Active Beauty
Vlasový styling: z kučier na rovné a naopak

Ako na to

Vlasový styling: z kučier na rovné a naopak

Z kučier na rovné vlasy

Bez tepla

Ak sú vlasy už prirodzene relatívne rovné, potrebujete len vhodné produkty – od šampónu po oživujúci kondicionér, oba s vyrovnávajúcimi vlastnosťami. Ak máte trochu viac času, môžete vlasy opatrne vyfénovať studeným vzduchom a pritom kefou česať na hladko.

Fén + kefa

Akonáhle je v hre horúčava, nemali by ste zabudnúť na ochranu pred vysokou teplotou. Ako dodatočná pomoc poslúži aj vyrovnávajúci sprej. „Dôležité je nepoužiť priveľké množstvo produktu, lebo to môže spôsobiť rýchle mastenie vlasov,“ varuje dm trénerka kvality Anna Reiterová. Dlhovlasé ženy by mali siahnuť po plochých kefách, na účesy z krátkych vlasov sú vhodné okrúhle kefy. Prameň po prameni obtáčajte opatrne okolo kefy, krátko vyfénujte a následne ťahajte cez štetiny, čím sa vlasy narovnajú. Fén pritom sleduje ten istý pohyb od začiatku až po končeky.

Žehlička na vlasy

Ak sú vlasy trochu vlnité a majú zostať hladké do ďalšieho umývania, odporúčame použiť žehličku na vlasy. Pre skutočne rovnomerný výsledok oddeľujte od seba dosucha vyfénované partie vlasov a pracujte postupne prameň za prameňom zhora nadol. „So správnymi produktmi starostlivosti a stylingovými produktmi, správnym nástrojom využívajúcim teplo a správnou technikou vydrží hladký efekt dlhšie než jeden deň,“ vraví Anna Reiterová.

Permanentné vyrovnanie vlasov

Ak chcete rovné vlasy nosiť dlhšie, môžete si ich dať vyrovnať u kaderníka. Ako dlho tento efekt vydrží, to podľa Anny Reiterovej závisí od toho, ako veľmi boli vlasy predtým zaťažené a aké výrazné sú prirodzené kučery. „V prípade vlasov zafarbených na blond alebo silne chemicky ošetrených v žiadnom prípade neradíme aplikovať permanentné vyrovnanie vlasov.“

Kyslý roztok pre rovné vlasy

Tento roztok zabezpečí vyrovnané pH a narovná tak vonkajšiu šupinatú vrstvu vlasu. Zlepší sa rozčesávanie a vlasy sa budú lesknúť. Vyrobíte ho veľmi jednoducho aj doma. Do 1 litra studenej vody dajte 2 – 3 PL (jablčného) octu, ponorte do nej celé vlasy aj ich končeky a potom pomaly prelejte cez ostatné vlasy a pokožku hlavy. Zľahka vytlačte a vysušte ako zvyčajne.

 

Z rovných vlasov kučery

Zapletené a zakrútené

Na dosiahnutie kučeravých vlasov nemusíte bezpodmienečne použiť kulmu. Ak vlasy po umytí dobre vysušíte opatrným stláčaním v uteráku a necháte ich zľahka preschnúť, môžete ich následne pozapletať a vysušiť fénom na nižšom stupni. Počet vrkôčikov závisí od toho, aké veľké majú byť hotové kučery. Vysušené vrkôčiky uvoľnite, rozpleťte prstami a zafixujte lakom na vlasy. Túto metódu môžete s malou obmenou použiť aj na kratšie vlasy. Vlasy vysušené uterákom pozakrúcajte a popripínajte vlásenkami. Takisto vysušte fénom alebo nechajte vyschnúť voľne na vzduchu, uvoľnite a zľahka rozstrapaťte prstami.

Kulma alebo žehlička

Čo to len môže byť? Perfektné plážové vlny sa najlepšie vydaria pomocou okrúhlej kulmy. Ak si želáte pôvabné kučery, siahnite po hrubšej kulme. Pre kučery v podobe vývrtky na víno musí byť kulma zasa obzvlášť tenká. Aj v tomto prípade najprv naneste ochranný prostriedok pred vysokou teplotou. Vlasy rozdeľte do jednotlivých prameňov a natočte na kulmu. Podržte asi 5 sekúnd. Na záver zafixujte lakom na vlasy. Aby kučery držali aj na ďalší deň, nečešte ich kefou, ale v prípade potreby len tvar opatrne upravte hrebeňom.

Trvalá ondulácia

Ak by ste chceli kučeravé alebo vlnité vlasy na dlhšiu dobu, nechajte si u kaderníka urobiť trvalú onduláciu. Nebojte sa, dnes už nemá nič spoločné s tou z 80. rokov, ale už dávno ide s dobou. „Namiesto celkom drobných kučier sa teraz robia ľahké vlny,“ vraví Anna Reiterová. „Aj v prípade preparátov sa toho veľa zmenilo, sú šetrnejšie ako kedysi.“ Ak máte rozštiepené alebo zosvetlené vlasy, mali by ste sa trvalej ondulácii vyhnúť. A nakoniec platí rovnako ako kedysi: ošetrovať, ošetrovať, ošetrovať. Veľa vlhkosti a pravidelné aplikovanie masiek na vlasy je v tomto prípade povinné.

Ľanové semienka pre kučeravé vlasy

Prírodný stylingový produkt pre kučeravé vlasy sa dá ľahko vyrobiť z ľanových semienok aj doma. Do 500 ml vody dáme 20 gramov ľanových semienok, privedieme do varu a 5 minút necháme variť pri strednej teplote, kým masa nebude mať konzistenciu podobnú vaječnému bielku. Vylejeme do sitka a tekutinu zachytíme do nádoby. Teraz by mala byť o niečo hustejšia. Vmiešame do nej 1/2 ČL medu a naplníme do fľaše. Zo vzniknutého stylingového gélu po umytí vlasov odoberte množstvo vo veľkosti lieskovca až vlašského orecha podľa dĺžky vlasov a vmasírujte do vlhkých vlasov. Vlasy následne vyfénujte dosucha difuzérom.