Menu

Za zdravie zubov detí zodpovedajú rodičia, nie genetika

So zubnou lekárkou Katkou Bartonkovou o starostlivosti nielen o detské zúbky.

Home » Život » Za zdravie zubov detí zodpovedajú rodičia, nie genetika - 02.2018

ČÍM STE CHCELI BYŤ, KEĎ STE BOLI MALÁ?
Keď som bola malá, chcela som byť baletkou ako moja mama. Alebo krasokorčuliarkou. Otec ma však vždy so smiechom uzemnil, že by sa podo mnou pódium aj ľad polámali, pretože som nikdy nebola drobnej postavy. Odradiť som sa však nenechala. Na strednej škole sme mali tanečnú skupinu, dokonca sme chodili vystupovať do našej družobnej školy na Morave. Všetko to však bola skôr záujmová činnosť.

KEDY VÁM UČAROVALA STOMATOLÓGIA?
Veľmi ma ovplyvnili moje zážitky z ambulancie pani doktorky Laluhovej na Gorkého ulici v Bratislave. Bola to mamina mojej spolužiačky a kamarátky, s ktorou sa stretávam dodnes. Chodila som v tých časoch do škôlky, mala som približne päť rokov. Atmosféra a vôňa ambulancie a laboratória oproti, v ktorom sa vyrábali očné protézy, ma fascinovali.

CHODILI STE K NEJ RADA?
Chodila som tam veľmi rada, a keď mi pani doktorka vyriešila jednu dosť nepríjemnú a bolestivú záležitosť s mliečnym zubom, povedala som si, že aj ja takou raz chcem byť. Vtedy som dostala zatiaľ prvý aj posledný raz injekčnú anestéziu a doteraz si ten divný pocit v ústach pamätám. Ale nič ma nebolelo a bola som jej nesmierne vďačná.

KEDY STE SA PRE MEDICÍNU ROZHODLI DEFINITÍVNE?
Pre medicínu som sa rozhodla na gymnáziu, ale ťahalo ma to aj ku genetike. Keďže som však bola zručné dievča, skúsila som nakoniec stomatológiu a vyšlo to.

AKÉ BOLO ŠTÚDIUM?
Moje štúdium bolo zaujímavé, ale aj tak som si v rámci študentskej vedeckej odbornej činnosti odskočila na katedru biochémie a farmakológie. Vedecký svet ma totiž vždy fascinoval. Spomínané odbory sú predmetom štúdia a skúšok na Lekárskej fakulte a ako študenti sme mali možnosť priamo sa zapojiť do väčšinou už rozbehnutého výskumu a prispieť tak svojou prácou k danému celku. Výsledkom boli celkom úspešné študentské práce v rámci rôznych súťaží. Tematika bola orientovaná na procesy v mozgovej kôre, takže trochu mimo stomatológie. Mama mi však vždy vravievala, aby som sa nezavrela do „labáku“ medzi skúmavky. Tak som začala pracovať s ľuďmi.

VENOVALI STE SA DEŤOM HNEĎ PO ŠKOLE?
Po ukončení štúdia na LF UK v Bratislave som najskôr pracovala na žurnálnom kresle, kde sa kedysi v rámci polikliniky ošetrovali akútni a neobjednaní pacienti. Bola to veľká škola života. A následne v niekoľkých školských a závodných zubných ambulanciách. Na jar 1989 som atestovala. Skúsenosti a poznanie, ktoré som získala v teréne pri práci s deťmi, ale aj dospelými, ma priviedli k tomu, že systematická práca práve s deťmi je pre mňa tým podstatným. Od roku 1996 prevádzkujem zubnú ambulanciu orientovanú najmä na detských pacientov, z ktorých sa rokmi stali dospeláci, a teším sa, že ku mne chodia naďalej aj so svojimi ratolesťami.

AKO SA ZAČALA VAŠA SPOLUPRÁCA NA VESELÝCH ZÚBKOCH?
Veselé zúbky sú moja srdcovka. Keď som dostala ponuku na spoluprácu na tomto projekte, hneď ma to zaujalo. Páčila sa mi myšlienka, krásne ilustrovaná brožúrka pre deti a celkovo prístup k tomu, ako dostať poznatky k rodičom aj mimo ambulancie. S jediným cieľom – naučiť rodičov, prečo sa musia o zúbky svojich detí starať, a zároveň aj čo všetko a ako musia pre ich zdravé zúbky urobiť.

