Active Beauty
Zázvorové shoty: 3 tipy na ženské neduhy

Pre príjemnejší život

Zázvorové shoty: 3 tipy na ženské neduhy

Je jedno, či máte menštruačné ťažkosti, tehotenskú nevoľnosť alebo slabé prechladnutie. Ak budete pravidelne konzumovať zázvor, či už v podobe prášku, čaju alebo shotu (tzv. ginger shot je šťava pripravená z čerstvého zázvoru), môžete všetky tieto ťažkosti zmierniť. Zázvorové shoty si môžete, mimochodom, jednoducho pripraviť aj sami.

 

Zázračná hľuza zázvor

Nie je jasné, odkiaľ zázvor pochádza. Niektorí tvrdia, že z Číny, iní zastávajú názor, že zázvor má svoj pôvod v Indonézii. V každom prípade sa dnes zázvor pestuje vo veľkých množstvách v mnohých tropických a subtropických krajinách a k nám sa dováža.

Zázvor je bohatý na železo, sodík a vápnik a okrem toho obsahuje veľa vitamínu C. Vďaka štipľavým látkam, ktoré obsahuje, pôsobí táto hľuza navyše antibakteriálne, a tak podporuje náš imunitný systém. Zázvoru sa tiež pripisuje zmierňovanie žalúdočných problémov. Obsahuje dokonca aj antioxidanty, ktoré neutralizujú voľné radikály v tele, a tým pôsobia proti procesom starnutia.

 

Nápomocný aj pri ženských problémoch

Ak máte len slabé menštruačné ťažkosti a nechcete užívať bežné tabletky proti bolesti, môžete to skúsiť so zázvorovým práškom. Prášok dostanete v každej lekárni. Zázvor potláča vznik zápalov a redukuje tvorbu tkanivových hormónov, takže odbúravanie sliznice maternice môže byť menej bolestivé. Odporúča sa dávka 2 g zázvorového prášku denne. V ideálnom prípade začnite s užívaním už 1 – 2 dni pred nástupom menštruácie a prášok užívajte až do konca krvácania.

Zázvor môže byť veľkou pomocou aj pri slabej až miernej tehotenskej nevoľnosti, v podobe prášku alebo aj čerstvo vylúhovaného čaju. Éterické oleje, ktoré zázvor obsahuje, pôsobia upokojujúco na žalúdok. Pre istotu však preberte užívanie so svojím lekárom, lekárkou alebo pôrodnou asistentkou.

Mimochodom, zázvoru sa pripisuje ešte jeden účinok: v čínskej ženskej medicíne sa žltá hľuza považuje za zázračný prostriedok pri poruchách plodnosti. Dôvodom je, že podnecuje prekrvenie maternice – vďaka tomu má oplodnené vajíčko lepšiu možnosť zahniezdiť sa.

 

 

Príprava zázvorových shotov

Zázvorové shoty sú ideálnou voľbou na podporenie imunity počas bežných dní. Osviežia, dobre chutia a často dokonca zaženú chuť na kávu.

Prísady:

  • 1 kúsok zázvoru
  • 1 pomaranč
  • 1 citrón
  • štipku škorice
  • štipku čierneho korenia
  • štipku kurkumy
  • jedna dávka agávového sirupu
  • cca 200 ml vody

Príprava:
Zázvor olúpeme, nakrájame na malé kúsky a dáme do mixéra. Pomaranč a citrón odšťavíme a šťavu takisto nalejeme do mixéra. Treba dať pozor, aby sme so šťavou nepridali aj jadierka. Pridáme škoricu, čierne korenie, kurkumu, agávový sirup a vodu a všetko dobre pomixujeme. Potom hotovú šťavu nalejeme do sklenenej fľaše a uchovávame ju v chladničke. Dané množstvo vystačí na približne sedem shotov, teda na týždeň.

 

Pomáha zázvor skutočne aj pri chudnutí?

Zázvorové shoty obsahujú veľké množstvo vitamínov a minerálnych látok, sú veľmi zdravé a podporujú imunitný systém. Okrem toho podporujú prekrvenie a podnecujú trávenie. A štúdie tvrdia, že aj pri chudnutí môže zázvor pomôcť. Tak ako napríklad štúdia Kolumbijskej univerzity v New Yorku. Osoby zúčastnené na štúdii, ktoré pili zázvorovú vodu, sa skôr nasýtili, a preto jedli menej ako porovnávané osoby, ktoré zázvorovú vodu nepili.