Active Beauty
Zdravotná starostlivosť pre mužov

Zdravotná starostlivosť pre mužov

Mladí muži by mali taktiež pravidelne chodiť na preventívne prehliadky, vraví Dr. Markus Margreiter, viedenský urológ a andrológ. V rozhovore vysvetľuje, prečo sú pre zdravie mužov také dôležité.

Ktoré rakovinové ochorenia sa u mužov vyskytujú najčastejšie?

V priemyselných štátoch je najčastejším tumorovým ochorením rakovina prostaty – postihuje 15 percent mužov. Riziko stúpa so zvyšujúcim sa vekom, pričom priemerný vek postihnutých týmto ochorením je 66 rokov. Na 2. a 3. mieste je podľa frekvencie výskytu u mužov rakovina hrubého čreva a pľúc. U mladších mužov vo veku 20 až 40 rokov je najčastejším zákerným tumorom rakovina semenníkov. Jej príčiny nie sú ešte celkom objasnené, domnievame sa však, že podstatnú úlohu zohrávajú genetické faktory. Za rizikové faktory rakoviny semenníkov sa považuje kryptorchizmus a neplodnosť.

Aké preventívne vyšetrenia v súvislosti s rakovinovými ochoreniami sa odporúčajú špeciálne pre mužov?

Mužom bez predispozície na rakovinu prostaty v rodine odporúčame kvôli zabezpečeniu včasnej diagnostiky ročnú preventívnu prehliadku u urológa od 45 rokov. Vďaka endoskopii čriev možno rozpoznať a odstrániť prvotné štádium rakoviny čreva, ako sú napríklad polypy. Mala by sa vykonávať od 50. roku života v rámci preventívnej prehliadky. Kvôli včasnému rozpoznaniu rakoviny semenníkov by si už mladí muži mali raz mesačne prehmatávať semenníky a všímať si zmeny ako sú stvrdnuté miesta, uzlíky či opuchy. Rakovina kože takisto patrí k najčastejším rakovinovým ochoreniam, od 35. roku života má preto význam screeening rakoviny kože, a to každé dva roky u dermatológa, ako aj pravidelné samovyšetrenia.

Čo by mali muži vedieť ohľadom sexuálne prenosných ochorení?

Počet nákaz sexuálne prenosnými chorobami, ako chlamýdie, kvapavka a genitálny herpes, stále stúpa. Tieto ochorenia nevyvolávajú len nepríjemné svrbenie a pálenie, ale môžu so sebou priniesť i trvalé následky, napríklad neplodnosť alebo dokonca rakovinu. V prípade striedania sexuálnych partnerov ochráni len konzekventné používanie kondómov .