AKÉ JE BYŤ ZÚBKOVOU KRÁĽOVNOU?
Keďže s detskými pacientmi pracujem už veľmi dlho, bola pre mňa táto rola vyústením reálnej úlohy zubárky z reálneho sveta do postavy zúbkovej kráľovnej vo svete rozprávok. V oboch svetoch mám pritom rovnaký zámer, a to naučiť deti a ich rodičov správnym dentálnym hygienickým návykom. A keby sme v tej rozprávke naozaj žili, teda keby som mala tú čarovnú rozprávkovú moc, tak by som každý večer pred zaspávaním všetkým detičkám čarovnou paličkou dočistila zúbky a odstránila tak povlaky z nich. A ešte by som deťom vypláchla celé ústočká, aby spinkali s čistými a lesklými zúbkami a mohli ich tak mať celý život zdravé. A všetky sladkosti, kašičky, mlieka či sladké čajíky, ktoré pijú v postieľkach, by som premenila na čistú vodu.

VIDÍTE NEJAKÝ POSUN OD ROKU 2012, KEĎ SA PROJEKT ZAČAL?
Veselé zúbky určite posunuli problematiku detských zúbkov a starostlivosti o ne vpred. Učia totiž hravou formou, ktorá baví deti aj ich rodičov. Podľa mňa nikdy dovtedy neexistoval projekt, ktorý by sa v tejto problematike dostal tak blízko k rodičom priamo cez ich potomkov. Deti vedia texty pesničiek, ktoré sú detské, ale zároveň obsahujú množstvo návodov, postupov a informácií na tému starostlivosti o zuby. Veľmi často sa stáva, že mi pesničky spievajú priamo v zubárskom kresle. Deti dokonca vedia, že im rodičia majú zúbky každý večer dočisťovať, ak chcú, aby ich mali zdravé. V zúbkových rozprávkach a pesničkách je veľa pravdy a návodov, preto by sa do nich mali rodičia lepšie započúvať.

AKÉ SÚ NAJČASTEJŠIE PROBLÉMY, KEĎ SEDIA V KRESLE DOSPELÍ?
Najväčší problém u dospelých býva strach z bolesti, ktorý vo väčšine prípadov pochádza z predchádzajúcich zážitkov, a to najmä tých z detstva. Našťastie, dnes už lokálna injekčná anestézia nie je problém ani pri bežných konzervatívnych výkonoch, takže aj keď majú strach, postupným, trpezlivým budovaním vzájomnej dôvery sa ho pacienti postupne zbavia.

A AKÉ PROBLÉMY NASTÁVAJÚ, KEĎ SEDIA V KRESLE DETI?
Opäť je to strach. Ale tentoraz strach z neznámeho, v prípade niektorých už, bohužiaľ, aj strach z reálnej bolesti zubov. Injekčná anestézia je u detí väčšinou veľký problém, niekedy sa jej však nedá vyhnúť. Veľmi dôležitá je spolupráca, podpora a nastavenie rodičov k celej problematike ústneho zdravia. To znamená, že ak by sa dostatočne venovali starostlivosti o zuby svojich potomkov, nemuselo by toľko detí sedávať a plakať v zubárskom kresle. Starostlivosť o zuby je totiž vo svojej podstate veľmi nenáročná vec, len si na to treba vyhradiť každý deň pár minút času, a to až do 10. – 12. roka dieťatka. Nenáročná v zmysle dočistenia. Náročná je len v tom, že sú rodičia aj deti unavení, nechce sa im, nemajú čas, zabudli, zaspali a množstvo ďalších výhovoriek.

ČASTO SA STRETÁVATE S TÝM, ŽE RODIČIA STRAŠIA DETI ZUBÁROM?
Úprimne – áno. Mnohokrát je pre rodičov jednoduchšie ukázať na to, že ak máš kaz, bude ti doktorka vŕtať, než si priznať, že svojim deťom zúbky neumývali dostatočne, prípadne vôbec.

