Menu

Konzultácia: ústna hygiena

Štyri otázky a štyri odpovede od zubného lekára Gerta Üblaggera.

Home » Život » Konzultácia: ústna hygiena - 10.2016

DDr. Gert Üblagger vysvetľuje, ako sa správne starať o svoje zuby a ako prebieha profesionálne čistenie zubov.

Stačí si zuby čistiť dvakrát denne?
Aj po veľmi dôkladnom vyčistení zubnou kefkou zostane zhruba 30 % zubnej plochy nevyčistenej. To je ideálne prostredie pre množenie baktérií spôsobujúcich zubný kaz. Na vyčistenie ťažko dostupných medzizubných priestorov by sme mali pravidelne používať dentálnu niť alebo medzizubnú kefku v kombinácii s ústnou vodou. O správnom použití je najvhodnejšie informovať sa priamo u zubného lekára. Ak pri použití dentálnej nite alebo čistení zubov dochádza ku krvácaniu ďasien, môže to byť príznakom zápalu ďasien. Riešením tohto problému je v mnohých prípadoch dôkladná ústna hygiena. Ak nepomôže, musíte sa obrátiť na svojho zubného lekára.

jung Frau miot schönen weißen Zähnen

Belosť. Najlepší spôsob, ako ukázať krásne zuby, je srdečný smiech.

Škodí nám fluorid v zubných pastách?
Pri správnom používaní výrobkov ústnej hygieny s obsahom fluoridu sa nemusíte obávať žiadnych nepriaznivých vedľajších účinkov. Obsah fluoridu v zubných pastách je presne stanovený a spravidla veľmi malý. Fluorid sa stará o naše zuby hneď niekoľkými spôsobmi. Zabezpečuje napríklad prenos tvrdiacich minerálov zo slín na zubnú sklovinu. Vďaka tomu sa drobné poškodenia zubnej skloviny dokážu zregenerovať a tým klesá riziko vzniku zubného kazu. Fluorid vytvára na zubnej sklovine ochrannú vrstvu a vďačíme mu aj za to, že baktérie spôsobujúce zubný kaz nenapáchajú v našej ústnej dutine toľko škody.

Ako prebieha profesionálna dentálna hygiena alebo čistenie zubov (PČZ)?
S odolnými bakteriálnymi povlakmi a zafarbením zubov si často neporadí ani tá najsvedomitejšia domáca ústna hygiena. Dentisti preto odporúčajú pravidelnú dentálnu hygienu alebo čistenie zubov (PČZ) u profesionála. Ten s pomocou špeciálnych nástrojov dokáže z vašich zubov odstrániť tvrdé i mäkké povlaky a zafarbenie a vyčistiť medzizubné priestory a ďasnové vačky, teda aj oblasti, s ktorými si pri domácej ústnej hygiene poradíme len ťažko. Pravidelné PČZ navyše predlžuje životnosť mostíkov, koruniek a implantátov. Obzvlášť dôležitá je profesionálna dentálna hygiena pri zvýšenom riziku vzniku zubného kazu, zápale ďasien, používaní zubných náhrad (koruniek, mostíkov, implantátov atď.), zubných strojčekov a pre ľudí s obmedzenou schopnosťou samostatne vykonávať ústnu hygienu, napr. z dôvodu zranenia, opotrebenia kĺbov, imobility alebo neurologických ochorení, akými sú Parkinsonova choroba alebo skleróza multiplex. Ošetrenie trvá približne 30 až 45 minút a je bezbolestné, v najhoršom prípade len trošku nepríjemné.

kleines Mädchen putz sich die Zähne vor dem Spiegel

Naši najmenší. Kto chce mať zdravé zuby, musí sa o ne začať starať čo najskôr.

V akom veku je vhodné začať s čistením zubov?
Mliečne zuby sú veľmi náchylné na vznik zubného kazu. Preto by sme deťom mali už prvé zúbky pravidelne po každom jedle čistiť vodou. Na tento účel existujú špeciálne náplasti na prst alebo malé detské zubné kefky. Najskôr od druhého roku života dieťaťa je vhodné začať používať pri čistení zubov malé množstvo detskej zubnej pasty. Dôležité je, aby sa deti pod vaším dohľadom naučili správne si zuby čistiť, vyplachovať si ústa a vypľúvať. Po tom, čo si deti zuby vyčistia samostatne, by im ich však rodičia v každom prípade ešte mali dočisťovať až do veku, keď sa deti v základnej škole naučia plynulo písať a zdokonalí sa ich jemná motorika.

Odpovede
DDr. Gert Üblagger
Odborný lekár pre ústnu a čeľustnú hygienu v obci Seekirchen am Wallersee

 

Hore
OKViac informácií