Active Beauty
Vazelína: všetko o jej účinkoch a vedľajších účinkoch

Vazelína: všetko o jej účinkoch a vedľajších účinkoch

Už naše staré mamy vedeli, že neexistuje žiadny kozmetický problém, ktorý by vazelína alebo nechtíková vazelína nedokázala zvládnuť. Čo však naše staré mamy nevedeli, je, že používanie tejto ošetrujúcej klasiky nie je celkom bez otáznikov.

Suchá pleť, ktorá sa odlupuje a svrbí, nie je v zime vôbec zriedkavá. Ani popraskané pery či vysušená pokožka na rukách. Svoj lesk v zimnom období často strácajú aj vlasy. Čo pomáha? Zázračné prostriedky, ktoré sú rovnako jednoduché ako účinné a odjakživa patria k štandardnému sortimentu dm predajní: vazelína a nechtíková vazelína.

Aké je zloženie vazelíny?

Čím sa oba spomínané produkty odlišujú? Vazelína vzniká ako odpadový produkt pri ťažbe ropy. Krémy s masťovitým základom obsahujú najmä parafíny. Vazelína sa používa ako základ nechtíkovej vazelíny. Nechtíková vazelína je akoby zmes vazelíny obohatená účinnými látkami, ako napr. včelí vosk, harmanček alebo nechtík lekársky.

Účinky a vedľajšie účinky vazelíny a nechtíkovej vazelíny

Vazelína má mastnú štruktúru, ktorá na pokožke vytvorí hrubú vrstvu. Pokožka bude potom nielen jemná a premastená, ale vďaka tejto hrubej vrstve bude zároveň chránená pred vysúšaním. Strata vlhkosti je práve v zime príčinou mnohých kozmetických problémov. Nechtíková vazelína pôsobí podobne ako vazelína, ale obsahuje okrem toho ešte ďalšie ošetrujúce látky a vitamíny, ktoré pleť cielene povzbudia.

Existujú nejaké zdravotné riziká?

Odhliadnuc od bezproblémovej ropnej bilancie budú stále zaznievať hlasy proti vazelíne a nechtíkovej vazelíne v súvislosti s možnými zdravotnými rizikami. Dôvod: v oboch produktoch by mohol byť zaznamenaný príliš vysoký obsah aromatických uhľovodíkov (skrátene „AUMO“ = aromatických uhľovodíkov z minerálnych olejov), pri ktorých sa nedá vylúčiť karcinogénne riziko.

Toto riziko sa spomína, najmä keď sa aromatické uhľovodíky dostávajú do tela ústami (ako je to napr. pri starostlivosti o pery). To, či sa takéto riziko vzniku rakoviny objavuje aj vtedy, keď sa AUMO dostanú do kontaktu s pokožkou, ešte nebolo celkom objasnené. Dalo by sa však preukázať, že AUMO dokážu prenikať priamo do pokožky, a preto sa zdravotné riziká nedajú vylúčiť.

Ale pozor: riziko vysušenia pokožky pri dlhodobom používaní

Existuje ďalšie riziko: dlhodobejším používaním vazelíny a nechtíkovej vazelíny môže dochádzať k vysúšaniu pleti. Dôvodom je, že si pleť časom privykne na pridávanú tukovú vrstvu a obmedzí tvorbu vlastného kožného tuku. V takom prípade od používania vazelíny či nechtíkovej vazelíny upustite, pretože vaša pokožka stráca prirodzenú obranyschopnosť. Vlhkosť sa potom môže okamžite začať z buniek odparovať, čím sa problém vysúšania, odlupovania či svrbenia odstráni.

Môžem takéto produkty používať napriek tomu i naďalej?

Zdravotné obavy spojené s používaním vazelíny a nechtíkovej vazelíny sa nedajú vylúčiť. Kto sa chce vyhnúť tomuto riziku, môže staviť namiesto toho na vhodnú prírodnú a bio kozmetiku, ktorá účinkuje aj bez ropy. Tomu, kto sa predsa len nechce vzdať používania vazelíny a nechtíkovej vazelíny,  vrelo odporúčame používať ich iba v tých najnutnejších prípadoch. Keď už kvôli ničomu inému, tak kvôli spomínanému vysúšaniu.

Ako pomáha vazelína a nechtíková vazelína v zime

  1. Popraskaná pokožka na rukách a chodidlách

Vysušená pokožka na rukách a chodidlách je žiaľ v zime dosť obvyklý jav. Čo pomáha: naneste poriadnu vrstvu vazelíny alebo nechtíkovej vazelíny, natiahnite si bavlnené ponožky prípadne rukavice a nechajte pôsobiť celú noc.

  1. Slzenie

Ľadový vietor nás ľahko rozplače. Pokožka okolo očí pôsobením vlhka sčervenie a podráždi sa. Tento efekt sa dá zmierniť nanesením tenkej vrstvy vazelíny na postihnuté miesta pred odchodom z domu.

  1. Drsné pery

Pery nedokážu produkovať vlastný tuk, a preto reagujú na vietor a chlad obzvlášť citlivo. Tenká vrstva vazelíny alebo nechtíkovej vazelíny pery okamžite zjemní a zvláčni. Navyše, vďaka takejto mastnej vrstve sa budú vaše pery pri úsmeve lesknúť.

  1. Suché vlasy

Rozlietané vlasy? Rozštiepené končeky? Suchá pokožka hlavy? V zime nič nezvyčajné. Ale aj toto sa dá vyriešiť pomocou čistej vazelíny alebo vazelíny s obsahom nechtíka: jednoducho ich votrite po celej dĺžke vlasov a do pokožky hlavy a problém je vyriešený.

  1. Svrbenie kože na predkolení

K zhrubnutiu pokožky na predkolení dochádza v dôsledku jej odierania oblečením a nedostatočným prísunom vody do buniek. Tento problém môže vyriešiť tenká vrstva vazelíny alebo nechtíkovej vazelíny, ale tie by sa mali používať iba v nutných prípadoch. Tenká pokožka na predkolení si na ich používanie privykne veľmi rýchlo. Radšej ju pravidelne zvlhčujte bežnými hydratačnými prípravkami.

  1. Pekné mihalnice

Mihalnice sú koniec koncov iba chĺpky. A ako také pôsobením chladu a sucha ľahko vypadávajú. Keď si na ne pred odchodom do postele opatrne nanesiete trochu vazelíny, zabránite nielen ich vypadávaniu, ale vyčaríte tým aj pekný žiarivý pohľad.