Menu

Zelený zázrak: 3 dôvody, prečo piť šťavu zo zeleru

Prečo piť šťavu zo zeleru a ako sa pripravuje?

Home » Pôžitok » Stravovanie » Zelený zázrak: 3 dôvody, prečo piť šťavu zo zeleru - 09.2020

Viac energie, menší hlad a pekná pleť vďaka zelerovej šťave? Ak sa pohybujete vo svete sociálnych médií, tak sa nevyhnete trendom. Pýtame sa sami seba: čo je na tom? Zeler poznáme z polievky, ako chrumkavú surovú maškrtu na zahryznutie alebo ako zeleninovú šťavu. Surový stonkový zeler sa však teraz predáva aj ako zelený energetický nápoj.

Za objaviteľa trendového nápoja sa považuje americký autor Anthony William (na Instagrame známy pod menom „Medical Medium“), ktorý šťave zo zelených stoniek zeleru prisudzuje množstvo pozitívnych zdravotných účinkov. A my vieme: Instagram inšpiruje. Preto prostredníctvom #celeryjuicechallenge rozbehol skutočný hit a ódy na zelerovú šťavu sa len tak hrnú jedna za druhou. Celý svet pije zelerovú šťavu – a my tiež:

3 dôvody, prečo vsádzame na šťavu zo zeleru

  1. Dôvod: pre naše zdravie

Táto power-zelenina má množstvo pozitívnych účinkov na naše telo.

Priznávame, až tak úplne revolučné toto zistenie nie je: v tradičnej čínskej medicíne (TCM) sa táto šťava používa pri vysokom krvnom tlaku a v Ajurvéde sa už dlho považuje za liečivý prostriedok pri ťažkostiach s trávením, demencii a Parkinsonovej chorobe.

Vďaka obsahu antioxidantov by mala tiež znižovať riziko rakoviny a pôsobiť protizápalovo. Zeler sa považuje taktiež za imunitný booster a vie dostať pod kontrolu hladinu cholesterolu a cukru v krvi.

  1. Dôvod: pre našu postavu

Zeler pôsobí odvodňujúco a dôkladne prepláchne mechúr a obličky. Skvelý vedľajší efekt pre postavu: údajne sa spevní väzivo a zmenšia sa nadbytočné zásoby vody, môže zmierniť aj celulitídu. Vďaka vysokému obsahu minerálnych látok a tekutín je teda zelerová šťava ideálny nápoj na podporu zdravého stravovania a na to, aby sa ochabnuté telá opäť dostali do formy. Aj ten, kto musí bojovať s návalmi hladu, je pri zelerovej šťave na správnej stope, pretože: vysoký obsah vlákniny zasýti na niekoľko hodín – a to iba so 16 kalóriami a 0,2 gramami tuku na 100 gramov stonkového zeleru!

  1. Dôvod: pre pleť i vlasy

Antioxidanty nechránia iba pred zápalmi v tele, ale môže z nich profitovať aj pleť. Sekundárne rastlinné látky ako vitamín C, E a betakarotén pomáhajú v tele viazať voľné radikály a tým spomaliť proces starnutia pleti. Zjednodušene to znamená: zelerová zelenina chráni pred UV žiarením a dokáže dokonca zjemniť vrásky a akné!

Obsiahnuté minerály a vitamíny okrem toho posilňujú lámavé nechty a vlasy.

Správna príprava

Zaháňa zelerová šťava ráno žiaľ a starosti? Áno! Najefektívnejší účinok by mala skutočne mať čistá šťava na ráno. Tým sa rozbehne látková výmena a telo už pred raňajkami dostane dostatok tekutín, aby sa správne naštartovalo do nového dňa, pretože stonkový zeler pozostáva z 95 % z vody. Milovníci kávy pozor: zelerová šťava by mala dodať dokonca viac energie ako každodenné ranné espreso!

Takto si pripravíte energetický nápoj:

Guru zelerovej šťavy Anthony William odporúča vypiť denne 500 ml. Ešte k tomu však chýbajú štúdie, ktoré by to potvrdili. Keďže zelerová šťava v značnej miere podporuje trávenie a zbavuje škodlivých látok, môže väčšia dávka spôsobiť aj hnačku a bolesti žalúdka, preto radšej štartujte s menšou dennou dávkou šťavy a sledujte signály vášho tela.

Na čo dbať pri nákupe:

  • Stonkový zeler patrí k druhom zeleniny, ktoré sú najviac ošetrované pesticídmi, preto je pri nákupe bezpodmienečne potrebné dbať na bio kvalitu.
  • Zeler buľvový, čo sa týka zdravia, vlastne v ničom nezaostáva za stonkovým zelerom. Avšak chuť buľvového zeleru je o niečo trpkejšia a tak sa dobre nehodí ako surová prísada do smoothie alebo šťavy.

Príprava odšťavovačom: Čerstvé, zelené stonky zeleru očistite, odrežte hlúb, nakrájajte na pásiky a odšťavte v odšťavovači.

V stolnom mixéri: Ak nemáte doma odšťavovač, môžete na začiatok vyskúšať výkonný stolný mixér. Stonkový zeler nakrájajte na menšie kúsky a rozmixujte. Potom rozmixovanú masu sceďte a šťavu zachyťte do nádoby.

Pokiaľ nie ste práve fanúšikom zelerovej chute, skombinujte ho s mrkvou, jablkami, hruškami alebo ananásom. Praví stúpenci zelerovej šťavy sú však toho názoru, že zmixovaný s inou zeleninou a ovocím už nie je až taký účinný.

Pokiaľ zelerovú šťavu dobre uzavriete, vydrží v chladničke niekoľko hodín. Ale pozor, keď sa čerstvé šťavy dostanú do kontaktu s kyslíkom, tak kvôli oxidačnému procesu strácajú mnoho zložiek. Dá sa to rozpoznať podľa zmeny farby a chuti.

Keďže zelerová šťava v značnej miere podporuje trávenie a zbavuje škodlivých látok, môže väčšia dávka spôsobiť aj hnačku a bolesti žalúdka, preto radšej štartujte s menšou dennou dávkou šťavy a sledujte signály vášho tela.

Hore
OKViac informácií