Menu

Všestranný talent rumanček hojí a skrášľuje

Rumanček sa považuje za rastlinu pre ženy a deti. Jeho kvety sa dajú jednoducho spracovať.

Home » Život » Všestranný talent rumanček hojí a skrášľuje - 05.2019

Pozná ho každé dieťa, kvietok s drobnými bielymi lupienkami, žltou hlávkou a ovocnou, balzamovou vôňou. Rumanček je stará európska liečivá rastlina, ktorá býva často podceňovaná, ak sa s ňou nezaoberáte podrobnejšie. „Aj ja som potrebovala istý čas na to, aby som sa k nej vrátila,“ vraví Valerie Jarolimová, certifikovaná diplomovaná pedagogička zaoberajúca sa bylinkami z Horného Rakúska. No medzičasom často znovuobjavenú rastlinu používa, predovšetkým na výrobu prírodnej kozmetiky.

Rumanček na všetko

Nežnej rastlinke sa pripisujú mnohé pozitívne vlastnosti. Rumanček okrem iného pôsobí protizápalovo, hojí rany, uvoľňuje kŕče, dezinfikuje a má antibakteriálne účinky. Podporuje prekrvenie a hojí rany. Pri ťažkostiach ako bolesti hrdla či zubov sa tiež odporúča, takisto pri prechladnutí a nádche. Celé podbrušie, od žalúdka až po črevo, reaguje na rumanček. A prospieva aj nečistej, podráždenej pokožke či pokožke postihnutej akné.

„Rumanček je všeliek na žalúdok, črevá, mechúr, hltan, pokožku a takisto pri nepokojnom duchu,“ vymenúva Monika Kronsteinerová, pedagogička zaoberajúca sa bylinkami v 1. centre tradičnej európskej medicíny v hornorakúskej obci Bad Kreuzen. Všestranne sa dá použiť rumančekový zábal, napríklad pri nevoľnosti v bruchu a pri pocite plnosti alebo pri bolestiach uší a zubov.

Liečivá bylinka rumanček pre ženy a deti

Jeho botanické druhové názvy – „Matricaria chamomilla“ alebo aj „Matricaria recutita“ – nepochádzajú len tak z ničoho: matrix znamená po latinsky maternica. „Rumanček má ochrannú podstatu, otepľuje a otvára ženské srdcia. Skutočne sme ukrytí v matersky chrániacej skrýši, keď ho používame,“ vraví Kronsteinerová.

Rumanček pôsobí konkrétne upokojujúco, napríklad počas menštruácie ako zábal alebo v podobe čaju. Okrem toho sa smie ako jedna z mála rastlín používať v tehotenstve a v čase dojčenia, tiež ako vylúhovaný čaj. Je tiež jednou z prvých liečivých rastlín, ktoré sa používajú u malých detí, a síce nielen ako uvoľňujúci čaj, ale aj ako éterický olej, zmiešaný s prírodným rastlinným olejom, lisovaným za studena. „Tento detský olej pomáha cítiť sa bezpečne, vnútorne sa uvoľniť a vedieť byť so sebou samým,“ vysvetľuje Kronsteinerová.

Woman on a field holding bunch of picked chamomiles, partial view

Všestranne použiteľný

Aj v prírodnej kozmetike či pri wellness ošetrovaní sa rumanček dobre uplatňuje. Mnoho si môžete celkom jednoducho vyrobiť sami. Potrebujete na to len čerstvé alebo sušené kvietky rumančeka. Nazbierať ich sama však vôbec nie je také jednoduché. „Kedysi bol rumanček dôležitou sprievodnou rastlinou podporujúcou rast obilia a bolo možné nájsť ho na obilných poliach,“ objasňuje Valerie Jarolimová. Dnes sa proti burine bojuje chemicky. Ak predsa len ešte objavíte nejaké kvietky rumančeka, mali by ste ich zbierať, len ak ide o biologicky prevádzkované hospodárstvo.

Častejšie túto rastlinu nájdete na stráňach či na kraji ciest. Mali by ste zvážiť, že sa v nej mohli uložiť výfukové plyny a jedy z okolia.

V každom prípade, len rumanček pravý obsahuje dobre pôsobiace účinné látky. Dá sa ľahko zameniť s inými druhmi ako rumanom roľným alebo rumančekom bez vône či nepravým rumančekom. Použiť ich vraj síce nie je nebezpečné, ale ani účinné a mohlo by dokonca dôjsť k podráždeniu. Rumanček pravý spoznáte podľa dutého kvetného lôžka. Stačí rozdeliť hlavičku kvietka nožom. Ak v nej nie je žiadna dreň, tak ide o rumanček pravý. Vonkoncom to nie je ľahké cvičenie, ani pre botanikov.

Vysaďte si rumanček

Alebo si ho jednoducho vysaďte sami. Stačí na to balkónový alebo obyčajný kvetináč, lebo táto liečivá rastlina je veľmi nenáročná. „Zbierať by ste mali rumanček počas slnečných dní, keď sú kvietky pekne otvorené,“ odporúča Kronsteinerová. Odtrhávať jednotlivé hlavičky kvetov je detailná práca.

