Menu

Ži svoj život a sám ho organizuj: Takto to zvládnete

Logoterapeut prezrádza, ako môžete svoje bytie opäť zobrať do vlastných rúk.

Home » Život » Duševné zdravie » Ži svoj život a sám ho organizuj: Takto to zvládnete - 04.2020

Poznáte to: Pociťujete vnútornú prázdnotu, hoci navonok ide všetko hladko? Buďte si istí: Nie ste v tom sami. Logoterapeut Christoph Schlick pri svojich poradenstvách často stretáva ľudí, ktorým sa vodí podobne. Je presvedčený, že každý človek je dirigentom svojho vlastného života a môže ho zmeniť zmenou perspektívy – aj keď sa to tak niekedy vôbec nezdá.

 

Ži svoj život: 4 tipy na viac sebaurčovania

  1. Dodajte vnútornému pohonu zmysel

Aby ste sa zo sklesnutej a podlomenej nálady opäť dostali do vlastnej čulosti, chce to vnútorný pohon. Pre Christopha Schlicka to spočíva v dobití vlastného života zmyslom. Na to musíte zistiť, čo je pre vás v živote dôležité.

Pomáha pritom i jednoduché cvičenie: Stále si do malého notesa alebo na samostatné kartičky zapisujte, k čomu v živote pociťujete vášeň. Aké máte túžby? „Len kto sám sebe kladie veľa otázok,“ vraví Schlick, „dostane zakaždým konkrétny obraz o tom, čo je skutočne dôležité, a môže týmto spôsobom rásť.“

  1. Pripusťte rast a zmenu

Rast sa zakladá na ďalšom zdroji energie, a síce našom povedomí. Vlastná bytosť – naše Ja – je v jadre mocná, plná sily, dynamická a odolná. V niektorých fázach života to môžeme vnímať menej dobre, potom sa cítime porazení a slabí. V iných momentoch nám naše vnútro dáva toľko hnacej sily, že normálne podliehame radostnej nálade. „Keď sme vyrovnaní a v rovnováhe, nedokáže nami otriasť žiadny nečas,“ vraví Schlick.

Úlohu pritom zohráva v našom živote veľa faktorov: Aký postoj máme k sebe samým? Aký k nášmu partnerovi? Aký druh vzťahu máme k prírode? Ako vnímame naše životné úlohy? Žiadny život nie je dokonalý, no každý človek je v pozícii načerpať novú životnú silu a zmeniť sa.

 

 

  1. Cvičenia: Intenzívne preciťovanie života

Je veľa možností ako znova pocítiť životnú silu. Začiatočnícke cvičenie, ktoré je obzvlášť vhodné na jar: Ľahnite si na lúke a dotýkajte sa svojím telom trávy. Čo tu na lúke klíči a žije? A: Čo chce klíčiť a ožiť vo vás? Doprajte si na to dostatok času. Potom obráťte pozornosť na vzduch a oblohu. Spytujte sa seba samého: Čo chcem zažiť? V prírode môžete nájsť cestu k sebe samému.

Iné cvičenie: Doslova sa vydajte na cestu. Zatvorte za sebou dvere domu, skúmajte okolie peši alebo si doprajte čas na dlhšiu túru či dokonca na púť. Zároveň sa spytujte seba samého: Čo je mojím cieľom? Kam sa chcem vlastne dostať? Týmto spôsobom sa každý krok stane novým začiatkom.

  1. Organizovanie čulého života

Ak je vlastné povedomie silné a nabité vôľou, energiou a pozitívnymi víziami, pristúpte k činom. „Vyjdite z pasivity a vojdite do aktivity – táto sila má niečo úžasne mocné, oslobodzujúce a tvorivé,“ radí Schlick. Ak si vytvoríte voľný priestor a vnesiete do života pohyb, budete sa automaticky cítiť zasa čulo a sebaurčujúco.

Dá sa to aj malými krokmi. Natankujte energiu tak, že každý deň si doprajete päť minút času na zastavenie. Vytvárajte si voľný priestor tak, že sa oslobodíte od negatívnych zvyklostí. Svoju pozornosť venujte veciam, ktoré preciťujete. Vneste do života pohyb tým, že nahlas poviete „nie“, keď sa pri niečom nebudete cítiť dobre. Dodá vám to odvahu povedať „áno“ vašim vlastným hodnotám a vašej vlastnej ceste.

Hore
OKViac informácií