Menu

Voľné radikály: čo pomôže pokožke?

Čo pomáha proti voľným radikálom? Okrem iného aj krém s obsahom vitamínu C z dm.

Home » Krása » Pokožka » Voľné radikály: čo pomôže pokožke? - 01.2021

Séra, krémy či pleťové masky: dm ponúka stále viac prípravkov na starostlivosť o pokožku, ktoré obsahujú vitamín C. Niet divu, vďaka nášmu modernému spôsobu života sa voľné radikály stávajú čoraz agresívnejšie a samotná pokožka s takýmto poškodzovaním buniek dokáže len ťažko bojovať!

Voľné radikály poškodzujú kožné bunky. Pleti spôsobujú stratu žiarivosti a predčasné starnutie, čo vedie k vzniku vrások. To sme už niekde počuli. Stále si to však celé nevieme úplne predstaviť. Dôvod: škody, ktoré páchajú radikály, sú voľným okom viditeľné v každodennom živote len zriedka – napríklad po rozkrojení jablka alebo avokáda.

Čo vlastne sú voľné radikály?

Čerstvo nakrájané jablká a avokádo vyzerajú šťavnato a majú zdravú zelenkastú farbu. Keď ich však necháme niekoľko minút na vzduchu, ich vizuál sa zmení: na povrchu zhnednú a zošúveria sa. O to sa postarali voľné radikály.

Voľné radikály sú vysoko reaktívne molekuly kyslíka a v našom organizme sú neustále prítomné. Sú to vlastne molekuly, ktoré majú aspoň jeden nespárený elektrón a keďže im elektrón chýba, reagujú s elektrónom najbližšej molekuly. Výsledkom je, že ho vytrhnú alebo sa k nemu pridajú. Ich prácu je dobre vidieť na rozkrojenom jablku či avokáde: postihnuté bunky sú poškodené, nestabilné a niekedy úplne odumrú.

Ako pôsobia voľné radikály na pokožku?

Kožné bunky, ktoré sú napádané voľnými radikálmi, strácajú schopnosť regenerácie, produkujú menej kolagénu a celkovo slabnú. Takzvaný oxidačný stres sa prejavuje aj na vzhľade pokožky. Dlhodobé nadmerné pôsobenie voľných radikálov spôsobuje zápalové reakcie, vedie k poškodeniu pleti, ale aj k jej vysušovaniu a predovšetkým k predčasnému starnutiu pokožky (vrásky, pigmentové škvrny, strata pružnosti).

Prečo vznikajú voľné radikály?

Voľné radikály sú vedľajším produktom pri rôznych metabolických procesoch v našom organizme. No naša pokožka je tiež vystavená tzv. exogénnym radikálom, ktoré sa do organizmu dostanú z vonkajšieho prostredia. Napríklad UV žiareniu, smogu či prachu sme vystavení takmer každý deň.

Telo vo všeobecnosti nie je vydané na milosť a nemilosť voľným radikálom bez možnosti obrany. Vitamín C alebo samotný telom produkovaný koenzým Q10 pomáhajú bunkám odvrátiť oxidačné útoky. Táto ochrana však nie je bezhraničná. Čím sme starší, tým je naše telo menej schopné brániť sa. Oxidačné procesy ako dôsledok znečistenia životného prostredia môžu naše telo naozaj ochromiť.

Vitamín C a spol: čo pomáha v boji proti oxidačnému stresu?

Antioxidačnú ochranu môžeme dodať telu predovšetkým vo forme vitamínu C ako aj vitamínu E a zinku. Títo siláci dokážu zneškodniť voľné radikály tým, že im chýbajúci elektrón poskytujú takmer dobrovoľne a bránia tak ich reaktivite.

Pre nás to znamená nasledovné: ak telu dodávame dostatočné množstvo vitamínov prostredníctvom zdravej výživy a životného štýlu, sme síce dobre vyzbrojení, bohužiaľ však nie úplne chránení. Vitamín C sa v tele rýchlo metabolizuje, avšak jeho prebytočné množstvá sa z tela vylučujú pomerne rýchlo, preto je nutné ho pravidelne dopĺňať.

Krémy a séra s obsahom vitamínu C: ako pôsobia?

Na boj s oxidačným stresom využíva telo zásoby vitamínov, napr. na imunitnú obranu, hojenie rán a podobne. Chrániť pokožku však nie je pre telo vždy prvoradé.

Ak teda chcete vašu pokožku pred pôsobením voľných radikálov patrične ochrániť, stavte na istotu. Zabezpečte telo nielen zvnútra, čiže dostatočným prísunom vitamínov, ale aj zvonku. Účinnými zbraňami sú produkty obsahujúce vitamín C, E, zinok a koenzým Q10.

Oxidačný stres: čo by sme ešte mohli spraviť?

Cielené antioxidačné aktivity pomáhajú odrážať útoky voľných radikálov na bunky a spevňovať pokožku. Najlepšou ochranou však je nenechať voľné radikály premnožiť sa. Konkrétne to znamená: pravidelná ochrana pred UV žiarením a zdravý životný štýl nedávajú voľným radikálom žiadnu šancu škodiť. Vyhýbajte sa škodlivým látkam ako je nikotín, snažte sa čo najviac vyhnúť smogu a prachu, doprajte telu dostatok oddychu a relaxu, vychutnávajte si pohyb na čerstvom vzduchu. A hlavne: nestresujte sa. Stres je iba zbytočnou živnou pôdou pre voľné radikály.

Hore
OKViac informácií