Menu

Vitamín D: podpora imunitného systému

Prečo je vitamín D vlastne hormónom a prečo podporuje náš imunitný systém?

Home » Život » Poradca » Vitamín D: podpora imunitného systému - 11.2020

Prečo je vitamín D vlastne hormónom a prečo pravdepodobne nepomáha v boji proti korone, ale bez neho by náš imunitný systém zlyhal – to vám  prezradíme.

Vitamín D je aktuálne v súvislosti s koronou veľmi žiadaný: podľa jednej nemeckej štúdie by mohol príjem tohto vitamínu zmierniť ťažký priebeh ochorenia. To však nie je úplne správne tvrdenie. Pretože počas štúdie bola u chorých testovaných osôb meraná iba hladina vitamínu D v krvi. Pritom im neboli podané, ale  žiadne preparáty vitamínu D. A tak z údajov nevyplývajú žiadne jednoznačné závery.

 

 

 

Celkovo je výsledok štúdie zlý: neexistujú žiadne jednoznačné štúdie o účinnosti preparátov vitamínu D na imunitný systém, hovorí Dr. Martin Spinka, odborník na tradičnú európsku medicínu a lekár v liečebnom dome Bad Kreuzen. Napriek tomu je vitamín D podľa dánskeho tímu výskumníkov pre obranyschopnosť organizmu nevyhnutný.

Takto pôsobí vitamín D na imunitný systém

Čo už je vedecky potvrdené: vitamín D je dôležitý pre normálne fungujúci imunitný systém. Pretože: ak sa v tele nachádza dostatok vitamínu D, tak je náš imunitný systém schopný výkonu. Vitamín D totižto pozitívne vplýva na makrofágy (fagocyty) a pamäťové bunky imunitného systému, hovorí lekárka pre TČM Dr. Ursula Kaufmann zo Salzburgu. Dánski vedci okrem toho zistili: iba ak sa vitamín D nachádza v dostatočnom množstve, tak sa aktivujú takzvané K-bunky obranyschopnosti organizmu. Tieto rozpoznajú a zlikvidujú bunky napadnuté choroboplodnými zárodkami. Jedná sa o dôležitú funkciu obranyschopnosti organizmu – ak nie najdôležitejšiu. Okrem toho pomáha tento vitamín nášmu telu pri absorpcii kalcia v kostiach a zuboch a dodáva svalovine dostatočné množstvo kalcia.

Takzvaný slnečný vitamín získavame mimochodom prostredníctvom slnka. Respektíve  naše telo si ho v skutočnosti vytvára samo – pomocou slnečného žiarenia. Prečo je to vlastne hormón a nie vitamín? Vitamín D môžeme síce prijať aj potravou, napríklad prostredníctvom mastnej ryby alebo žĺtka, avšak jedlom pokryjeme iba zlomok našej potreby.  Slnko je preto absolútne nevyhnutné. Preto lekári svojim pacientom a pacientkam s nedostatkom vitamínu D radia, aby chodili často von a na slnko. Predovšetkým v zime trpia napriek tomu mnohí z nás nedostatkom, a to cca 80 percent, hovorí Kaufmann. Je to preto, že slnko v chladnom ročnom období svieti kratšie a slabšie. A tým nedopadá dostatok UVB žiarenia na zemský povrch a telo si  nemôže produkovať dostatočné množstvo vitamínu D.

Je teda potrebné v zime dopĺňať vitamín D?

„Nedostatok vitamínu D sa dá zistiť dobre v laboratóriu, bezpečne a rýchlo prostredníctvom odberu krvi a analýzy“, hovorí Dr. Spinka. Pokiaľ netrpíte nedostatkom, nepotrebujete ani v zime užívať žiadne výživové doplnky. Ak však nedostatkom trpíte, postupujú lekári nasledovne: „Merajú a prípadne doplnia a je to vyriešené.“ Dopĺňanie vitamínu D by ste mali v každom prípade konzultovať s vašim lekárom a nejednať svojvoľne. Pretože predávkovanie môže mať negatívny vplyv na obranyschopnosť organizmu.

Aké následky prináša predávkovanie?

Predávkovanie vitamínom D môže podľa netdoktor.at spôsobiť oslabenie imunitného systému. Pretože s úmyslom posilniť svoj imunitný systém, by ste mu v konečnom dôsledku uškodili. Keby ste užívali nadmerné množstvo vitamínu D dlhšiu dobu, mohlo by to viesť aj k poškodeniu obličiek.

Preto by ste v žiadnom prípade nemali obísť konzultáciu s lekárom. Aj preto: že množstvo vitamínu D, ktoré každý z nás potrebuje, sa môže individuálne výrazne odlišovať. Pretože každý z nás ho produkuje v rôznom množstve. To, koľko vitamínu D vyprodukuje vaše telo, závisí od rôznych faktorov – bydlisko, vek a životný štýl sú len tri z nich.

Hore
OKViac informácií