Menu

Tipy na starostlivosť o vlasy pre mužov

Ako na to.

Home » Krása » Starostlivosť pre mužov » Tipy na starostlivosť o vlasy pre mužov - 06.2018

Vypadávanie vlasov, lupiny, pocit suchej vlasovej pokožky – niektorí muži sa so svojimi vlasmi poriadne natrápia. Tieto tipy by vám však mohli pomôcť.

Vypadávanie vlasov

Od rednutia po dvadsiatke až po hladkú plešinu: Vypadávanie vlasov trápi väčšinou mužov. Predčasné vypadávanie vlasov môže byť zapríčinené problémami so štítnou žľazou, užívaním liekov, nesprávnou životosprávou alebo stresom.

Máme však pre vás jednu zlú správu: V 80 percentách prípadov je vypadávanie vlasov podmienené geneticky. V takom prípade pomôže len lekár, a aj to nie vždy. Trichológia, oblasť dermatológie zaoberajúca sa vlasovou pokožkou, vlasovými korienkami a vlasmi do určitej miery dokáže s vypadávaním vlasov bojovať.

„Dôležité je začať s liečbou včas,“ hovorí viedenský dermatológ Nicolaus Sandor. „Keď sú už raz vlasy preč, je to definitívne. A v prvom rade je potrebné sa zamyslieť nad vedľajšími účinkami, ktoré nemožno zanedbávať.“ Príčinou je hormón testosterón. Ten totiž produkuje chemickú látku DHT, ktorá vyvoláva zápalovú reakciu vlasových korienkov. Vlas tak dostáva nedostatok živín a časom vypadne.

Pri rednutí vlasov množstvo mužov siaha po tinktúrach, vitamínových tabletách, vodičkách a bylinných zmesiach. Žiaľ, zvyčajne nepozorujú rast nových vlasov. „Vlasy sú však na dotyk hustejšie a pevnejšie,“ hovorí Dr. Sandor. Pacienti majú dobré skúsenosti s prípravkami s obsahom kofeínu, ktoré podporujú cirkuláciu krvi v pokožke hlavy. Ešte lepší účinok sľubujú kúry s obsahom účinnej látky aminexil, ktorá predlžuje životnosť vlasov. Na rast vlasov priaznivo vplývajú aj vitamín H (biotín) a A, kremík, kyselina listová a železo.

Tipy na produkty:

Ochrana. Fyto-kofeínové tonikum od Plantur 39 chráni vlasové korienky a prispieva k tomu, aby vlasy neprestávali rásť.

Povzbudenie. Stimulácia vlasových korienkov je významnou súčasťou prevencie vypadávania vlasov: Vlasové tonikum Coffein Liquid od Alpecin.

Lupiny

Je dôležité vedieť, či ide o suché alebo mastné lupiny. Biely poprašok na pleciach je príznakom suchej pokožky hlavy zapríčinenej nesprávnou a príliš agresívnou starostlivosťou alebo intenzívnym pôsobením tepla. V takom prípade siahnite po veľmi jemných, hydratačných produktoch bez obsahu parabénov, silikónov a alkoholu. Ak sa okrem toho budete vyhýbať horúcej vode a sušiču vlasov a udržíte stres pod kontrolou, onedlho máte po probléme.

S mastnými lupinami sa bojuje ťažšie. Sú zažltnuté, olejovité a nepadajú na plecia, práve naopak. Spôsobujú zlepovanie vlasov. Vznikajú ako dôsledok nadmernej produkcie mazu. Ten je potravou pre lipofilné kvasinky zvané Malassezia, ktoré sú zodpovedné za vznik lupín. Aplikujte šampón proti lupinám dva až trikrát týždenne po dobu maximálne dvoch mesiacov a je po probléme.

Správne umývanie vlasov

1. krok  Pred umývaním vlasy dobre rozčešte. Odstránite tak hrubé zvyšky stylingových prípravkov.
2. krok  Aplikujte len malé množstvo šampónu. Ten najprv rozpeňte v rukách a následne jemne vmasírujte, aby ste zbytočne nestimulovali tvorbu mazu.
3. krok  Čistiace prípravky vždy dôkladne opláchnite vlažnou vodou. Na záver vlasom doprajte oplach studenou vodou. Tá uzavrie ich povrchovú vrstvu, vďaka čomu získajú lesk.
4. krok  Vlasy netrite do sucha, ale uterákom len jemne odsávajte prebytočnú vodu.

Tipy na produkty:

Šetrný. Jemný, šetrný a účinný v boji proti lupinám: šampón proti lupinám na citlivú pokožku Dercos od Vichy.

Čistiaci. Šampón proti lupinám Power Effect od Balea MEN bez obsahu silikónu odstraňuje lupiny a pomáha obnoviť prirodzenú rovnováhu pokožky hlavy.

