Menu

Nakupujte trvalo udržateľne

Návod, ako byť zodpovedným konzumentom.

Home » Inšpirácia » Udržateľnosť » Nakupujte trvalo udržateľne - 05.2017

Chrániť životné prostredie. Pomôcť ostatným. Spraviť niečo dobré pre seba. A to všetko jedným vrzom. Dennodenne. Tomu sa hovorí udržateľnosť. S pár malými krokmi môžeme prispieť vo veľkom.

Robíme to všetci. Niektorí z nás každý deň. Ale robíme to odlišne. Niektorí nakupujú rozšafne. Zopár ľudí si pritom nerobí žiadne starosti. A niektorí premýšľajú z každej strany, ako by mohli konať čo najviac udržateľne. A to vôbec nie je také ťažké. Nemusíte znovu objaviť koleso. Ale možno opustiť svoju zónu komfortu. A deň za dňom sa nanovo pýtať: naozaj to potrebujem? Alebo: Môžem si kúpiť aj verziu šetrnú voči životnému prostrediu? Už malé kroky a rituály dokážu každodenný nákup zmeniť na menej energeticky­ náročný. Že je to nutné a že záleží na každom jednom z nás, ukazujú čísla. Každý Slovák vytvorí v priemere 330 kilogramov odpadu za rok, iba 8 % sa zrecykluje. Zvyšok končí na skládkach alebo sa spaľuje. Ale čo ak by každý z nás prispel k zníženiu tejto neuveriteľnej masy odpadu?

Vyprodukovať o pár kíl odpadu na hlavu na rok menej by na začiatok stačilo. Zvyšok už príde sám. Pretože udržateľné nakupovanie funguje samé od seba, ak sme s ním začali vážne. A ani sa nemusíme úplne zbaviť odpadu, ale ho aspoň vedome zredukovať. Aj keď vystačiť si takmer úplne bez balení, plastov a podobne, to sa dá.

Potvrdila to aj jedna Rakušanka. Po tom, ako videla filmový dokument, ktorý ju vyburcoval, už nechcela byť súčasťou konzumnej spoločnosti. Za jeden rok Annemarie Miesbauerová dokázala nevyprodukovať viac odpadu, ako sa zmestí do jedného 1,5-litrového zaváraninového pohára. Od 1. januára do 31. decembra 2016. Vo veľkomeste, ako je Viedeň. Z presvedčenia a so silou vôle. Svoje skúsenosti spísala vo svojom blogu, kde dávala a stále dáva tipy na udržateľný život. Ale čo na konci projektu v skončilo pohári? „Polovicu tvoria určite lieky, bohužiaľ som bola často chorá a veľa liekov sa balí do plastu,“ tvrdí 27-ročná Annemarie. A zvyšok? „Maličkosti ako účtenky z termopapiera, štítky na kufre alebo iné plastikové fólie a časti obalov, ktoré som kúpila s tovarom z nepozornosti.“

Návod na jarné upratovanie nájdete tu: http://www.activebeauty.sk/sk/navod-redukcia-zivot/

Sklo namiesto plastu

Samozrejme, všetci nedokážeme alebo nechceme viesť život takmer bez odpadu. Na to nás má každodenná rutina pevne pod kontrolou. Návykov a komfortu sa zbavíme len ťažko. Projekt „Jeden rok v pohári“ ale ukazuje, že sa to dá. A že existujú nespočetné možnosti, ako dbať pri nákupoch na trvalú udržateľnosť. Annemarie Miesbauerová radí, aby ste na to šli pomaly. „Inak vás rýchlo pohltia všetky tie veci, ktoré sú zabalené v odpade a opäť sa necháte rýchlo odradiť.“ Choďte na to pomaly. To napríklad znamená, že pri ďalšom nákupe v supermarkete si so sebou vezmete vlastné vrecko na viac použití. Premyslíte si: Aké výrobky často používam? Existujú k nim alternatívy bez odpadu? Doprajte si dostatok času, aby ste hodili očkom po baleniach a spýtali sa: Ktoré sú aspoň recyklovateľné?

Ak siahnete vždy a všade tam, kde je to možné, po skle a nie po plaste, spravíte toho dosť. Nápoje, nátierky, jogurty, kečupy – veľa výrobkov je v sklených nádobách. Namiesto baleného ovocia, zeleniny, syrov a mäsa kupujte výrobky čerstvé a prenášajte ich v prinesených košíkoch, nákupných taškách a škatuliach.

