Active Beauty
Konzultácia: Lupiny

Konzultácia: Lupiny

Kožná lekárka Prof. Dr. Daisy Kopera z Univerzitnej dermatologicko-venerologickej kliniky v Grazi, má pre nás niekoľko tipov na to, ako správne zatočiť s lupinami vo vlasoch.

Existuje viacero typov lupín?

V zásade možno rozlišovať tri typy lupín: suché lupiny, ktoré sa tvoria pri nedostatočnej produkcii mazu, mastné lupiny spôsobené nadmernou produkciou mazu a lupiny ako dôsledok ochorenia pokožky alebo vlasov. Suchá pokožka hlavy môže viesť k vzniku jemných suchých lupín. Spúšťačom môže byť suchý vzduch vo vykurovaných miestnostiach, klimatizácia, alebo používanie šampóna s príliš silným odmasťujúcim účinkom. Muži majú väčšinou mastnejšiu pokožku hlavy a mastnejšie lupiny, keďže ich mazové žľazy produkujú väčšie množstvo mazu. Aby ste mohli s istotou vylúčiť kožné ochorenia, akými sú neurodermitída, psoriáza alebo plesňová infekcia, vyhľadajte dermatológa, ktorý odborne posúdi kvalitu vašej pokožky hlavy a typ lupín.

Akú úlohu pri vzniku lupín zohráva počasie?

Ich vznik je úzko spätý s poveternostnými vplyvmi. Vysoká vlhkosť vzduchu, napríklad v letnom období, môže byť príčinou zvýšenej produkcie mastných lupín. V tomto období sa navyše omnoho jednoduchšie šíria plesňové ochorenia. Niektorým ľuďom pri boji s lupinami pomáha pobyt pri mori. Blahodarný vplyv má na nich zrejme kombinácia slnka a slaného vzduchu. Suché lupiny sú častým problémom najmä v zimnom období, kedy trávime veľa času vo vykúrených miestnostiach so suchým vzduchom. Pokožka hlavy sa vysušuje, je precitlivená, podráždená a reaguje tvorbou lupín.

Ako si vybrať šampón proti lupinám?

Kvalitné produkty by mali byť špeciálne zamerané na boj so suchými, mastnými, alebo pretrvávajúcimi lupinami, ktoré sú najčastejšou príčinou podráždenia. Šampón proti lupinám by ste mali používať vo forme kúry – napríklad každé dva mesiace po dobu dvoch týždňov. Medzi jednotlivými kúrami odporúčame používať jemný šampón šetrný k pokožke. V prípade pretrvávajúcich problémov siahnite po šampóne na lekársky predpis s antimykotickými účinkami. Pokožke hlavy vo všeobecnosti škodí každodenné umývanie vlasov. Skúste znížiť počet umytí na maximálne tri týždenne, nepoužívať príliš horúcu vodu a dbať na výber kvalitných vlasových produktov. Keď si okrem toho doprajete dostatok pobytu na čerstvom vzduchu bez nadmerného potenia, nepríjemný problém s lupinami bude čoskoro minulosťou.

Odpoveď od:
Kožná lekárka Prof. Dr. Daisy Kopera
Univerzitná dermatologicko-venerologická klinika v Grazi

Domáce prípravky na boj proti lupinám

Ako vznikajú lupiny: pokožka hlavy sa neustále obnovuje – rovnako ako každá časť tela. Zvyčajne sa živé bunky premenia na zrohovatené v priebehu štyroch týždňov. U tých, ktorí trpia tvorbou lupín, prebieha tento proces oveľa rýchlejšie. Drobné odumreté kožné bunky sa hromadia a vytvárajú na pokožke hlavy nepríjemné lupiny. Okrem neestetických bielych čiastočiek vo vlasoch tento jav sprevádza aj nepríjemné podráždenie, zvýšená citlivosť a začervenanie pokožky hlavy.

Najmä v chladných mesiacoch trápi extrémne citlivá pokožka hlavy množstvo ľudí. Príčinou je suchý vzduch vo vykúrených uzavretých miestnostiach a hrejivé pokrývky hlavy. Pokožka hlavy sa vysušuje, je precitlivená, podráždená a reaguje tvorbou lupín. Časté umývanie vlasov a stres môžu situáciu ešte zhoršiť. Sú totiž častou príčinou zvýšenej produkcie kožného mazu. Ten spôsobuje množenie prirodzene sa vyskytujúcich plesní na pokožke hlavy, ktoré taktiež prispievajú k tvorbe lupín.

To, či vám v boji proti lupinám pomôžu aj domáce prípravky, záleží od toho, aký typ lupín vás trápi.

V boji proti suchým lupinám môže pomôcť za studena lisovaný olivový olej: vmasírujte ho do pokožky hlavy a nechajte pôsobiť dve až osem hodín. Následne ho zmyte šampónom. Pri pravidelnom používaní tým pokožke navrátite prirodzenú hydratáciu, čím zamedzíte ďalšej tvorbe suchých lupín. Ak máte sklon k tvorbe mastných lupín, skúste octovú vodu: ocot zmiešajte s vodou v pomere 1:1 a roztok starostlivo vmasírujte do pokožky hlavy. Následne si vlasy umyte jemným šampónom.