Suché vlasy

Mazové žľazy a pokožka vlasov sú akoby bez života a produkujú príliš málo mazu. Aj v tomto prípade môžu byť na vine gény alebo vonkajšie vplyvy. Pri probléme so suchými vlasmi by ste mali prehodnotiť najmä spôsob, akým sa o svoje vlasy staráte. Dôležitá je starostlivosť a ochrana. Umývajte vlasy len vtedy, keď je to naozaj nutné. Každé umývanie ich totiž viac a viac vysušuje.

Špeciálne šampóny a intenzívne kúry s obsahom bielkovín, hydratačných a olejových zložiek obalia každý vlas ochranným filmom a tým uhladia jeho povrchovú vrstvu. Vďaka tomu sa vlhkosť uchová vo vnútri vlasov.

Tipy na starostlivosť o suché vlasy

Tip č. 1: Používajte hydratačné, zvlhčujúce šampóny s neutrálnou hladinou pH.
Tip č. 2: Používajte čo najmenšie množstvo produktov.
Tip č. 3: Umývajte si vlasy čo najmenej.
Tip č. 4: Vyhýbajte sa sušiču vlasov.
Tip č. 5: Vlasy si umývajte vlažnou vodou, nikdy nie horúcou.
Tip č. 6: Skúste siahnuť po produktoch s obsahom lecitínu, lanolínu a pantenolu.
Tip č. 7: Chráňte vlasy pred slnečným žiarením a chladom.

Tipy na produkty:

Sila z prírody. Prírodná brezová voda od Dixi vyživuje suché vlasy od korienkov a poskytuje im potrebnú hydratáciu.

Sila vody. Hydratačný šampón proti lupinám Nodé P restructurant od Bioderma predstavuje intenzívnu starostlivosť pre suché a poškodené vlasy.

Vlasy bez života

Základom pre zdravé a silné vlasy je vyrovnaná, uvoľnená pokožka hlavy. Je sedemkrát tenšia ako zvyšok pokožky na našom tele a preto je aj omnoho citlivejšia. Vonkajšie a vnútorné vplyvy môžu rýchlo vyvolať jej podráždenie alebo dokonca zápal, ktorý napáda aj korienky vlasov a môže viesť až k ich vypadávaniu. Aj tu platí: Striedme používanie horúceho vzduchu, šetrné prípravky a príležitostná masáž.  Pre mužov s riedkymi vlasmi bez života sú skvelou voľbou šampóny na zväčšenie objemu. Obsahujú zložky na zlepšenie štruktúry, ktoré vlasom dodávajú objem. Polyméry obalia každý jeden vlas, vďaka čomu bude vaša hriva pôsobiť hustejšie. Pomôcť môžu aj prípravky s obsahom ceramidov a vitamínu B 5 (pantenolu). Tieto stavebné zložky vlasového vlákna vyplnia prázdne miesta vo vnútri vlasov, čím im dodajú objem.

Tipy na produkty:

Silák. Vzácne morské minerály v osviežujúcom šampóne Fresh od Balea MEN vlasy posilňujú a dodávajú im objem.

Príval energie. Šampón na oslabené vlasy Coriander od Botanicals s olejom z koriandra posilňuje poškodené vlasové vlákna a pomáha pri ich obnove.

Mastné vlasy

Problémom je nadmerná aktivita mazových žliaz v pokožke hlavy. Môžu ju vyvolávať hormonálne zmeny (napríklad počas puberty) alebo nesprávna životospráva. Ak vás trápi tento problém, mali by ste sa vyhýbať častému umývaniu vlasov. S každým umytím je totiž pokožka hlavy suchšia a suchšia. Mazové žľazy na to reagujú ďalším zvýšením svojej aktivity. Nie je jednoduché z tohto bludného kruhu vystúpiť. Odmasťujúce šampóny s obsahom jemných tenzidov, bez akýchkoľvek mastných zložiek a bohaté na hydratačné látky vám pomôžu rýchlo a efektívne. Renate Harrerová, kontrolórka kvality dm, okrem toho odporúča „pH neutrálne a zásadité šampóny a bylinné šampóny s prirodzenou odmasťovacou schopnosťou“.

Tipy na produkty:

Osvieženie. Brezová voda na vlasy s účinnými extraktami z rastlín od Balea vyživuje pokožku hlavy a vďaka obsahu mentolu vám dodá extra dávku osvieženia.

Harmónia. Kombinácia výťažkov z bio žihľavy a bio medovky v šampóne na mastné vlasy od alverde dôkladne čistí a zabraňuje nadmernému masteniu pokožky.

Hore
OKViac informácií