Menu

Zo starého urob nové: Prečo je opravovanie trendy

Ako predísť zbytočnému odpadu.

Home » Inšpirácia » Zo starého urob nové: Prečo je opravovanie trendy - 04.2020

Kedysi bolo samozrejmé veci opraviť, ak sa poškodili. Dnes žijeme v spoločnosti odhadzovačov. Čiastočne preto, že nové prístroje sú medzičasom výhodnejšie a odpracované hodiny profesionálneho opravára niečo stoja. Často však ani nedostať potrebné náhradné diely. Niektoré prístroje sú navyše lepené a nie zoskrutkované, a preto ich vôbec nemožno opravovať.

No trend sa pomaly uberá iným smerom: Udržateľnosť sa stáva veľkou témou. Čoraz viac ľudí zisťuje, že oprava namiesto vyhodenia a upcyklácia nielen šetrí peňaženku, ale aj klímu.

 

Zo starého urob nové: Prečo sú opravovanie a upcyklácia také dôležité

Záchrana elektrospotrebičov pred vyhodením na skládku má obzvlášť veľký význam. Ak im vdýchneme nový život, kopa elektrošrotu sa zmenší. Okrem toho sa bude vyrábať menej nových prístrojov, čo okrem iného zníži CO2 emisie a aj ťažba surovín na novú elektroniku škodí životnému prostrediu.

Keby sa životnosť všetkých práčok, notebookov, vysávačov a smartfónov existujúcich v EÚ predĺžila o jeden rok, mohli by sa podľa štúdie Európskeho úradu pre životné prostredie ušetriť štyri milióny ton CO2. Podľa „Green Deal“ Európskej únie zverejneného v decembri 2019 majú opravy a opätovné zhodnotenie významne prispieť k tomu, aby bola Európa do roku 2050 z hľadiska klímy neutrálna. Preto je taktiež dôležité sprostredkúvať udržateľnosť deťom.

V budúcnosti by malo existovať dokonca „právo na opravu“. Výrobky by boli konštruované tak, aby sa dali opravovať. Ale ako sa bude „právo na opravu“ uplatňovať v reálnom živote? Ukážeme vám tipy, ako prispieť k eliminovaniu zbytočného odpadu a kto vie, možno sa z vás stane kutil.

 

 

Upcyklácia a oprava: Čo môžem urobiť?

  1. Pri kúpe zohľadnite možnosť opravy

Už pri obstarávaní elektronického prístroja si dajte pozor na to, či sa bude dať neskôr opraviť. Napríklad lítiovo-iónová batéria bežného smartfónu vydrží pri intenzívnom používaní v priemere dva roky. Telefóny s ľahko vymeniteľnými batériami majú teda najmenej dvakrát dlhšiu životnosť. Rovnako má význam siahať pri kúpe nového prístroja skôr po jednoduchších prístrojoch. Väčšinou vydržia dlhšie, pretože majú menej doplnkových funkcií, a preto aj menej možných zdrojov chýb.

  1. Kupujte menej nových vecí

Pre udržateľný život je zmena myslenia v konzumnom správaní minimálne rovnako dôležitá ako opravovanie pokazených vecí či hľadanie nápadov na upcykláciu. To znamená: Existujúce prístroje používajte tak dlho ako to je možné a dobre ich udržiavajte. Nový si kúpte len vtedy, ak je to bezpodmienečne nutné. Alebo kupujte aj použité prístroje, šetrí to prostriedky. Prístroje do domácnosti ako práčky a sušičky si možno už dokonca aj dlhodobo prenajímať. Takisto existujú spoločnosti, ktoré potrebné prístroje požičiavajú.

  1. Požiadajte o pomoc odborníka

Potrebujete doma s niečim pomôcť? Na supersused.sk nájdete šikovných kutilov a remeselníkov, ktorí vám pomôžu vyriešiť problémy v domácnosti. Svoju pomoc vám kutilovia ponúknu každý deň v týždni, bez ohľadu na pracovnú dobu. Jednoducho zadáte úlohu alebo problém, s ktorým potrebujete pomôcť a super susedia vám pošlú svoje ponuky. Navrhnú riešenie a taktiež čiastku, za ktorú vám pomôžu. Vy si len vyberte toho najlepšieho! Super sused splní vašu úlohu v dohodnutom čase a podľa vášho zadania a dohodnutá čiastka mu bude vyplatená až po tom, čo dokončí prácu a vy potvrdíte, že práca bola dokončená. Služba je dostupná aj cez mobilnú aplikáciu. Kto vie, možno aj takoutu pomocou zachránite starý kus nábytku či pokazený hriankovač pred vyhodením.

Hore
OKViac informácií