplodnení. A potom si budete celkom istá.

  1. Kedy je najlepšie si spraviť tehotenský test?

Keďže je hodnota hCG po prebudení najvyššia, najlepšie bude, ak si tehotenský test spravíte ráno.

  1. Môže byť test pozitívny už predtým, ako vynechá menštruácia?

Klasický tehotenský test z drogérie alebo lekárne vám dá spoľahlivý výsledok spravidla najskôr prvý deň vynechanej menštruácie. Ale existujú aj skoré tehotenské testy. Pomocou nich môžu ženy zistiť, či sú tehotné, už po cca ôsmych dňoch po oplodnení, resp. ovulácii. Okrem testovania pomocou skorých testov môže aj gynekológ vykonať skorý tehotenský test, takzvaný beta hCG test.

  1. Čo je to odparovacia čiarka?

Výsledok tehotenského testu platí iba veľmi krátky čas – spravidla iba desať minút. Všetko, čo sa potom na testovacom poli udeje, neplatí. Ak sa teda na test pozriete až po 15 minútach, namiesto po dobe, ktorá je uvedená na obale (väčšinou medzi dvoma a piatimi minútami), môže sa vedľa silnej prvej čiarky objaviť slabá druhá. To dá mnohým ženám nádej, že by predsa len mohli byť tehotné.

Skutočnosť: po prvých desiatich minútach sa moč vysuší alebo môže test zreagovať s vlhkosťou vzduchu. Tým vzniká takzvaná odparovacia čiarka, ktorá môže výsledok sfalšovať. Aby ste si bola istá, že je výsledok správny, stopnite si čas a držte sa počtu minút, ktoré uvádza výrobca.

  1. Pri pozitívnom teste: kedy mám ísť ku gynekológovi?

Na to neexistuje žiadny jednotný názor. Najmä pri prvom tehotenstve sotva vydržíte dlho čakať na termín u vášho gynekológa alebo gynekologičky, aby ste konečne mali úplnú istotu – a proti tomu sa ani nedá nič namietať.

Ale nemusí to tak byť: ak sa cítite dobre, nemáte žiadne bolesti a preto si chcete prvý termín dohodnúť až na ôsmy týždeň tehotenstva, je to tiež v poriadku. A prináša to so sebou výhody: v ôsmom týždni môžete už aj vidieť tlkot srdiečka bábätka, dá sa určiť, či sa bábätko vyvíja podľa termínu a či to náhodou nie sú dvojičky. Tak sa možno pri prvej návšteve lekára hneď dozviete dôležité odpovede.

Hore
OKViac informácií