Prirodzene, jednoduchšie je kúpiť kvety hotové vysušené. Rastliny, ktoré dostať v lekárňach, sú testované na obsah účinných látok. Podliehajú zákonu o liečivách. Kvietky rumančeka z bioobchodu spadajú pod zákon o potravinách, obsah účinných látok sa nekontroluje. Zato sú často dostať v biokvalite. Každý sa musí rozhodnúť sám, čo je mu milšie. Všetky kvietky však majú spoločnú nádhernú vôňu detstva.

Prírodná starostlivosť a wellness s rumančekom

Chamomile flowers in a tea pot

Rumančekový pleťový olej (olejový extrakt):

Recept. Sušené alebo doma vypestované čerstvé rumančekové kvietky necháme niekoľko týždňov lúhovať v rastlinnom oleji lisovanom za studena. Vhodný je na to olivový, jojobový a mandľový olej. Prefiltrujeme a vlastnoručne vyrobený pleťový olej je hotový.

Pôsobenie. Prospieva predovšetkým stresovanej, podráždenej, začervenanej alebo šupinatej pokožke a podnecuje regeneráciu tkanív. Upokojuje svrbenie a hojí rany.

Použitie. Naneste podľa potreby na postihnuté miesta na pokožke. Alebo vmasírujte priamo po sprchovaní do ešte vlhkej pokožky.

Parný kúpeľ tváre:

Recept. Jednu až dve hrste rumančekových kvetov zalejeme vriacou vodou. Prikryté necháme lúhovať štvrť hodiny. Zriedime s ďalším litrom horúcej vody.

Pôsobenie. Otvára póry, stimuluje prekrvenie a pôsobí dezinfekčne a antibakteriálne. Podporuje liečbu pri prechladnutí, zápaloch vedľajších dutín, nádche a kašli. Vďaka vysušujúcemu pôsobeniu pomáha proti nečistej pleti, akné, vyrážkam a mastnej pokožke.

Použitie. Ako pri inhalovaní držte hlavu nad hrncom s tekutinou, prehoďte si cez hlavu uterák a zhlboka sa nadychujte a vydychujte.

Rumančeková masť:

Recept. Základom je doma vyrobený rumančekový pleťový olej (olejový extrakt). Zmiešame ho s nejakým konzistentným prostriedkom, napríklad kakaovým maslom či včelím voskom.

Pôsobenie. Upokojuje a ochraňuje pokožku. Pri nízkych teplotách ju možno použiť ako balzam proti chladu.

Použitie. Nanesieme na vysušené alebo studenému vzduchu vystavené miesta na pokožke.

Prísada do kúpeľa:

Recept. Jednu až dve hrste rumančekových kvietkov zalejeme vriacou vodou. Necháme lúhovať 15 minút.

Pôsobenie. Upokojuje a zjemňuje podráždenú, nečistú pokožku.

Použitie. Prísadu do kúpeľa vlejeme do vody na kúpanie. V prípade potreby precedíme, aby vo vode neplávali kvietky.

Detský masážny olej:

Recept. Pripravuje sa rovnako ako rumančekový pleťový olej.

Pôsobenie. Má upokojujúce účinky pri bolestiach bruška.

Použitie. Jemne vmasírujeme do pokožky na brušku.

Rumančeková pleťová voda:

Recept. Odoberieme za hlt rumančekového čaju.

Pôsobenie. Osviežuje, čistí a rozjasňuje pleť.

Použitie. Studený rumančekový čaj večer zľahka nanesieme na pokožku pomocou vatového tampónu.

Aromaterapia s rumančekom

V roku 2019 bol rumanček združením „Vereinigung für Aromapflege und gewerbliche AromapraktikerInnen“ (VAGA) zvolený za voňavú rastlinu roka. V arómaterapii sa rumanček používa napríklad v podobe parných kúpeľov, olejových zábalov či telových olejov, ktoré sú obohatené éterickým rumančekovým olejom. „Rumanček modrý“ sa používa skôr na telesnej úrovni, napríklad na zapálenú pokožku, pri problémoch s pleťou a na starostlivosť o pokožku. Jeho éterický olej obsahuje okrem iného chamazulén. Modré farbivo vzniká pri destilácii vodnou parou na éterický olej. Kŕče uvoľňujúci „rumanček rímsky“ má iné účinné látky, ktoré pôsobia na tráviace orgány a psychickú úroveň. Odporúča sa napríklad na kŕče v bruchu, menštruačné ťažkosti či problémy s trávením, ale aj keď deti trpia strachom zo straty. aromaspecials.at

O odborníčkach

Valerie Jarolimová je certifikovaná diplomovaná pedagogička zaoberajúca sa bylinkami. Táto agrárna vedkyňa usporadúva workshopy o prírodnej kozmetike a túry za bylinkami a píše svoj blog blattunddorn.at a tiež je hosťujúcou autorkou na activebeauty.at.

Monika Kronsteinerová je pedagogička zaoberajúca sa bylinkami a praktizuje TEH (Tradičné európske liečiteľstvo). V 1. centre tradičnej európskej medicíny v Bad Kreuzene, Horné Rakúsko organizuje sprevádzané túry za bylinkami.

Hore
OKViac informácií