Active Beauty
Tretie dieťa: áno či nie? Čo sa po takomto rozhodnutí zmení

Tretie dieťa: áno či nie? Čo sa po takomto rozhodnutí zmení

Chceme mať ešte tretie dieťa? „Áno aj nie,“ uvažujú mnohí rodičia. Pri riešení tejto dilemy vám možno pomôže aj tento článok.

Máme už dve deti. Mohol a mal by k nim pribudnúť ešte jeden súrodenec? Mnohé dvojnásobné matky sa v rozhovore s blízkym či na webových fórach zveria s tým, ako v istej chvíli zatúžili po treťom dieťati. Je jedno, či ďalšie tehotenstvo zvažujete v tridsiatke alebo štyridsiatke. Mnohé ženy chcú ešte raz zažiť ten pocit – priviesť dieťa na svet. Rozhodnutie, či mať alebo nemať tretie dieťa, nie je vôbec jednoduché a zaručené rady od iných môžu vášmu partnerskému vzťahu skôr uškodiť.

Prečo môže byť práve rozhodnutie mať či nemať tretie dieťa takou výzvou a ktoré skúsenosti by mohli pomôcť rodičom?

Tretie dieťa? Čo hovorí za a čo naopak proti?

Prečo priatelia a príbuzní často reagujú na rozhodnutie mať tretie dieťa s nepochopením?

Ide o spoločenský fenomén, keď si mnohí ľudia myslia, že vedia, čo je dobré pre druhých. Každá rodina vie, čo je pre ňu najlepšie, a nemala by sa nechať pomýliť názormi iných. Nikto by preto nemal byť povinný ospravedlňovať sa za to ostatným. V podstate potrebujeme viac odvahy na to, aby sme si stáli za svojimi rozhodnutiami bez toho, aby vedľa nás stál niekto so zdvihnutým ukazovákom.

Prečo sa veľké rodiny dnes vo všeobecnosti nepovažujú za normálne?

Veľké rodiny existovali kedysi v celkom iných podmienkach. Tie sa dnes už nedajú porovnávať s tými dnešnými. Rodičovstvo medzičasom prešlo mnohými zmenami, a to v pracovnej i osobnej sfére. Odvtedy tu máme už tretiu generáciu rodičov, ktorá znovu objavuje samu seba. Veľa sa toho už vyskúšalo a stále sa skúša. Každá rodina je unikát. Ešte nikdy sme nemali toľko slobody pri rozhodovaní. Tieto okolnosti sú dnes výzvou aj vďaka budúcnosti, ktorá je menej predvídateľná. Práve preto, že už nedokážeme tak spoľahlivo odhadnúť, čo prinesie budúcnosť, predstavuje ďalšie dieťa takú dilemu.

Keď zahoríte túžbou po treťom dieťati: áno či nie?

Keď sa vám narodí prvé dieťa, je to niečo celkom iné. Úvahy o treťom dieťati sú v každej rodine spojené s rôznymi témami. Mať či nemať tretie dieťa je napokon veľmi individuálne rozhodnutie, neexistuje naň ten správny patent. Prvý krok oboch rodičov by bol nasledovný: predstavte si samých seba v takej situácii a zamyslite sa nad tým, aké pocity by to vo vás vyvolávalo. Možno to bude radostné očakávanie, ale možno budete pociťovať aj existenčné obavy. Predsa len priviesť na svet tretie dieťa nie je žiadny projekt, od ktorého by záviselo šťastie rodiny či matky. Napokon nikto vopred nevie, aké to napokon bude, keď vás bude päť. Dobrou správou je, že tretie dieťa sa narodí rodičom, ktorí už mnohé veci prežívajú s väčšou ľahkosťou.

Čo robiť, keď je partner proti?

V takej situácii by sa k tomu mali obaja postaviť otvorene a úprimne. Je lepšie vopred sa o všetkom porozprávať a neprestať sa zaujímať o partnera ako nechať tomu voľný priebeh v nádeji, že sa s príchodom dieťaťa všetko zmení.

Čo môže pri tom pomôcť: spomeňte si, ako ste ako pár vychádzali pri vašom prvom dieťati, teda ako sa postupne menil váš vzťah. Vzťah partnerov v rodine je totiž veľmi dôležitý. Rodičia sú často príliš zaneprázdnení tým, že sú rodičia a zabúdajú na jedno: základ ich rodiny spočíva v ich vzájomnom vzťahu! Zamýšľajte sa teda opakovane nad tým, ako so svojím partnerom vychádzate. Máte ešte nejaké spoločné aktivity, ktorým sa venujete bez detí? Trávite spolu dostatok času na to, aby ste sa mohli porozprávať aj o niečom inom ako o vašich ratolestiach?

Keď rodičia práve prechádzajú neľahkými časmi (ak sú preťažení v práci alebo aj v súkromnom živote napríklad v súvislosti s ochorením), deti potrebujú poznať pravdu, aby vedeli, že to s nimi nijak nesúvisí a že zodpovednosť za to preberajú dospelí. Keď sa majú dobre rodičia, majú sa dobre aj deti.

Tretie dieťa: čo sa vlastne zmení?

Mať viac detí môže byť rozhodne obohacujúce: súrodenci môžu prenikať do tajov života spoločne, čo by asi pri jednom dieťati nebolo možné. Rodičia získavajú časom skúsenosti a môžu tak byť pri treťom dieťati oveľa pokojnejší ako predtým. Napokon, ich prvé dve deti sa postarali o to, aby boli lepšie pripravení.

Samozrejme, vo viacdetných rodinách vládne aj iná dynamika. Viac súrodencov si vyžaduje viac trpezlivosti, energie a organizačného talentu. V podstate by sme nikdy nemali zabúdať: každý z nás je iná osobnosť a odlišné sú aj naše deti!

Takže: tretie dieťa – áno či nie?

Faktom je, že s každou novou úlohou napredujeme. Keď si obaja rodičia úprimne želajú, aby sa ich rodina rozrástla a obaja súrodenci si tiež prajú, aby ich bolo viac, čím by vzájomne obohatili samých seba i svojich rodičov, nemalo by už rozhodnutiu mať tretie dieťa nič stáť v ceste.