Menu

Konzultácia: Očný lekár o zdravotnej prevencii pre oči

4 otázky a 4 odpovede od očného lekára Dr. Michaela Simona.

Home » Život » Konzultácia:Očný lekár o zdravotnej prevencii pre oči - 05.2016

Dr. Michael Simon odpovedá na dôležité otázky týkajúce sa starostlivosti o oči.

Čo môžem aktívne robiť pre dobré videnie?

Tak ako pre celý organizmus, aj pre výkonnosť našich očí je dôležitý pohyb, čerstvý vzduch, veľa denného svetla a zdravá, bohatá strava. Takisto by sme mali dbať počas dňa na to, aby sme prijímali dostatočné množstvo tekutín. Nevyvážená strava, fajčenie a príliš málo pohybu prehlbujú poruchy prekrvenia, ktoré sú hlavnou príčinou očných ochorení. Aj príliš silné slnečné žiarenie môže očiam škodiť. Preto si ich radšej chráňte dobrými slnečnými okuliarmi s dostatočným UV-filtrom.

zena s brilami

Ochrániť. Oči potrebujú ochranu slnečných okuliarov pred slnečným UV- žiarením.

Čo sa skrýva za „syndrómom kancelárskych očí“?

Viac ako polovica všetkých ľudí pracujúcich viac hodín denne za počítačom sa sťažuje na suché oči. Ak sa človek pozerá niekoľko hodín na monitor, automaticky redukuje žmurkanie a slzný film sa nestíha dostatočne obnovovať. V kanceláriách je vzduch veľmi často príliš suchý. To vedie k preťaženým a suchým očiam, k takzvanému syndrómu kancelárskych očí. Môže viesť až k bolestiam hlavy a zátylku, koncentrácia poľavuje.
Preto by sme mali očiam dopriať pravidelné prestávky, dostatočne piť a podľa potreby a dohody s očným lekárom používať umelé slzy.

Pravidelná prehliadka a odskúšanie zraku sú takisto dôležité: príliš slabé alebo nesprávne zvolené dioptrické sklá podporujú suché oči.

Ako môžem predchádzať zelenému zákalu?

Glaukóm alebo zelený zákal je ochorenie zrakového nervu a je jednou z najčastejších príčin oslepnutia. Oproti sivému zákalu, keď sa zakalí očná šošovka, ostáva zelený zákal často nepovšimnutý, pretože ostrosť videnia sa nezhoršuje. Tak sa môže stať, že toto ochorenie rozpoznáme až pri neodvrátiteľných poškodeniach. Preto by sme si mali od 40. roku života raz ročne naplánovať kontrolu glaukómu. Pri bezbolestnom ošetrení sa meria vnútorný tlak očí, ktorý určuje ostrosť videnia, a kontrolujú sa zrakové nervy, ako aj sietnica.

Môžem si začervenané oči ošetriť sama alebo musím ísť k očnému lekárovi?

Tento symptóm sa vyskytuje pri mnohých ochoreniach, no môže byť aj znakom ľahko odstrániteľného podráždenia spojovky, ale aj náznakom vážneho očného ochorenia, ktoré môže viesť pri neliečení k závažným následkom ohľadom očí a schopnosti vidieť. Typické príznaky podráždenia spojovky sú červené oči a žltobiely hlien. Väčšinou ho spôsobujú baktérie a vírusy, menej často plesne alebo podráždenia z prostredia, ako napríklad peľ, prievan, prach, chlór vo vode a UV žiarenie. Zápal je väčšinou sprevádzaný pálením, škriabaním, svrbením alebo pocitom cudzieho telesa v oku. Dochádza k vylučovaniu žltkastého sekrétu a k silnému slzeniu, viečka sa lepia a môžu byť napuchnuté. Neradíme vám samoliečbu kamilkovým čajom, kvapky na zúženie ciev alebo antibiotické masti. Na to je strach pozrieť. Môžu pomôcť zvlhčujúce očné kvapky. No očné kvapky od iných alebo načaté balenia by sme nemali používať. Ak sa po dvoch, maximálne troch dňoch symptómy nezlepšia, je nutné navštíviť očného lekára.

Odpovedal

Dr. Michael Simon
Odborný očný lekár, Očné centrum Güssing, Focus-očné laserové centrum Graz

Mag. Andrea Fallent

Mgr. Andrea Fallent píše pre active beauty od jeho prvého vydania v roku 2003. Oblasti, ktorým sa vyštudovaná veterinárka a žurnalistka venuje, sú zdravie, stravovanie a šport. V spolupráci s medicínskymi expertmi pripravuje rubriku „Opýtali sme sa za vás“, v ktorej sa zaoberá aktuálnymi témami zo sveta zdravia .

Hore
OKViac informácií