Menu

Viete improvizovať?

Nie vždy beží všetko podľa plánu. Tu pomôže umenie improvizácie.

Home » Život » Viete improvizovať? - 02.2017

Náš svet obývajú plánovači. Improvizácia bola degradovaná na opravnú metódu. V tom jej však krivdíme. Je umením, ktoré nám môže otvoriť úplne nové cesty.

Plánujeme radi. Aspoň väčšina z nás. Plánujeme všetko. Aspoň mnohí z nás. Plánujeme, prečo a kde sa stretneme s priateľmi, kedy a ako strávime romantický večer s partnerom, s kým a s koľkými ľuďmi oslávime narodeniny a odkiaľ a čo pripravíme na prezentáciu pred dôležitým klientom. Plánujeme dovolenku, kariéru, založenie rodiny, počet detí a čo budeme robiť na dôchodku. Plánujeme zdravšie žiť, mať kondíciu a zmeniť sa. Plánujeme, kde chceme byť o päť, desať, pätnásť rokov. V krátkosti povedané, plánujeme svoju budúcnosť. Predstavujeme si ju. Uvažujeme, ako môžeme dosiahnuť svoje ciele. Robíme si zoznamy. Diagramy. Tabuľky. Vedieme si To-Do zoznamy. Všetko si značíme do kalendára. Až kým sa niečo nestane. Niečo neočakávané. Nejaké prekvapenie. Čosi, čo sme neplánovali. Príde z ničoho nič, spraví nám škrt cez vízie budúcnosti a zavedie nás na chodníčky, ktorými sme vlastne nechceli ísť. Hmm. Čo teraz? Radšej sa spýtajme tých, ktorí neplánujú.

Neplánovať – ako sa to dá?

Žijú zo dňa na deň, z ruky do úst. Nastavia sa na situácie, až keď nastanú. Sú flexibilní, všetkému otvorení a voľní. Aspoň tak vidia samých seba. Pre tých, ktorí veria, že svoj život majú pevne pod kontrolou, to znie ako Kneippova kúra pre život. Neustále medzi studeným a teplým, neustále medzi všetkými možnosťami. Hmm. Čo teraz? Radšej hľadajte zlatý stred.

Ako spieval už John Lennon v piesni „Beautiful Boy (Darling Boy)“: „Life is what happens to you while you’re busy making other plans.“ Život je to, čo sa ti prihodí, zatiaľ čo ty si robíš iné plány. Teraz môžete, samozrejme, vyskúšať, aké je nemať plány. Žiť úplne vedome pre túto chvíľu, práve tu a teraz. Nech k nám všetko príde samo, nemyslieť chvíľu na budúcnosť. Tak zabránime tomu, aby nám niečo nevyšlo podľa našich predstáv. Koniec koncov, nič sme neplánovali. Ale to je kvázi nemožné. Pretože každý človek rozmýšľa nad tým, čo bude ďalej. Každý má v hlave nejakú predstavu. A každý z nás posúva svoj život, niekedy aj nevedome, smerom, ktorý je preňho ten správny. Prekvapenia prichádzajú samy a vyhýbame sa im len neradi. Vzpierať sa proti nim nás neposunie ďalej a veci sa neodstanú. Ale s takými prekvapeniami sa môžeme naučiť zaobchádzať, a aby nás nevyviedli z rovnováhy, reagovať na ne čo najrýchlejšie. Takže? Čo to teraz znamená? Žiadne starosti, je to niečo dobré.

Príprava je všetko

Improvizácia, to je slovo plné dobrodružstva a veštieb. Pôvod má v latinskom „improvisus“, čo znamená „nepredpokladané“. Ten, kto improvizuje, môže vzbudiť dojem, že sa životom pretĺka, je v podstate nepripravený a v mnohých veciach dokonca nekompetentný. Ale nie je to tak.

Predstavme si napríklad, že musíme mať prezentáciu pred dôležitým zákazníkom. Ale potom zrazu, prekvapenie. Laptop štrajkuje. A všetko, čo sme spracovali a pekne si nachystali, je vnútri. Dobre a úspešne improvizovať v takejto situácii vieme len vtedy, ak sme sa dobre pripravili. Ak nespanikárime, ostaneme pokojní a dokonca povieme nejaký žart, situáciu to uvoľní. Ak sa obzrieme, pohľadáme alternatívy a spoznáme príležitosti, siahneme po fixke a kúsku papiera, načrtneme tabuľky a diagramy. Čísla a fakty máme v hlave, a tak je improvizovaná prezentácia úspešná. O čo lepšie sa pripravíme, o to menej musíme neskôr improvizovať. Zatiaľ to dáva logiku. Takže nepredpokladané nie je tak celkom nepredpokladané. Možno sa to nedá naplánovať, ale vziať do úvahy áno.

