Menu

Vianoce v Srbsku

Ako oslavujú naši susedia.

Home » Inšpirácia » Cestovanie a cestovné tipy » Vianoce v Srbsku - 11.2018

V Srbsku oslavujú Vianoce trošku inak ako u nás. Nezáleží však na tom, kde na svete sa nachádzame, Vianoce majú všade svoje čaro. Koniec koncov, žiadny iný sviatok nemá rovnako veľký význam pre také veľké množstvo ľudí.

Vianočné zvyky v Srbsku

V tejto balkánskej krajine trvajú oslavy Vianoc štyri týždne. Slávnostné obdobie ortodoxných kresťanov začína 19. decembra, kedy si každá rodina pripomína svojho svätého patróna. 31. decembra deti oslavujú Mikuláša a nasledujúce dva dni prebiehajú novoročné oslavy. Tá najväčšia slávnosť sa koná 6. januára. Po svätej omši sa všetci zhromaždia okolo veľkého ohňa na dvore kostola. Ďalší deň oslavy pokračujú v rodinnom kruhu a 14. januára sa oficiálne vyhlási začiatok nového roku. Vianočné oslavy končia o týždeň neskôr, na sviatok svätého Slawa.

Aj v Srbsku sa jednotlivé vianočné zvyky líšia. „Badnjak“ má však veľký význam takmer v každej rodine. Podľa tradície ide otec rodiny so synmi do lesa, kde vyrúbe mladý dub. Ľudia v mestách si často kupujú zväzok suchých dubových konárov na tržnici. Dub sa pofŕka vínom alebo potrie medom a spáli. Pri tom každý člen rodiny rozbije jeden vlašský orech. Zdravý orech je symbolom roka plného zdravia a blahobytu. Zlý orech symbolizuje ťažký rok.

Vianočné zvyky východnej Európy

Vianočné zvyky naprieč východnou Európou sa veľmi líšia. Najväčšie rozdiely sú v samotných sviatočných dňoch. Kulinárske špeciality jednotlivých krajín vzbudzujú túžbu po objavovaní nových chutí. Viac o Vianociach v Chorvátsku, Českej republike, Maďarsku a ďalších krajinách nájdete tu!

Hore
OKViac informácií