Menu

Konzultácia: Čistenie jazyka

Zubný lekár radí.

Home » Život » Konzultácia: Čistenie jazyka - 10.2017

Zubár prináša niekoľko tipov na čistenie jazyka.

Prečo by sme si mali jazyk pravidelne čistiť?

Baktérie na povrchu jazyka sú častou príčinou zápachu z úst. Kto si dôkladne čistí zuby a medzizubné priestory, používa ústnu vodu a dvakrát ročne navštívi dentálneho hygienika, robí pre svoju ústnu dutinu dosť na to, aby zabránil vzniku nepríjemného zápachu z úst. Niekedy však nestačí ani to. Na drsnom povrchu jazyka sa môžu ľahko zachytiť odumreté čiastočky buniek ústnej sliznice a zvyš­ky potravy. Vytvárajú povlak, ktorý je ideálnou živnou pôdou pre baktérie. Tie sa nachádzajú najmä v priehlbinách jazyka, kde sú chránené dokonca aj pred účinkami ústnej vody a kde sa môžu nerušene rozmnožovať.

Čo je vhodné používať na čistenie jazyka?

Ak vás trápi zápach z úst, zamerajte sa najmä na čistenie zadnej tretiny jazyka. So zubnou kefkou to pôjde ťažko: Jej hlava je vysoká a v zadnej časti ústnej dutiny môže ľahko narážať do čapíka v hrtane, čo spôsobuje nepríjemné dráždenie. Škrabky na jazyk sú dostatočne dlhé a úzke, takže dočiahnu až ku koreňu jazyka. Ešte dôkladnejšie sú špeciálne kefky z drogérie. Používajte ich spolu s pastou na jazyk a pri čistení netlačte. Na záver môžete na ochranu pred vznikom nepríjemného zápachu použiť ešte ústny roztok.

Ako postupovať?

Jazyk si čistite minimálne raz denne po čistení zubov. Veďte škrabku na jazyk zozadu dopredu po chrbte jazyka a mierne tlačte. Povlak zo škrabky vypláchnite teplou vodou. Tento postup minimálne päťkrát opakujte, následne si dôkladne vypláchnite ústa.

Hore
OKViac informácií