Menu

Konzultácia: vypadávanie vlasov u mužov

4 otázky. A 4 odpovede od všeobecného lekára Dr. Tillmanna Thiela.

Home » Život » Konzultácia: vypadávanie vlasovu mužov - 06.2016

Dr. Tillmann Thiel odpovedá na otázky ohľadom vypadávania vlasov.

Kedy hovoríme o vypadávaní vlasov?

Za vypadávanie vlasov označujeme viditeľné plešinky na hlave – väčšinou v súvislosti s hormonálne podmienenou stratou vlasov, ktorá sa začína na kútoch a vedie až k rozsiahlej lysine. Z toho vyplýva, že zvýšené vypadávanie vlasov môžu spôsobiť aj určité lieky, hormonálne poruchy, rôzne ochorenia, infekcie alebo prejavy nedostatočnej výživy. Vlasy môžu podľa príčiny vypadávať po prameňoch alebo pri dlhšom pôsobení spúšťačov môže dôjsť k trvalému úbytku na hustote vlasov. Na začiatku každého liečenia by sa mala zanalyzovať základná porucha, a ak je možné, tak jej odstránenie.

Ako prídeme príčine na stopu?

Vypadávanie vlasov vzniká najčastejšie vinou zdedenej precitlivenosti určitých miest pokožky na hlave voči mužským sexuálnym hormónom. V rámci ďalších prehliadok sa okrem iného posudzuje typický priebeh vypadávania vlasov, jeho lokalizácia a individuálna kvalita pokožky na hlave. Špeciálne laboratórne testy (krvné hodnoty, hormóny, infekčné hodnoty, hodnoty štítnej žľazy a podobne), počítačom podporované preskúmanie vlasov a vlasových korienkov a podľa potreby aj ďalšie vyšetrenia podložia diagnózu a vedú k prijateľným možnostiam liečby.

junger mann macht sich Sorgen um seine haare

Vypadávanie vlasov. Vypadávanie vlasov môžu spôsobiť aj lieky, hormonálne poruchy alebo nedostatočná výživa.

Aké sú možnosti liečby?

Medikamentózna liečba je predovšetkým o preparátoch na vonkajšie použitie a tabletkách na predpis. V niektorých prípadoch sa vďaka týmto metódam vypadávanie vlasov zastaví. V každom prípade trvá niekoľko mesiacov, kým je účinok rozpoznateľný. Ak však človek liečbu preruší, vypadávanie vlasov sa vráti. Chirurgický zásah je najúspešnejšou metódou na obnovu hrivy. Pri vlasovej transplantácii, čiže nastreľovaní vlasov, sa na lysé miesta transplantujú zdravé vlasy zo záhlavia. Alternatívne sa môžu lysé miesta na pokožke hlavy odstrániť chirurgicky.

Ako presne prebieha transplantácia vlasov?

Vďaka lokálnej anestézii je vlasová transplantácia zakaždým bezbolestná, podľa želania je zákrok možný aj v narkóze. Na začiatku vlasovej transplantácie sa zo záhlavia odoberú vlasové korienky. Tie sa po mikroskopickej príprave vštepujú do vhodných zárezov pomocou mikroinvazívnej techniky. Jazva je spravidla veľmi jemná a dokonca ju nevie rozpoznať ani kaderník. Ihneď po zákroku sa miesto odobratia zakryje začesaním vlasov, čím sa môže po transplantácii nenápadne liečiť. Rast transplantovaných vlasov sa začína približne tri mesiace po transplantácii. Náklady sa začínajú približne na sume 2 000 €.

Odpovedal
Dr. Tillmann Thiel
odborný lekár pre dermatológiu
Lekárske centrum MiraMed Salzburg

 

Mag. Andrea Fallent

Mgr. Andrea Fallent píše pre active beauty od jeho prvého vydania v roku 2003. Oblasti, ktorým sa vyštudovaná veterinárka a žurnalistka venuje, sú zdravie, stravovanie a šport. V spolupráci s medicínskymi expertmi pripravuje rubriku „Opýtali sme sa za vás“, v ktorej sa zaoberá aktuálnymi témami zo sveta zdravia .

Hore
OKViac informácií