Active Beauty
Tehotná v štyridsiatke: 8 dôvodov, prečo sa uvoľniť

Tehotná v štyridsiatke: 8 dôvodov, prečo sa uvoľniť

Keď otehotnie žena, ktorá má 40 a viac rokov, tak všetci hovoria o rizikovom tehotenstve. Nenechajte sa tým vystresovať! Dobré na tom je: ženy po štyridsiatke sú jednoducho uvoľnenejšie. A existuje ešte viac dôvodov, prečo si môžete radosť z bábätka vychutnať v neskoršom veku.

Faktom ostáva: ak ste tehotná v štyridsiatke, máte rizikové tehotenstvo. Ale aj ešte niečo iné: „A to veľký dar od matky prírody“, hovorí Dr. Johannes Seidel, gynekológ a pôrodník vo „Woman & Health“ vo Viedni. Aké šťastie! A presne preto sa môžete z tehotenstva vo vyššom veku tešiť rovnako, ako pri každom inom tehotenstve. Povieme vám, ako a prečo sa to dá.

Prečo si môžete tehotenstvo vychutnávať naplno aj v štyridsiatke

Medicína: Možnosti sú čoraz lepšie

Tehotenstvo v štyridsiatke sa považuje za rizikové, pretože zo štatistického hľadiska môže častejšie dôjsť ku komplikáciám. „Stúpa riziko potratu, tehotenskej intoxikácie, tehotenskej cukrovky a určitých vývojových anomálií“, hovorí Dr. Seidel. Odborník ale zároveň zdôrazňuje: prenatálna medicína má v súčasnosti veľmi dobré možnosti na testovanie a screening. Pokiaľ ste počas tehotenstva neustále sprevádzaná lekárom alebo lekárkou, nemusíte sa báť, že by možné komplikácie neboli odhalené.

Štatistiky sú paušálne: počíta sa každý prípad osobitne

Ak otehotniete v štyridsiatke, nemusíte si paušálne kvôli veku robiť starosti. „Vždy to závisí od minulosti a kondície matky. Aj mladé ženy môžu mať rizikové tehotenstvo. V súčasnosti je dôležitou témou najmä nadváha. Vysoká hmotnosť prináša so sebou nepotrebné riziká spojené s tehotenstvom a preto by ste sa jej mali, pokiaľ to je možné, vyhýbať.“  Okrem toho je v súčasnosti životný štýl vo všeobecnosti zdravší a aktívnejší ako ešte pred pár desaťročiami“, hovorí odborník. Ak sa udržiavate zdravá a fit, máte v každom veku najlepšie predpoklady pre seba a svoje dieťa.

Otehotnieť: blahoželáme, ak sa to podarí

„Keďže sa vekom kvalita vaječných buniek zhoršuje, šanca, že v 40-tke otehotniete, klesá. Ženy, ktoré to dokázali by preto nemali mať obavy, ale skôr by sa mali tešiť.“ Je to celkom výnimočné šťastie. Matka príroda má veľmi precízny postup pri výbere; ak otehotniete a ešte aj prvé týždne prebehnú v poriadku, potom ste prekonali veľký míľnik – a máte ešte väčší dôvod na radosť.

Sebadôvera pre matku a dieťa

Ženy v štyridsiatke už vedia, o čom život je. „Vývoj osobnosti je v tomto veku natoľko stabilný, že sú ženy rozvážnejšie, sebavedomejšie a celkovo spokojnejšie“, hovorí odborník. To nie je výhodou iba pre ne, ale aj pre dieťa. Osobnosť matky pocíti už predtým, ako príde na svet. Existujú štúdie, ktoré dokazujú, že deti vnímajú emócie matky už počas vývoja v maternici. Už len preto platí: vychutnávať si to, namiesto trápiť sa.

Konečne je to tu: v štyridsiatke človek nič nepremešká

Party? Spontánne krátke výlety do Paríža? Alebo sťahovanie sa do ďalšieho veľkého mesta kvôli kariére? Čím je človek mladší, tým nepokojnejší je aj život. To je normálne a tak to má byť. Napokon, každý musí nájsť svoju cestu – a to sa dá iba tak, že to vyskúšate. V štyridsiatke už však má túto fázu skoro každý za sebou. Ako sa hovorí: „Dorazili sme do cieľa“. Bábätko má priestor na nerušenú pozornosť a stabilný životný štýl. Práve v bežnom živote sa neskôr rodiace matky dokážu často vyrovnať so skutočnosťou, že budú obmedzené a menej spontánne, ľahšie.

Vzťah so základmi

Páry, ktoré sa rozhodnú mať deti neskôr, spravidla už veľa spolu prežili a prekonali. Životné vzlety a pády ich ešte viac spojili. A tak ich vzťahu neublíži ani zmätok, ktorý novorodenec so sebou prinesie. Sú pripravení stať sa rodičmi.

Finančne nezávislí: o starosť menej

Dieťa nie je otázkou peňazí. Sú ženy, ktoré v štyridsiatke otehotnejú a majú upokojujúci pocit, že si nemusia robiť žiadne veľké starosti o príjem. Ony aj ich partner majú pevné miesto v pracovnom živote a môžu si dovoliť aj luxus, nie len základné potreby. Nakupovanie sladkých, ale hriešne drahých vecí pre bábätko patrí k tomu rovnako ako aj neskôr platenie opatrovateľky. Veď napokon, každý pár chce byť občas aj sám vo dvojici.

Fit po pôrode: rozhodujúca je usilovnosť, nie vek

Ženy, ktoré otehotnejú v štyridsiatke, majú často strach z toho, že sa ich telo z tehotenstva už tak dobre nespamätá. Ale to platí iba výnimočne. „Samozrejme, že už nie je regenerácia a stavba svalov na tom tak, ako pred 20 rokmi. Ale existuje veľa možností, ako dostať telo opäť do formy“, hovorí odborník Seidel. Pritom záleží na tom, aká fit a vitálna vstupuje žena do tehotenstva, ako sa počas neho stravuje a koľko má pohybu a čo následne robí. Ale pozor: „Nikto by to nemal preháňať so športom alebo dokonca diétami; žiadny extrém nie je nikdy dobrý. Dlhodobo prináša mierny a cielený tréning (heslo panvové dno!) často viac ako každý vekový bonus“, hovorí doktor. A on to predsa musí vedieť najlepšie. „V mojej ordinácii vidím veľmi veľa žien, ktoré po pôrode vyzerajú skvelo. Pri ženách, ktoré rodia neskôr, je vyžarovanie obzvlášť magické. Možno, že dokážu tento výnimočný dar jednoducho ešte viac oceniť?!“