ČO RODIČIA POČÚVAJÚ NAJNERADŠEJ?
Neradi počujú, že za zdravie zubov svojich detí zodpovedajú práve oni sami a nie genetika. Stále je bežné, že 8-, 9- či 10-ročné deti sú s hygienou zúbkov odkázané len samy na seba. A mnohokrát aj tie oveľa mladšie. A je na škodu, keď kontrolu čistenia neriešia ešte aj pri 12-ročných deťoch. A keď je problém, rodičia z neho obvinia svoje dieťa, že si zle umýva zuby alebo je veľa sladkostí. Ale kto im tie sladkosti kupuje? Kto im čistenie neskontroluje a zuby nedočistí? Koľko rodičov naučí dieťa používať každodenne napríklad zubnú niť a medzizubnú kefku? Ak používajú rodičia zubnú niť a medzizubnú kefku pravidelne, tak k tomu vedú aj svoje deti. Rodičia sú povinní svojim deťom robiť aj ústnu hygienu osobne a pravidelne. To znamená, že každý deň.

EŠTE SA STÁVA, ŽE SA VÁS DOSPELÍ ALEBO DETI BOJA?
Bohužiaľ, musím skonštatovať, že sú aj komplikované prípady, kde je nevôľa zuby čistiť, ako aj nevôľa chodiť pravidelne na lekárske prehliadky. Potom nečudo, že pri ošetrovaní bolestivých stavov po prebdenej noci dieťa ustráchane kričí a rodič je nervózny, lebo musí ísť do práce. Pokiaľ dokážeme zvládnuť komunikáciu, či už s detským pacientom a jeho rodičmi, alebo aj s dospelými pacientmi, sme na dobrej ceste. Niekedy si budovanie vzájomnej dôvery vyžaduje dlhší čas. Myslím tým mesiace až roky.

POMÁHAJÚ VÁM V PRÁCI NEJAKÝM SPÔSOBOM AJ ZÚBKOVÉ ROZPRÁVKY ČI PESNIČKY?
Áno, sú veľkým prínosom. Mnohí rodičia zvládajú starostlivosť o zúbky svojich detí práve vďaka nim. U mňa je už zaužívaným zvykom, že na prehliadky prídu so svojimi zubnými kefkami a ďalšímí pomôckami a ukážu mi, ako deťom zúbky umývajú. Dokonca aj mnohé detičky slovenských rodičov v zahraničí poznajú a aktívne pozerajú Veselé zúbky.

ČO BY MALI VEDIEŤ VŠETCI DOSPELÍ S OHĽADOM NA SEBA SAMÝCH?
Že aj oni by si mohli z Veselých zúbkov vziať veľmi veľa. A že systematika a pravidelná starostlivosť o zuby prinášajú svoje ovocie. A to najmä zdravé zuby, zdravie a v neposlednom rade aj veľa ušetrených peňazí za menej či viac náročné zubárske úkony.

A ČO BY MALI VEDIEŤ VO VZŤAHU K DEŤOM?
Zodpovednosť za zdravie a stravovací režim detí je len na rodičoch. Majú povinnosť im zúbky každý večer dočisťovať, a to nielen kefkou, ale aj zubnou niťou a neskôr aj medzizubnou kefkou. Deti do zhruba 10. až 12. roka nie sú schopné vyčistiť si samy zuby dostatočne. Kto iný to má robiť, ak nie rodičia? Argument, že dieťa nechce, neobstojí. Umývanie zúbkov nebolí a je nesmierne dôležité nielen na zachovanie zdravého chrupu, ale aj zdravia. Ako si nájdeme čas na to, aby sme dieťa osprchovali či umyli, tak si musíme nájsť čas aj na jeho zuby.

PREČO BY MAL ČLOVEK CHODIŤ KAŽDOROČNE NA ZUBNÚ PREHLIADKU?
Preventívna prehliadka je dôležitá z viacerých dôvodov. Zuby sú v našich ústach neustále a sú 24 hodín denne vystavované rôznym atakom, chemickým vplyvom či fyzikálnym zmenám. Súčasne sa nachádzajú v takom malom spoločenstve, teda ústnej dutine, kde sú aj mäkké tkanivá ako ďasno, sliznica, jazyk, o mikrobiálnom osídlení všetkých týchto povrchov nehovoriac. Denne tu dochádza k množstvu reakcií. Je preto potrebné, aby odborník každoročne zhodnotil stav tak tvrdých, ako aj mäkkých zubných tkanív a v prípade potreby navrhol preventívne alebo aj terapeutické riešenia.