Má to pozitívny vedľajší účinok, že automaticky nakupujete regionálnejšie. Výrobky bez obalu nájdete predovšetkým na trhoch, ale aj v bezobalových predajniach. Opäť nadobudnete k potravinám vzťah, pretože budete vedieť, odkiaľ pochádzajú. Žijete spoločne s ročnými obdobiami, varíte čerstvo a bez mnohých prídavných látok. To môže Annemarie Miesbauerová iba potvrdiť: „Totálne som zmenila postoj k svojmu zdraviu. Ak si v decembri nekupujem jahody zo Španielska, robím niečo dobré aj pre životné prostredie, aj pre svoje telo.“

Dbajte na fairtrade

Na trhu s drogériou sa dá dosiahnuť udržateľný konzum, prinajmenšom čiastočne. Existujú pleťové krémy a deodoranty v sklených téglikoch, a hrebene a kefy z dreva a prírodných vlasov. Pri holení sa dá zrieknuť jednorazových produktov a kúpiť si vreckovky v kartónovej škatuli a toaletný papier z recyklovaného materiálu. Tekuté mydlá môžete dopĺňať. Môžete používať biologicky rozložiteľné a kompostovateľné produkty, ako napríklad bio vatové tyčinky a tradičné mydlá bez plastového obalu. Udržateľnosť v sebe ale nezahŕňa iba prírodu. Nakupovať udržateľne znamená aj kupovanie produktov, ktoré produkujúcemu človeku umožňujú dobrý život.

Férové podmienky výroby, férové platy, férový obchod. K fair trade štandardom patria napríklad regulované pracovné podmienky alebo zákaz vykorisťovateľskej detskej práce. Náklady na výrobu sa vopred kalkulujú a sú dané minimálne ceny a prémie, ktoré sa dodržiavajú. Farmárske rodiny, prípadne zamestnanci na plantážach rozhodujú demokraticky o tom, do akých sociálnych, ekologických alebo obchodných projektov tieto prémie poputujú. Na konci nedokážete, ako to už v živote chodí, tieto veci od seba odlúčiť. Ak sa darí životnému prostrediu, darí sa aj človeku. Ak sa darí konzumentom, sú pripravení zaplatiť férové ceny. Ak sa darí producentom, do regálov sa dostanú kvalitné a udržateľné výrobky. Ak sú výrobky vyrobené s ohľadom na zachovanie zdrojov, profituje životné prostredie. A tak ďalej.

Pritom vyjde najavo: ak nakupujete udržateľne, žijete uvedomelejšie. Pýtate sa, ako svojím konzumným správaním ovplyvňujete svet a životné prostredie. „Dnes pri nákupoch reflektujem a rozmyslím si: naozaj to potrebujem?“ hovorí Annemarie Miesbauerová. „Automaticky som tak o niečo viac obmedzená, ale príjemným spôsobom.“

Colin Beavan, autor knihy „Všetko eko“

»Je mrhanie surovinami znakom pre mrhanie životom?«

Ide o rutinu

Ak k tomu pristupujete krok za krokom, čoskoro sa dostanete do potrebnej rutiny. Mnohé veci pochopiteľne zdoláte jednoducho, iné sú ­výzvou. Isté ale je, že ak chcete nakupovať udržateľne, musíte si nákup dobre naplánovať. Musíte si brať dostatok nádob. Musíte vedieť, kde čo dostanete. A musíte sa vedieť zriecť. Ale z toho si vlastne nič nerobíte, ako vie aj Annemarie Miesbauerová: „Áno, človek sa určitých vecí zrieka. Ale nepociťujete to tak. Z dlhodobého hľadiska má moje konanie pozitívne následky, ktoré sú omnoho dôležitejšie ako krátkodobý pôžitok.“

Zhrnutie: 5 tipov pre udržateľné nakupovanie

  1. Vezmite si na nákupy vlastnú tašku.
  2. Kupujte len to, čo naozaj potrebujete.
  3. Kupujte čerstvé potraviny namiesto balených.
  4. Ak sa nedá vyhnúť baleniam, siahnite po recyklovateľných alternatívach (sklo namiesto plastu).
  5. Uprednostňujte verzie šetrné voči životnému prostrediu.
Hore
OKViac informácií