Winston Churchill, bývalý premiér

“Najviac prípravy ma vždy stoja moje spontánne, improvizované reči.“

Vziať niečo do úvahy je možno ešte náročnejšie ako niečo naplánovať. Mali by sme mať v merku všetky možnosti, musíme si v hlave prehrať rôzne scenáre, premyslieť, ako by sme v tej ktorej situácii reagovali. Ak napríklad naša babysitterka práve nemá čas alebo nám na dovolenke každý deň prší. Ak nám pes zožerie dôležité podklady alebo máme zrazu okno. Ak štrajkuje technika alebo ak nás kolega zneistí hlúpymi poznámkami. S takým génom proroka sa v podstate nemôže nič pokaziť. V podstate. Pretože na prekvapení je prirodzené, že príde neočakávane. Také niečo už rozhodlo viaceré vojny. Hmm. Čo teraz? Predsa improvizovať!

Žiadne potenie, žiadne vrásky. Žiadne koktanie, žiadna neistota. Sebavedomé vystupovanie je rozhodujúce. Stáť vyrovnane, vypnúť hruď, hlavu hore, úsmev na tvári, ostať v pohode, nevyhýbať sa pýtavým pohľadom, hľadať alternatívy a jednoducho pokračovať. Gestika a mimika ovplyvňujú pocity. To znamená, že ak sa tvárite sebavedomo, tak sa na takú aj zmeníte.

Zostaňte v pokoji

Ak musíte improvizovať, pozrite sa radšej na prsty hercom. Na ich mimiku. Na držanie tela. Reč tela. Ako dokážu zabávať publikum aj bez predloženého textu. Aj keď sa snažia predstihnúť výkonom jeden druhého, sú sústredení, pozorne si načúvajú, spolupracujú, spoznávajú a využívajú príležitosti, reagujú spontánne, sú flexibilní a spoliehajú sa na svoju intuíciu. Niektorí ľudia sa s týmito schopnosťami už narodili, všetci ostatní si ich musia nacvičiť. Na prvom mieste platí: zachovajte pokoj. Zhlboka sa nadýchnite.

Ak je to možné, zavrite oči. Pomaly rátajte do troch. A povedzte si: je jedno, čo sa stane, nie je to také zlé, zvládnem to. Tak sa upokojíte, zachováte si chladnú hlavu, môžete pohľadať nejaké riešenie a dokončiť to najlepšie, ako len viete. Ak sa nám do cesty pripletie nejaké prekvapenie, nemusí to byť vždy zlé. Môžeme objaviť niečo nové, rozšíriť si obzory. A ktovie, možno sa nám nová cesta tak zapáči, že na tú pôvodnú zabudneme a budeme sa držať tej novej. Že zabudneme na to, čo bolo, stanovíme si nové ciele a nebudeme sa viac obzerať dozadu. Rozvod alebo výpoveď nás môže na začiatku vyviesť z miery, neskôr je to často to najlepšie, čo sa nám mohlo stať. Pri všetkých tých malinkých prekvapeniach života sa majú veci trochu inak. Nová cesta sa môže často skončiť v slepej uličke. Hmm. Čo teraz? Nájdite tak rýchlo, ako je možné, cestu do cieľa.

Byť rýchla vďaka príležitosti

Na to, aby ste boli rýchla, musíte príležitosť vôbec rozpoznať. Rýchlo myslieť, kombinovať, improvizovať. Tieto tri činnosti patria k sebe. Tréningový plán pre väčšiu spontánnosť sa dá zostaviť ľahko. Nerobte veci vždy tak, ako ste zvyknutí. Vyskúšajte novoty. Choďte po iných cestách. Zámerne a kontrolovane prerušte návyky. Vychutnajte si danú chvíľu. Z času na čas spravte niečo bláznivé. Rozhodujte sa podľa intuície. Tak si zvyknete na to, že ju budete používať. Aj rozpoznanie príležitostí je otázkou cviku. Buďte pozorná. Meňte perspektívu. Pozorujte veci inak.

Niektoré príležitosti skočia človeku rovno do náručia, iné sa schovávajú. Ale nájdete ich všade, v zlých správach dokonca ľahšie ako tam, kde všetko kričí hurá. Príležitosti sú tu, aj keď sedíte na nudnej porade alebo vám pred nosom utečie autobus. Spoznáte ich, keď kamarátka v poslednej minúte odvolá stretnutie alebo keď máte pocit, že sa vám rúca svet. Každá situácia v živote je tým, čo z nej spravíme my. Vždy sa nájdu alternatívy. Niekedy sa ukážu dokonca ako tie lepšie možnosti. Pozerajte sa dôkladne. Dobre načúvajte. Buďte optimistickí. To najlepšie sa nám nestane len tak, môžeme to docieliť len z toho, čo sa nám prihodí. Prekvapenie potom nie je nič iné ako výzva. Možnosť myslieť až za roh. A precvičiť si improvizáciu.

5 krokov k improvizácii

  • Neočakávané je spojencom improvizácie. Bez toho improvizácia nie je potrebná.
  • Prekvapenie je štartovným výstrelom pre improvizáciu. Z neho pochádza inšpirácia.
  • Pokoj je kostým improvizácie. Prezlieka chaos do šikovnosti.
  • Sebaistota je pri improvizácii kráľovská disciplína. Vďaka nej je možné všetko.
  • Odmena je pre improvizáciu nepoznanou krajinou. Tá otvára nové svety.
Hore
OKViac informácií