OD AKÉHO VEKU?
Prvú preventívnu prehliadku by malo dieťatko absolvovať do prvého roka svojho života. Dôvodom je, že aj keď mnohé z nich ešte nemajú vyrastené prvé zúbky, rodič by mal byť poučený a informovaný, ako dodržiavať základné kroky pri udržiavaní hygieny ústočiek svojho bábätka už v takomto veku. Aké pomôcky používať, kde takúto hygienu vykonávať, tipy a triky, ako na to. A, samozrejme, prebrať aj stravovanie a pitný režim vo vzťahu k zúbkom.

ODPORÚČATE AJ PRAVIDELNÚ DENTÁLNU HYGIENU?
Dentálna hygiena je profesionálne vyčistenie zubov, ktoré by mal každý človek vrátane detí od približne štvrtého roka veku absolvovať minimálne raz ročne. V niektorých krajinách EÚ dokonca v rámci preventívnej starostlivosti platia poisťovne dentálnu hygienu deťom dvakrát ročne. Je to tá najzmysluplnejšia investícia, pretože čisté zuby sa nekazia a nevzniká na nich ani nános kameňa.

NESTAČÍ SI ZUBY LEN SPRÁVNE DOČISŤOVAŤ?
Každovečerné dočisťovanie detských zúbkov rodičom má svoje nezastupiteľné miesto. A aj správne vyčistenie zubov u dospelých. V ústnej dutine sú však miesta, ktoré sú rôznym nepravidelným postavením zubov, iným sklonom či horšou dostupnosťou kefkou ťažšie dosiahnuteľné a aj pri veľkej snahe ťažšie čistiteľné. Preto aj tieto miesta treba minimálne raz ročne profesionálne vyčistiť. Dentálna hygiena má svoju významnú úlohu aj pri fixných ortodontických aparátoch.

ČO JE PODĽA VÁS NAJVÄČŠÍ ZABIJAK ZUBOV?
Najväčší zabijak zubov je pravidelný konzum sladkých, bublinkových a kyslých nápojov a potravín. Existujú síce individuálne rozdiely, slina niekorých jednotlivcov dokáže rýchlejšie a účinnejšie zneutralizovať prostredie ústnej dutiny ako u iných, ale je to tiež otázka času. Dnes niektoré deti, ale aj mládež či dospelí nedokážu čistú vodu ani vypiť. Zlozvyk každodenného príjmu nevhodných nápojov zanecháva na zuboch trvalé následky.

AKÁ JE KATKA V SÚKROMÍ?
V súkromí milujem prírodu a rada v nej trávim voľný čas, v letných aj zimných mesiacoch. A úplne najradšej so svojimi blízkymi.

AKO V NEJ TRÁVITE SVOJ ČAS?
Určite aktívne, hoci dnes už nie tak intenzívne ako kedysi. Ale o to viac si vychutnávam pokoj, zvuky, vôňu lesa a celkovo harmóniu v prírode. Obdobie „túlavých topánok“ a horských výziev mám už za sebou. Keď som ešte bola slobodná a bezdetná, tak som sa totiž v rámci voľného času venovala horolezectvu. V tom čase som mala priateľa, pre ktorého boli hory druhým domovom a s ktorým o adrenalínové chvíle nebola núdza. Lozievali sme na Slovensku, ale aj v zahraničí. Zahraničné kopce síce mali veľké čaro, ale mojou srdcovkou vždy boli a stále sú naše Tatry. Tu som doma a tu je najkrajšie.

ÚMÝVAJÚ SA ZUBY AJ VYSOKO V HORÁCH?
Na niektorých väčších akciách som bola aj zdravotníčka a všetkým naokolo som liezla na nervy s mudrovaním o čistých zuboch. Riešili sme všeličo, od výškovej choroby až po zarazené vetry v stanovom tábore. No s tou hygienou zubov v prevažne chlapskom kolektíve to nebolo jednoduché. Myslím, že to bola dokonalá vzorka populácie. Nenútila som ich, snažila som sa ísť príkladom. Niektorí pochopili, niektorí nie. Nie je totiž problém mať zubnú kefku všade so sebou a používať ju. Na horách či v bežnom živote.

Hore
OKViac informácií