Menu

Upcyklovanie v Bangladéši: Nový život pre plastové fľaše

Iniciatíva Rakúšanky Zitty Schnitt

Home » Inšpirácia » Udržateľnosť » Upcyklovanie v Bangladéši: Nový život pre plastové fľaše - 12.2018

Rakúska produktová dizajnérka Zitta Schnitt vycestovala do Bangladéša, aby vďaka upcyklovaniu vdýchla nový život starým plastovým fľašiam.

Bangla Bangla!

Zitta Schnitt stojí uprostred obrovskej haldy odpadu na kraji bangladéšskeho hlavného mesta Dhaka. Nad ňou krúžia stovky supov, zatiaľ čo slnko svieti z jasnej modrej oblohy. Zittino hľadanie v odpadkoch bolo úspešné. V kreatívnom i materiálnom zmysle.

Túto 30-ročnú ženu vždy zaujímali kreatívne procesy – akési pátranie po diere v systéme, ktorá chce byť naplnená. V najlepšom prípade je to nápad, ktorý pomôže zlepšiť situáciu alebo nejaký produkt. Pre Zittu je pracovná úloha jasná: „Rozpoznať možnosť optimalizácie a transformovať tento nápad do hotového riešenia – to je pre mňa na mojej práci dizajnérky to napínavé.“

Vytvoriť niečo, čo chýba. Zittine oči sú stále v pozore, doma v Rakúsku ale najmä, keď ide na cesty. Tie sú dôležité pre inšpiráciu a zmenu perspektívy. „Človek si z ciest vždy niečo zoberie a rozšíri svoj horizont,“ tvrdí. „Často sa musí prispôsobiť rôznym podmienkam. Týmto procesom prispôsobenia človek nachádza inšpiráciu, prijíma iné uhly pohľadu.“

Upcyklovanie PET fliaš

Nápad zhodnotiť staré PET fľaše sa dostal k Zitte už počas školských čias. Vtedy boli koše na školských chodbách preplnené plastovými fľašami. Každý deň sa z automatu vyberali nové fľaše a za rekordne krátky čas sa vyhodili. Na výrobu jedinej PET fľaše potrebujeme tri litre vody – dva litre na produkciu a jeden na naplnenie, a takisto štvrť litra oleja. Zitta bola šokovaná.

„Vtedy ľudia jednorazové výrobky ešte úplne nerešpektovali ako pracovný materiál, dnes je to našťastie inak.“ Dnes sa odpad vníma ako surovina, a myšlienka spraviť zo starého niečo nové sa v mnohých ľuďoch etablovala už dávnejšie. S recyklovaním a upcyklovaním sa kolobeh produktu trochu predĺži. Na halde odpadu v Dhake sa Zitta nachádza na konci takéhoto kolobehu. Ale ako sa tam vlastne dostala?

Prečo Bangladéš?

Na jednom veľtrhu dizajnu vo Frankfurte sa Zitta zoznámila s výkonným riaditeľom organizácie Prokritee, neziskovej a fair trade firmy z Bangladéša. „Prokritee mi bolo hneď sympatické, pretože je sociálnym podnikom, podnikom s ľudskosťou,“ hovorí Zitta. Spoločnosť je otvorená novým výrobkom a nápadom a sama od seba pracuje s upcyklovaním a znižovaním odpadu. „Perfektná zhoda,“ smeje sa Zitta. „Okrem toho je odpadu ako suroviny dostatok.“

Pri ceste do Dhaky a vidieckeho prostredia oblasti Feni mohla Zitta spoznať pracovné podmienky a ľudí stojacich za touto spoločnosťou. „Tu je stredobodom nielen produkcia, ale veľa sa toho robí aj pre pracovníkov,“ vraví. „Udržateľná a lokálna produkcia ako aj sociálne myslenie sú pre ňu dôležité.“ Férový plat, rozvoj a podpora a úcta k ľuďom, formujú pracovný deň. Mnohé z približne 600 pracovníkov sú ženy.

Stretnúť týchto ľudí, môcť sa s nimi porozprávať, vidieť, ako je zostavený dizajnérsky tím a aká tu vládne pracovná atmosféra, bolo pre Zitu predpokladom na dobrú komunikáciu a spoluprácu.

Každý jednotlivec je dôležitý

Spoločne s kreatívnym riaditeľom spoločnosti Prokritee, pánom Dagastirom, sa testovali nové materiály a trénovali remeselné zručnosti žien priamo na mieste. „Bolo pre mňa veľmi napínavé sledovať celý výrobný proces mojich tašiek z PET fliaš,“ vraví dizajnérka. „Od zbierania a umývania fliaš cez strihanie, našitie zipsu a pripevnenie očí až po konečný produkt.  Všetko sa robilo ručne a starostlivo.“

Aj podľa pracovníčok Prokritee sú títo malí plastoví priatelia veselí. Na vývoji prototypu žabky a príšerky sa zabávala obzvlášť Bobbi, jedna mladá matka, ktorá si svojho malého syna berie so sebou do práce.  Príšerka Monster, verzia s červeným zipsom, sa živí odpadom. To je jej prirodzené prostredie. Hladná prestáva byť, len keď ju naplnia. Žabka Froggy, verzia so žltým zipsom, sedáva na kraji vôd znečistených plastom. Takto má každá z nich svoju vlastnú malú biografiu.

Bobbi je očividne pyšná na vykonanú prácu. „Spočiatku bola veľmi ostýchavá,“ hovorí Zitta. „Ale s každou novou úlohou, ktorá sa vyrieši, rastie sebavedomie.“ To pre pracovníčky Prokritee znamená prevzatie stále väčšej zodpovednosti, ale zároveň aj nadobudnutie sebadôvery vo veciach, na ktoré by si možno nikdy netrúfli.

Každý produkt zo Zittinej upcyklovanej kolekcie má svoj osobný príbeh, podobne ako Froggy a Monster. Majú to byť predmety s dlhšou životnosťou, žiadne ďalšie jednorazové produkty. Tak vznikla celá rodina produktov Bangla Bangla, ktorá neustále rastie. Vieme len toľko, že rodina dostane v roku 2019 nový prírastok, sympatického morského živočícha.

O projekte upcyklovania Bangla Bangla

Produkty Zitty Schnitt sú dostupné cez jej webstránku a vo vybraných obchodoch. Všetky produkty sú zhotovené recyklovane, podľa pravidiel fair trade, ručne v Bangladéši. Tašky z PET fliaš vznikli ako Open-Source-Design. Návod na domácu výrobu nájdete na oficiálnej webovej stránke Bangla Bangla.

Viac obrázkov nájdete na Instagrame (bangla_bangla_) alebo na Facebooku (PET Bottle Purse).

 

 

 

Hore
OKViac informácií